THROWBACK Dameho druhý sólový album bol všetkým, čo sme si mohli priať!

Dame

Keď Dame vydal svoj druhý sólový album (Zdroj: YouTube.com/DMS RECORDS)

#Sme späť aj s novým Throwbackom, pričom tentokrát tu je ozaj čosi hutné. Poďme teda bez zbytočných slov na to! Bude konkrétne reč o albume 100RY z roku 2021, ktorého autorom je samozrejme Dame. Pripomíname, že Dame, člen skupiny DMS, sa na tomto albume nepodieľal len textami a rapom, ale rovnako tak hudbou, čo robí z albumu 100RY vlastne 2 v 1 – rapový aj producentský album. Dame ukázal cestu, ktorou by sa mohli vydať viacerí. Produkcia takéhoto druhu albumu je ale nesmierne náročná, čo viackrát potvrdil aj sám Adam. Teraz nastal čas, aby sme sa takto po troch rokoch podrobnejšie pozreli na tento výborný projekt!

Uspokojivý tracklist

Skladieb je na albume dovedna 18 a trvajú presne 1 hodinu a 7 minút. Vzhľadom na to, že žijeme v dobe, kedy sa tvoria albumy, ktoré majú približne 35 až 47 minút, prinajlepšom sú do hodiny, tak sa jedná o skutočne bohatú dávku rapu. A musíme povedať, že kvalitného. Pre Dameho to bol presnejšie druhý sólový album, Selfmade vyšiel koncom roka 2017. Môžeme sa teda nazdávať, že počet skladieb súvisí v istom ohľade s tým, že Dame nevydáva sólové albumy každoročne. Avšak, to je len domnienka. 18 skladieb na albume je v tejto dobe skôr rarita ako pravidlo, pritom nezáleží na tom, či hovoríme o slovenskom alebo českom rape. Čo sa týka názvov skladieb, môžeme povedať, že sú originálne, nejdesa o jednoslovné, možno až prvoplánové názvy trackov. Napríklad skladba s labelom Ty Nikdy má názov „My vždycky“ alebo skladba s Milion Plus nesie názov „Milión mínus“ – to je jednoducho originalita najvyššieho rangu.

KValitní hostia

Ako sme predpokladali pred albumom, hostia tu boli skutočne kvalitní. Samozrejme nechýbali Dameho kolegovia zo skupiny DMS Separ a Smart, tradičnú školu slovenského rapu zastupuje Čis T, pričom svojou prítomnosťou teší aj Kali. Českú scénu zas zastúpili zmieňpované labely Ty Nikdy a Milión+ (i keď obsahujú aj slovenských raperov). Z Čiech určite musíme spomenúť aj Maniaka a Michajlova. Potom to začína byť nesmierne zaujímavé. Na albume je aj malý chlapec Leo Lásik, syn Tiny, Separovej expartnerky, pričom na albume sa objavuje aj ona sama. Svoje miesto na 100RY má aj Roko, istým spôsobom legenda slovenského rapu. Zaujali aj raperi ako Riaditeľ Banky a do popredia sa tlačia aj draví (vtedy ešte takpovediac mladíci) Frayer Flexking a Luca Brassi10x.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Všetky disstracky na jednej kazete: Kendrick a Drake sa ocitli na nečakanom projekte

Nechýba ani „nový Mišo Biely“ Dano Kapitán a v neposlednom rade Gabryell a Matej Straka z Nerieš. Ako vtedy napísal Separ na svojom Instagrame, spoluprác medzi Nerieš a DMS je toľko, že skupiny môžeme pomaly brať ako jeden celok. Okrajovo môžeme spomenúť aj feat s Emmou Drobnou, speváčkou, ktorá v minulosti pôsobila aj v súťaži Superstar. Čo sa týka hostí, Dame si dal naozaj záležať a aj podľa jednotlivých skladieb vidieť, že hostí na ne vyberal fakt citlivo. Sám na albume spomenie, že tvorí to, čo cíti a čo ho napĺňa a neuvažuje štýlom, že urobí niečo, čo bude predovšetkým lákať ľudí.

