The International: Turnaj, ktorý hráčom e-športu zmení život

Hráči tímu Spirit držiaci The Aegis of champions.

Hráči tímu Spirit držiaci The Aegis of champions (Zdroj: img.redbull.com)

#TI, čiže The International, je jeden z najväčších e-športových turnajov na svete. Každý rok sa tu rozdajú desiatky milióny dolárov tým najlepším tímom a nikde inde v e-športe také veľké čiastky nie sú. Kde sa peniaze vzali?

Dota 2 možno nie je momentálne najpopulárnejším herným titulom, ale jej fanúšikovia sú verní a mnoho z nich rôzne verzie hry hrá už viac ako 10 rokov. Práve vďaka tejto komunite môže byť turnaj TI takým obrovským a dokáže posunúť každý rok e-šport o krok ďalej. Najväčšiu časť prizepoolu totiž vytvárajú sami fanúšikovia skrz transakcie vo svojej obľúbenej videohre.

V Dote existuje takzvané Compendium, ktoré je vždy do hry pridané pred tými najväčšími turnajmi. Hráči si môžu tento špeciálny predmet a jeho levely v hre kúpiť a tým pomôcť vytiahnuť prizepool ešte vyššie. Za odmenu sú exkluzívne kozmetické predmety, ktoré hráči môžu sami používať, s ostatnými vymieňať alebo dokonca predať na komunitnom trhu a zarobiť na tom.


Ako si hráči a organizácie zarábajú v rôznych e-športoch?


Favoritovo prekliatie

TI má mnoho povier a legiend, jednou z nich je prekliatie favorita turnaja. Je totiž nepísaným pravidlom, že favorit celého turnaja nakoniec zaváha a prehrá. To robí z TI absolútne nepredvídateľnú šou, ktorú fanúšikovia milujú. Minulý rok sa TI podarilo vyhrať ruskému tímu pod prezývkou Spirit. Ironický na tom bol fakt, že plat jediného hráča ich súpera vo finále mnohonásobne presahoval plat celého ruského celku dohromady. Čínsky tím PSG LGD mal víťazstvo prakticky na dlani, ale nakoniec aj tak prehral.

Párny rok patrí východu, nepárny západu

Ďalšia povera, ktorá platila dlhých 8 rokov, hovorí, že v párny rok vyhrá vždy tím z východu (Číny) a v nepárny rok tím zo západu (Amerika/Európa). A nech to znie akokoľvek šialene, naozaj to tak 8 rokov platilo. Túto zvláštnu kliatbu prelomili až hráči tímu OG, ktorí v roku 2018 dokázali odohrať najrozprávkovejší turnaj v histórii e-športu. Poďme si o ich ceste povedať niečo viac.

Každá rozprávka má šťastný koniec

Priateľstvo a dôvera, na týchto dvoch pilieroch chceli Johan Sundstein a Tal Aizik vybudovať tím. Dvaja najlepší kamaráti, ktorí spolu hrali ešte predtým ako vznikla Dota 2. Komunita ich pozná pod prezývkami Fly a N0tail. Tím pomenovali OG a doteraz ním prešli tí najlepší hráči v histórii Doty. Vyhrali vlastne všetko, čo sa dalo, až na TI.

OG vyhrávajú Major v Kyjeve
OG vyhrávajú Major v Kyjeve (Zdroj: cdn.cloudflare.steamstatic.com)

Dvakrát odohrali TI ako favoriti a dvakrát sa nedostali ani do semifinále. Potom začali upadať výkony aj mimo TI a to viedlo k veľkým zmenám v tíme. Fly vzal svojho spoluhráča hrajúceho pod prezývkou S4 a odišiel z tímu. Komunita to vnímala ako zradu, nôž do chrbta N0tailovi a celému tímu OG. Všetci čakali, že sa tím rozpadne, nestalo sa tak. Povolal totiž starého známeho – austrálskeho hráča s podivnou prezývkou ana. No a posledné miesto prevzal ich tréner Sébastien „Ceb“ Debs.

Nikto neveril, že by v tomto zložení mohli niečo dokázať, boli najväčšími outsidermi celého turnaja. OG sa ale dostali cez otvorenú aj uzavretú kvalifikáciu. Prebojovali sa cez skupinovú fázu a skončili dokonca v upper brackete. Tam prišiel naozaj pikantný zápas, čakal na nich totiž tím EG, v ktorom hral Fly. Cieľ bol teda jasný, dať všetkým jasne najavo, že jeho odchod tím neoslabil, ale posilnil. A OG to znova dokázali, EG padli pomerom 2:1 na hry.

A na konci celého príbehu držal N0tail Aegis vo svojich rukách, trofej, o ktorej sníval celý život. Ale nevyhral ho s tímom plným hviezdnych hráčov, boli to všetko jeho kamaráti, ktorí spoločne dokázali nemožné. A aby sa naozaj zapísali do pamätí všetkých fanúšikov už navždy, o rok sa im to podarilo znova. Dodnes je pätica hráčov Jerrax, Ceb, Ana, N0tail a Topson jedinými držiteľmi dvojnásobného titulu TI. Zároveň si z turnajov odniesli najviac peňazí zo všetkých hráčov v histórii e-športu.

A prečo je príbeh OG taký dôležitý? Okrem toho, že je neuveriteľný, je to aj príbeh, ktorý perfektne vystihuje TI. Tento turnaj môže vyhrať každý a byť favoritom neznamená vôbec nič. Na TI sa môže stať čokoľvek a vyhrať ho môže ktokoľvek a tá výhra mení ľuďom život navždy.

Johan N0tail Sundstein The International e-sport
Johan „N0tail“ Sundstein so svojou trofejou na The International (Zdroj: dota2freaks.com)

Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Vojtěch Lukeš, liquipedia.net, hashtag.sk
Odporúčame