Ako si hráči a organizácie zarábajú v rôznych e-športoch?

League of Legends 2017 finale e-sport

Finále svetového šampionátu v League of Legends 2017 (Zdroj: live.staticflickr.com)

#E-šport ušiel počas svojej existencie dlhú cestu od turnajov v arkádových herniach až na olympijské štadióny. Rovnako ako pribudlo ľudí, ktorých e-šport zaujíma, tak pribudlo aj peňazí, ktoré v ňom sú.

Samozrejme, e-šport zatiaľ nie je, a dlho nebude, na úrovni futbalu, kde sú prestupy hráčov platené miliardami dolárov. Sme však už v dobe, keď si tí najlepší hráči dokážu zarobiť desiatky miliónov dolárov ročne. Poďme sa pozrieť, z čoho všetkého plynú hráčom a organizáciám peniaze, a hlavne aký je rozdiel medzi jednotlivými e-športmi.

League of Legends

Prvý e-šport, na ktorý sa pozrieme, je League of Legends. Dlhodobo jedna z najhranejších hier na svete a e-šport, ktorý je svojou štruktúrou najbližšie k „tradičným“ športom. Najskôr nejaké čísla. Nikdy nevyšlo oficiálne vyhlásenie o presných číslach, ale z twitterových účtov majiteľov organizácií a investigatívnych článkov sa dá urobiť celkom presný odhad.

Najnižší plat hráča v americkej najvyššej lige LCS je zhruba 400 000 dolárov ročne. Čo sa týka európskej LEC, odhad je zhruba 200 000 – 250 000 eur ročne. Pre bežného človeka rozprávkový plat. A to ešte vezmime do úvahy, že toto sú najnižšie platy a hráči si zarábajú aj inými aktivitami. Napríklad sociálne siete, streamy a pod.


Pretaví sa e-šport vždy v zisk? Turnaj v League of Legends nie je ani po 10 rokoch v pluse, organizátorom to však nevadí


Všetky najvyššie ligy v League of Legends fungujú na tzv. Franchisingu. V skratke to znamená, že pokiaľ tím podáva aspoň nejaké výsledky, zostane v lige. Tzv. slot si totiž tímy kupujú. Zatiaľ sa nestalo, že by organizátori ligy nejaký tím vyhodili pre zlé výsledky, ale majú na to právo, pokiaľ by sa dlhodobo umiestňoval na posledných miestach.

V praxi to prináša istotu pre investorov, ktorí sa nemusia báť, že tím, do ktorého dali svoje peniaze, vypadne z ligy. Avšak medzi fanúšikmi to často vyvoláva negatívne reakcie, pretože majú pocit, že niektoré tímy si miesto v najvyššej lige jednoducho nezaslúžia. Navyše to vytvára aj nepriestupnú bariéru pre tímy, ktoré chcú preraziť do najvyššej ligy. Neexistuje totiž žiadna možnosť ako sa do najvyššej ligy „kvalifikovať“.

No a koľko taký slot v najvyššej lige stojí? Tím Schalke 04 v roku 2021 ten svoj predal a dostal zaň neuveriteľných 31,54 miliónov dolárov. Tieto peniaze klub použil na podporu svojho futbalového tímu, ktorý vtedy vypadol z najvyššej ligy.

SwordArt TSM Taiwan e-sport League of Legends
Jeden z najdrahších hráčov taiwanský support SwordArt, organizácia TSM ho odkúpila za 6 miliónov dolárov (Zdroj: cdn1.dotesports.com)

No a kde organizácie berú peniaze? Je to vcelku jednoduché – sponzori. Značky ako BMW, KIA, Monster, Red Bull a ďalšie pumpujú obrovské peniaze do jednotlivých organizácií aj celých líg. Tie naopak majú ich logá a produkty na dresoch hráčov, vo videách, reklamách a hlavne na sociálnych sieťach.

Dota 2 + CS:GO

Tieto dva e-športy spojíme do jedného, ​​pretože oba herné tituly sú od rovnakého vývojára a ich štruktúra funguje veľmi podobne. Na rozdiel od LoL prepožičiava Valve (vývojár oboch hier) práva na konanie turnajov tretím stranám. ESL, ESEA, IEM a mnoho ďalších vytvára nezabudnuteľné zážitky pre fanúšikov po celom svete. Dota funguje veľmi podobne. Nás budú zaujímať dva najväčšie turnaje, ktoré sponzoruje samotný Valve. Sú to Majory, ktoré sú v Dote aj CS:GO, avšak v CS majú oveľa väčšiu dôležitosť.

Dota má totiž raz ročne turnaj, ktorý svojím prizepoolom prerastá všetky ostatné, volá sa The International (TI). Na rozdiel od Majorov do prizepoolu prispievajú hlavne fanúšikovia a hráči, ktorí výmenou za predmety v hre pomôžu navýšiť celkovú čiastku. No a koľko sa teda na tomto turnaji rozdá peňazí? Minulý rok to bolo 40 miliónov dolárov (38 dala do turnaja komunita). Víťazný ruský tím si so sebou domov odviezol 18 miliónov dolárov (rozdelených medzi 5 hráčov) a pogratuloval im k tomu dokonca sám Putin.

Iba jednému tímu v histórii sa podarilo tento turnaj vyhrať dvakrát a jeho hráči sú bezkonkurenčne medzi prvou päťkou najbohatších hráčov v e-športe (aspoň čo sa týka výhier z turnajov).

Johan N0tail Sundstein The International e-sport
Johan „N0tail“ Sundstein vyhráva druhýkrát The International (Zdroj: cdn1.dotesports.com)

Majory majú tiež veľké prizepooly, ten posledný CS:GO v Štokholme rozdal medzi účastníkmi 2 milióny dolárov. Samozrejme, hráči majú aj zmluvy s tímami a nemajú peniaze iba z turnajov, ale na rozdiel od LoL je scéna oveľa otvorenejšia. Teoreticky môžete dnes postaviť s kamarátmi tím, prejsť kvalifikáciami a vyhrať budúci TI. Šanca je takmer nulová, ale je to možné.

LoL má oveľa viac uzavretý systém, ktorý je priaznivejší pre sponzorov a investorov. To je asi ten najväčší rozdiel, medzi najväčšími e-športmi dnešnej doby.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Hashtag.sk, Vojtěch Lukeš, liquipedia.net
Odporúčame