Chceš začať podnikať a konečne robiť na seba? Na rozbeh ti stačí pár eur

Mladá podnikateľka

Začať podnikať nie je také jednoduché (Zdroj: GettyImages)

#O podnikaní sníva nejeden mladý človek. Možno aj ty uvažuješ, aké by to bolo, kebyže máš vlastnú firmu, si sám sebe pánom a zarábaš bez toho, aby si sa výraznejšie narobil. Na rovinu – podnikanie môže skúsiť každý, no nie je pre každého. Na Slovensku jednoducho nemôže existovať päť a pol milióna eseročiek.

Ak to však s podnikaním myslíš vážne a plánuješ si založiť firmu, pripravili sme pre teba stručný sumár všetkého, čo potrebuješ vedieť. Povieme ti, aké dokumenty budeš potrebovať zaniesť na úrady, ako myslieť na svoju propagáciu, kde zoženieš prvotný kapitál, ktoré sektory dnes najviac letia a akých chýb sa dopustili tí, ktorí to napokon vzdali.

 

Začatie podnikania  /  Čo ak chýbajú peniaze?  /  Žiadané sektory  /  Tipy na rozbeh  /  Časté chyby

 

Čo potrebuješ na začiatok?

V úvode je nutné založiť si živnosť – bez nej nemôžeš podnikať. Na jej založenie potrebuješ preukázať plnoletosť (občianskym preukazom), čistý register trestov, doklad o štúdiu, adresu vykonávania živnosti (pokojne aj tvoje trvalé bydlisko) a súhlas o spôsobilosti na právne úkony. Tieto veci si vieš vybaviť sám, ale môžeš využiť aj služby firmy, ktorá sa zaoberá zakladaním živností. Dodáš jej podobné materiály a za pár eur vybaví všetko za teba.

Toto je však iba prvý a najjednoduchší bod. Ak chceš začať podnikať, respektíve si založiť spoločnosť s ručením obmedzeným, budeš podľa Obchodného zákonníka potrebovať nasledovné:

  • živnosť,
  • vyhlásenie o zakladateľovi spoločnosti a jej vlastníkovi,
  • vstupný vklad 5000 eur (ktorý ale nemusí by zaplatený z tvojho vrecka),
  • úradne overený vzorový podpis,
  • vájomnú zmluvu alebo list vlastníctva nehnuteľnosti, v ktorej má eseročka sídlo.

Určité sektory podnikania môžu mať aj dodatočné podmienky, ktoré musíš splniť. Napríklad, ak firmu budete vlastniť dvaja, je nutné predložiť aj spoločenskú zmluvu (napríklad o delení príjmov, majetku a podobne). Či už sa rozhodneš pre živnosť alebo eseročku, teda firmu, je na tebe.

Musíš zvážiť za a proti jedného aj druhého. Živnosť sa jednoduchšie zakladá (za pár dní), no na druhej strane ručíš aj osobným majetkom. Eseročku je zložitejšie nielen založiť, ale prípadne aj ukončiť. Navyše, niekoho odradí vstupný kapitál alebo množstvo byrokracie.

Okrem byrokracie mysli aj na vlastnú propagáciu

Je jedno, či začínaš živnosťou alebo eseročkou, self promo je v dnešnej internetovej dobe kľúčové. Založ si sociálne siete s profilom podnikania, na ktorých pravidelne informuj o novinkách, dobre odvedenej práci a podobne. Nemyslíme tým však len Facebook či Instagram, ale najmä LinkedIn, kde nájdeš mnohých ďalších podnikateľov, s ktorými si vieš navzájom pomáhať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
VEĽKÝ PREHĽAD nárastu cien u nás aj v zahraničí: Inflácia bude atakovať 20 %, vo svete majú aj desaťnásobne viac

Ďalej je to rozhodne vlastný web. Na ňom uveď všetky základné informácie, od začiatkov podnikania, cez skúsenosti, štúdium (ak sa je čím chváliť), úspechy, referencie a kontaktné údaje. Aj vlastné portfólio môže prípadného klienta alebo zákazníka presvedčiť. S tým je spojená vlastná doména, ktorá ťa bude stáť ročne pár eur, no pridá na imidži. Nezabudni sociálne siete či web počas štartu podnikania boostovať (netreba len finančne), aby si sa dostal do povedomia. Dobrým spôsobom sú PPC reklamy

Každý typ podnikania si na úvod vyžaduje iný prístup. Napríklad, copywriterovi teoreticky stačí počítač a internet, no ak chceš otvoriť cukráreň, nevyhnutné sú aj priestory, prípadne zabezpečenie rozvozu (ak to uznáš za vhodné) a splnenie hygienických predpisov.

Nezabudni na sebapropagáciu
Nezabudni na sebapropagáciu (Zdroj: Unsplash.com/Igor Miske)

Limitujú ťa peniaze?

Na podnikanie nestačí mať nápad. Dá sa začať podnikať aj bez vstupného kapitálu, no sám asi vieš, že financovanie podnikania je dôležité. Najjednoduchšia alternatíva sú vlastné zdroje. Propagáciu, založenie firmy, prenajatie priestorov a ďalšie výdavky hradíš v tomto prípade zo svojho. Čo ak nemáš tisíce na rozbeh? Sú aj iné možnosti.

Rodina

Ak nechceš, aby si požičané peniaze musel vracať aj s úrokmi (prípadne vôbec vracať), najprv sa obráť na rodinu. Predostri im plán tvojho podnikania a prvé kroky, ktoré urobíš ako živnostník alebo vlastník firmy. Nezabúdaj, že zatajovať skutočnosti sa pred rodinou nevypláca, škodí to rodinným vzťahom.

Pôžička

Nejeden známy podnikateľ začínal ako ty a na štart si potreboval vziať pôžičku. Aby si mohol žiadať o podnikateľskú pôžičku, musíš poskytovateľovi predostrieť podnikateľský plán. Dobre si preto vopred premysli vstupné náklady a nezabúdaj, že okrem vrátenej sumy si na teba počkajú aj úroky.

Dotácia

Dotácia je finančná pomoc od štátu. Jej výhodou je nenávratnosť, nevýhodou zasa fakt, že na Slovensku je pomerme náročné ju získať. Dobré je vopred si naštudovať podmienky, za akých ti dotáciu môžu prideliť a snažiť sa vyjsť štátu v ústrety.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Za deň zmaže aj 200 miliárd dolárov: Čo je to volatilita a prečo je pre krypto príznačná?

Investor

Investori sú podnikatelia, ktorí v minulosti vybudovali obrovské spoločnosti a dnes sa rozhodli pomôcť mladým ľudom s financovaním ich vlastných projektov. Investorom môže byť súkromná osoba, ale napríklad aj banka, ktorá ti splnením určitých kritérií poskytne financie na začiatok podnikania.

Crowdfunding

Na začiatok podnikania sa v malých čiastkach skladá už aj obrovské množstvo ľudí na Slovensku, takéto financovanie je čoraz rozšírenejšie aj populárnejšie. Aj tu je nutné predostrieť svoj podnikateľský plán, založiť si transparentný účet alebo konto (napríklad Patreon) a začať šíriť myšlienku svojho podnikania medzi ľuďmi.

Päť žiadaných sektorov

Každým rokom sa zvyknú meniť niektoré dominantné sektory v podnikaní. Preto ti predstavíme päť, ktoré sa na popredných priečkach držia už dlho. Ani pri jednom z nich nepotrebuješ vysoký kapitál na úvod. Začneme IT sektorom, ktorý je nepochybne najžiadanejší. Či už hovoríme o programovaní, servise elektroniky či doslova všetkého, čo sa týka technológií, ide dnes o extrémne vyhľadávané služby.

Ďalej sú to kreatívne práce, ktoré sa o IT sektor pomerne dosť obtierajú. Nájdeš medzi nimi napríklad copywriting, grafické práce, fotenie, nakrúcanie a podobne. V top 3 sa stále držia remeslá a fyzické práce zamerané najmä na výstavbu. Možno si sa zvykol smiať murárom, elektrikárom, plynárom či inštalatérom, ale keby si videl ich príjmy, pravdepodobne by ťa prešiel smiech.

Dnes sa rozmohlo aj predávanie vlastných skillov, napríklad výuka cudzieho jazyka a kurzy ohľadom podnikania či financovania. Skvelé je, že prácu vieš vykonávať z domu, prípadne v nehnuteľnosti svojich klientov. No a nezabúdajme ani na služby v oblasti ekonómie. Všetci potrebujeme ročné daňové priznania, poradiť s financovaním alebo overiť si podnikateľský plán. Ekonóm ti s podnikaním rád poradí a rovnako rád si aj vypýta peniaze.

Úspech sa dostaví až časom
Úspech sa dostaví až časom (Zdroj: Unsplash.com/Campaign Creators)

Cenné tipy na rozbeh

Zozbierali sme užitočné tipy, ktoré sme zhrnuli do desiatich bodov. Takto získať prehľadný obraz o tom, ako začať podnikať. Možno zistíš, že peniaze ti úspech nekúpia.

  • Odpovedz na tri základné podnikateľské otázky: Čo robím? Pre koho robím? Koľko ma to bude stáť? Na všetky odpovedz čo najkonkrétnejšie a zistíš účel, spôsob, cieľovku aj cenu podnikania.
  • Zisti viac o konkurencii. Naštudovať si trh je dôležité ešte pred začatím podnikania.
  • Nájdi silné, ale aj slabé stránky podnikania. Silné vyzdvihuj pred klientami, slabé dolaďuj v pozadí.
  • Neustále sa vzdelávaj a nachádzaj nové metódy, ako lepšie podnikať. Samotný titul ti vedomosti nekúpi, aj keď ti dokáže otvoriť mnohé dvere.
  • Dobrá značka je polovica úspechu. Ľudia sa radi vracajú k niečomu, s čím sú dlhodobo spokojní.
  • Pamätaj, že 80 % tvojich príjmov pochádza z 20 % klientov (zákazníkov). Príchod a odchod zákazníkov je bežný, snaž sa preto držať svoju stálu základňu a ponúkaj benefity, aby ti ostali verní.
  • Porovnávaj príjem s výdavkom. Ak si v pluse, snaž sa zlepšiť. Ak si v mínuse, snaž sa zlepšiť viac. Stanov si primárne odvetvia zisku a vylepšuj ich.
  • Nesnaž sa všetko vziať na vlastné plecia. Účtovník alebo ekonóm ťa vie odľahčiť od dlhých hodín byrokracie, ktoré môžeš venovať zlepšeniu svojho podnikania.
  • Stanov si priority, naplánuj pracovný deň a dopraj dostatok spánku. Fyzická aj psychické pohoda je dôležitá a dodá ti schopnosť lepšie sa sústrediť pri kľúčových rozhodnutiach.
  • Využívaj nové technológie – na organizáciu práce používaj organizačné aplikácie (napríklad OneNote či Trello), ktoré sú zdarma a šetria tvoj čas. Navyše ich vieš zdieľať s prípadnými zamestnancami.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Budeš na dôchodku živoriť, alebo žiť ako kráľ(ovná)? Je to na tebe!

Časté chyby

Podobne ako tipy sme pre teba spísali aj tie najčastejšie chyby, ktoré robia začínajúci podnikatelia. Vieš, čo je lepšie ako učiť sa na vlastných chybách? Učiť sa na chybách druhých:

  • Mladí podnikatelia často míňajú ešte nezarobené peniaze. Najskôr je potrebné zarobiť, až potom si užívať. Nezabudni určitú sumu investovať späť do svojej firmy.
  • Kašlať na reklamu sa nevypláca. Na propagáciu venuj maximálne úsilie a dostatočne potrebnú časť kapitálu. Dostať sa do povedomia je pre začínajúceho podnikateľa jedna z kľúčových vecí.
  • Nezabaľ podnikanie po prvom neúspechu. Zmier sa s tým, že do roka z teba s najväčšou pravdepodobnosťou nebude milionár.
  • Najmi dobrý tím ľudí, ktorí sa budú o tvoje podnikanie pravidelne starať. Nemôžeš rozumieť všetkému, a preto si nechaj poradiť od odborníkov.
  • Počúvaj svojich zákazníkov aj zamestnancov. Spätná väzba je dôležitá.
  • Skontaktuj sa s komunitou, daj o sebe vedieť, zviditeľňuj sa všade, kde je to možné.
  • Nepodnikaj kvôli peniazom, tie ťa nespravia šťastným. Nájdi si cieľ, ktorý si peniazmi vieš splniť.

Podnikáš?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, slovensko.sk, podnikajte.sk
Odporúčame