Širokospektrálne témy

Čo dodať. Nájdeme tam ľahšie aj ťažšie témy, témy, ktoré sa venujú minulosti, prítomnosti aj budúcnosti. Dame sa na svojom druhom sóle venoval situácii na Slovensku, tomu, ako to u nás funguje, a že pomerne často rozmýšľa nad tým, že by odišiel niekam inam. Taktiež si nedáva servítku pred ústa pred tými, čo iba hrajú to, čo vlastnia a akí sú. Veľa sme sa dozvedeli aj o samotnom Damem, spôsobe jeho živote a taktiež spôsobe, akým uvažuje, rozmýšľa a tvorí hudbu. Damemu ide o kvalitu a kreativitu, nechce byť ako cez kopirák s ostatnými. Vrátil sa aj do časov minulých a tomu, že kedysi bolo v uliciach rešpektu značne viacej ako je teraz. Niektorých to prekvapí, iných nie, ale Dame ide v niektorých skladbách to poriadnej hĺbky a rieši aj celospoločenské témy. Samozrejme, nechýbali ani o niečo ľahšie témy, ktoré sa objavujú v trackoch, čo sa stali vo veľkej miere využiteľné na koncerty či festivaly. Tematicky je album 100RY jednoducho veľmi rôznorodý a každý si príde na svoje.

Výnimočný prínos

Prínosov druhého Dameho sólového albumu bolo hneď niekoľko. Ako píšeme, Dame si robil sám hudbu aj texty, a teda ukázal cestu raperom, že sa to dá robiť aj takýmto štýlom. Ešte k tomu v dobe, kedy je veľký problém s tým, že sa niekto „inšpiruje“ v zahraničí, či už sa bavíme o beatoch alebo dokonca aj textoch. Dame na svojom profile na Instagrame urobil z celého albumu akýsi dokumentárny seriál a každý deň napísal o jednej skladbe, ako a prečo vznikala, kto s ním na nej spolupracoval a ponúkol ľuďom priam exkluzívny pohľad do  procesu tvorby albumu. Aj snippet k tomuto projektu mal nádych dokumentu, pričom raper potom vydal aj audiosnippet, ktorému dal tiež veľmi originálnu pečať. Prínos tohto albumu bol práve v jeho originalite a akejsi načrtnutej ceste. Okrem toho sú ale vo veľkej miere prínosné aj texty, témy a hudby, pretože poslucháča vyslovene obohatia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Skladba na tento deň: Keď Tomy Kotty a Swibidie vydali úžasný lovesong "Len s ňou"

Dovolíme si tvrdiť, že tento album posunul slovenský rap dopredu. A prínos v neposlednom rade môžeme vidieť aj v tom, že na tomto albume je skutočne široká paleta hostí, ktorí ponúkajú rozličné štýly a spôsoby rapovania, a teda každý si môže prísť na svoje. Rôznorodosť, ktorej spoločným menovateľom je Dame naozaj vytvára dojem toho, že tento album má všetko.

Celkové hodnotenie 

Dameho druhý sólový album nám poskytol naozaj širokú škálu toho, čo by človek na albume čakal. Hlboké témy? Áno. Niečo na party? Áno. Kvalitné beaty? Áno. Kvalitné texty? Áno. Zaujímaví hostia? Áno. Nové talenty? Áno. Originalita? Áno. Vysoký počet skladieb? Áno. Kvalitné videoklipy? Áno. Schválne, ak ste tento album počuli, napíš nám, čo 100RY chýba. Za nás ale vidieť, že Dame dal do tohto albumu veľký kus svojej duše a venoval tvorbe 100RY dni aj noci. A je to tak fakt počuť!

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame