Budeš na dôchodku živoriť, alebo žiť ako kráľ(ovná)? Je to na tebe!

Staršia žena a mladá žena

Dnešní mladí ľudia by na dôchodok mali myslieť už pri prvej brigáde či zamestnaní (Zdroj: GettyImages)

#Ani 30 rokov po zmene režimu sa našinci úplne nezbavili zvyku spoliehať sa na štát. Neurob rovnakú chybu ako tvoji starí rodičia či rodičia a prevezmi zodpovednosť za svoju budúcnosť do vlastných rúk. Tvoje akcie v súčasnosti rozhodnú, ako dobre ti bude na staré kolená, čiže v dôchodku.

Kedy je ideálne začať sporiť?

Pomýšľať na jeseň života, keď nemáš v rukách ešte ani maturitné vysvedčenie či vysokoškolský diplom, môže pôsobiť pomerne absurdne. Je úplne pochopiteľné, že v súčasnosti riešiš úplne iné veci, no myslieť na budúcnosť sa ti určite oplatí.

Vo svete sporenia ide totiž o preteky s časom. Čím skôr si začneš šetriť na dôchodok, tým vyššia bude tvoja penzia. Ak máš okolo dvadsiatky, podľa odborníkov ti stačí pokojne aj 30 až 50 eur mesačne. Dnešní tridsiatnici by zase mali začať minimálne s 80 eurami mesačne.

Prečo ťa s dôchodkom vôbec otravujeme?

Faktom je, že priemernému slovenskému dôchodcovi dnes cinkne mesačne na účet necelých 518 eur. Asi už rozumieš, že aj na naše pomery ide o pomerne slabý rozpočet, z ktorého sa náklady na bývanie, lieky či kvalitnú stravu pokrývajú dosť náročne. Takí švajčiarski dôchodcovia dostávajú aktuálne mesačne viac ako 1200 eur. Čo robia inak, že majú dvakrát taký dôchodok ako my Slováci?

Rozdielov by bolo na samostatnú diplomovku, jeden z nich je však najzásadnejší: Švajčiari sa nespoliehajú na štát a sami si poctivo sporia. Slovensko si neefektívnym dôchodkovým systémom zarába v budúcnosti na poriadny malér z jedného prostého dôvodu: Poberateľov dôchodku bude už o pár desaťročí omnoho viac než v súčasnosti. Zároveň ubudne ekonomicky aktívnych ľudí, ktorí do systému prispievajú. Štátne dôchodky podľa všetkého budú, no otázkou zostáva, v akej výške.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Stavebko: super produkt so štátnym bonusom alebo zbytočný prežitok?
Mladý muž a dôchodca
Pre mladých plných sily je často ťažké myslieť na ďalekú budúcnosť (Zdroj: GettyImages)

Dôchodcovia budú pre štát čoraz drahší

Na Slovensku znamená prechod na dôchodok zásadný pokles životnej úrovne. Drvivú väčšinu ľudí čaká po desiatkach odpracovaných rokov šok, keďže ich penzia nedosiahne ani na 60 percent mzdy, ktorú ako ekonomicky aktívni zarábali. Pokiaľ budeš mať celý život nadpriemerný príjem, tento rozdiel bude ešte väčší.

Navyše, priemerný vek dožitia sa na Slovensku konštantne zvyšuje. Je možné, že sa na staré kolená dožiješ ešte o niekoľko rokov viac než tvoji predkovia. V praxi to znamená, že priemerná doba penzie sa bude predlžovať a my, budúci dôchodcovia, budeme pre štát drahší.

Šetri už dnes

To sú pádne argumenty, prečo sa netreba spoliehať na politikov a tvoje ťažko zarobené peniažky radšej dlhodobo zhodnocovať aj z vlastnej iniciatívy. Ideálne hneď, ako nastúpiš do prvej brigády či práce, otvoríš si živnosť alebo založíš vlastnú firmu.

V úvode svojho produktívneho obdobia máš v rukách dôležité eso, ktorým je čas. Mysli na to, že pri investovaní je omnoho jednoduchšie dosiahnuť požadovanú čiastku počas 30-ročného horizontu než 10-ročného. V súčasnosti ponúkajú banky aj nebankové subjekty množstvo zaujímavých produktov, v rámci ktorých si vieš za celý život pri dlhodobom sporení nasporiť lukratívne čiastky. Tvoje budúce ja sa ti za to poďakuje.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame