Povinná vojenská služba a e-šport: V niektorých krajinách dokáže hráčom zničiť kariéru

Povinná vojenská služba v Južnej Kórei.

Povinná vojenská služba v Južnej Kórei (Zdroj: ichef.bbci.co.uk/Getty Images)

#V Česku a na Slovensku už dlhý čas nemusia mladí muži na povinnú vojenskú službu, ale nie je to tak vo všetkých krajinách na svete. Fínsko, Južná Kórea, Grécko a mnoho ďalších majú vojenčinu ako nutnosť pre každého mladého muža. To sa nevyhýba ani e-šport hráčom. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako fungujú zákony vojenskej služby v kolíske e-športu, ako vojenská služba ovplyvnila kariéry tých najväčších hviezd a či existuje spôsob, ako sa vojne vyhnúť.


Ako si hráči a organizácie zarábajú v rôznych e-športoch?


Hráčom dochádza čas

Zákony v Južnej Kórei hovoria, že každý muž medzi 18 a 28 rokom musí absolvovať minimálne 18 mesiacov vojenskej služby a odmietnutie je trestané väzením. To znamená, že najneskorší odchod prichádza do úvahy krátko po dovŕšení 26. roku. Keďže pobyt na vojne je minimálne rok a pol, znamená to pre hráčov takmer vždy koniec kariéry. Dostať sa späť medzi špičku hry, ako je napríklad League of Legends, ktorá sa mení takmer každý mesiac, je prakticky nemožné. Aj keby teda hráč bol schopný udržať krok s mladšími hráčmi aj v 30-ke, kariéru mu pravdepodobne skôr ukončí nástup do armády. Nad každým kórejským hráčom teda tikajú pomyselné hodiny odpočítavajúce, koľko času mu ešte zostáva.

Existuje cesta von?

Z tohto všetkého však naozaj existuje cesta von, ale dlho ju mohli dosiahnuť len kórejskí športovci. Na e-šport sa začalo myslieť až v posledných rokoch. Športovci musia doviesť z olympiády medailu a v e-športe musia vyhrať Asian Games. Potom sa skracuje dĺžka povinnej vojenskej služby, niekedy až na 1 mesiac. Zároveň môže byť povinná vojenská služba odpustená tým, ktorí výnimočne reprezentovali svoju krajinu a zlepšili jej imidž na svetovej scéne. Toto pravidlo však nemá konkrétne kritériá, rozhoduje o tom minister kultúry.

Kórejský tím Samsung White vo finále svetového šampionátu League of Legends
Kórejský tím Samsung White vo finále svetového šampionátu League of Legends (Zdroj: ic.pics.livejournal.com)

Smutný príbeh Khana

Jeden z najsmutnejších príbehov napísal kórejský hráč hrajúci pod prezývkou Khan. Dlhodobo považovaný za jedného z najlepších hráčov na svete, ale nikdy nedokázal vyhrať trofej na medzinárodnom turnaji. Do finále sa však pozrel mnohokrát. Dvakrát bol vo finále MSI, nedokázal však vyhrať ani raz. Na svetovom šampionáte sa dostal do štvrťfinále, do semifinále a v roku 2021 dokonca do finále. Trofej však nikdy nezískal.

Obzvlášť emotívne bolo sledovať jeho poslednú cestu v roku 2021. Už pred turnajom totiž povedal, že vo svojich 26 rokoch už nebude môcť ďalej hrať. Neexistovala už žiadna možnosť, ako ďalej odložiť povinnú vojenskú službu. So svojím tímom bol v tom roku favoritom na víťazstvo celého turnaja a do semifinálovej série boli dokonca neporazení. Finálová séria sa hrala na 3 víťazné zápasy a išla až do posledného ​​piateho duelu.

Khan vzal zodpovednosť na seba a dostal do rúk carry hrdinu v podobe Gravesa. Jeho posledná hra v kariére na najväčšom turnaji v e-športe s tými najlepšími spoluhráčmi, akých si mohol predstaviť. Nakoniec to však nevyšlo. Čínski EDG boli v ten deň jednoducho lepší. Khan ukázal svoju osobnosť a namiesto toho, aby nadával a sťažoval sa, jednoducho len s úsmevom povedal, nech to jeho tím hodí naňho, že mu to vôbec nevadí.

Khan na MSI so svojím tímom Damwon KIA
Khan na MSI so svojím tímom Damwon KIA (Zdroj: liquipedia.net)

Nádej pre Fakera

Najväčším kandidátom na odpustenie povinnej vojenskej služby je Lee „Faker“ Sang-hyeok. Ten je so svojím bývalým spoluhráčom Bengim jediný, kto vyhral 3 svetové šampionáty a 2 dokonca po sebe. Ďalej je držiteľom 2 titulov MSI, 9 titulov kórejskej ligy LCK a nespočetných MVP ocenení.

Na Asian Games sa však dostal najďalej do semifinále. Je bez diskusie najlepším hráčom v histórii League of Legends a za 9 rokov svojej profesionálnej kariéry sa stal ikonou po celom svete. Vo svojich 24 rokoch má ešte čas, ale je pravdepodobné, že mu štát vojenskú službu odpustí.

Faker na svetovom šampionáte 2019
Faker na svetovom šampionáte 2019 (Zdroj: dexerto.com)

Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Vojtěch Lukeš, insidethegames.biz, hashtag.sk
Odporúčame