TEST sójových tyčiniek: Vyššia cena neznamená lepšiu chuť

sójové tyčinky test

Sójové tyčinky nás prekvapili (Zdroj: Hashtag.sk/MZ)

#Sójová tyčinka u mnohých vyvoláva retro spomienky. Možno je táto cukrovinka aj neprávom podceňovaná. V skutočnosti totiž ide o mimoriadne chutnú a obľúbenú klasiku, ktorá má priaznivcov u mladých aj starších. Ako si vybrať tú správnu značku?

Na to sme si posvietili v našom najnovšom teste, do ktorého sme zaradili päť rozličných sójových tyčiniek. Hodnotili sme ich v šiestich kategóriách. Pri zložení sme sa zamerali najmä na obsah sójovej krupice a celkovú zrozumiteľnosť zloženia. Tu sú výsledky!

COOP Jednota

  • Cena: 0,30 eur
  • Váha: 50 g

Sójová tyčinka zabalená v obale značky COOP Jednota láka dobrou cenou, približne 0,30 centov.  Obal nijako neprekvapí, ani neurazí. Aj preto mu v hodnotení dáme priemerné 3 body. Vďaka obalu sa dozvedáme, že ide o bezgluténovú potravinu. V zložení sa nachádza sójová krupica (27 %) ale žiaľ aj palmový tuk.

Po rozbalení a ochutnaní môžeme skonštatovať, že tyčinka je mäkká a má dobrú konzistenciu. Chuť je veľmi dobrá. Samotná vôňa celej tyčinky však nie je až taká výrazná.

Naše hodnotenie

Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪

(Zdroj: Hashtag.sk/MZ)

CELITA

  • Cena: 0,29 eur
  • Váha: 50 g

V poradí druhým testovaným produktom je sójový suk klasik značky Celita, ktorá sa vyrába v Českej republike. Obal sa podobne ako pri predchádzajúcom produkte drží žltej farebnej palety s retro fontom.

Samotná tyčinka nás však príjemne prekvapila. Mala dobrú konzistencia. Vôňa nebola až taká výrazná a v chuti bolo cítiť rumovú arómu. Občas sme však cítili, akoby tyčinka bola scukornatená. Obsah rumovej arómy sa nám koniec koncov potvrdil aj podľa obalu a zloženia. Taktiež ide o bezgluténovú potravinu, kde je sójová krupica zastúpená v pomere 27 %. Žiaľ, nechýba ani palmový olej a tuk.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST slaných tyčiniek: K pivu aj vínku, kupuj tieto a prechrúmeš celý večer

Naše hodnotenie

Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪

(Zdroj: Hashtag.sk/MZ)

Zora

  • Cena: 0,59 eur
  • Váha: 50 g

azda najčastejšie môžeme v ponuke obchodov nájsť sójovú tyčinku značky Zora. Výrobca na obale deklaruje, že tento produkt vyrába od roku 1959. Zaujímavé však je, že na obale tiež nájdeme informáciu, že produkt obsahuje 13 % proteínu a je zdrojom vlákniny.

Veľké prekvapenie nás čakalo pri zložení. Nie je tu sójová krupica, ale naopak, sójové vločky. Tie sú zastúpené až v pomere 37,5 %. Naopak, podobne ako v predchádzajúcich produktoch, aj v prípade cukrovinky Zora sa v tyčinke nachádza palmový tuk. A aká je chuť? No, úprimne, nič extra. Tyčinka je tvrdšia. Vôňa je úplne minimálna a chuť nevýrazná.

Naše hodnotenie

Konzistencia: ⚫⚫⚪⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚪⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚪⚪⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪

(Zdroj: Hashtag.sk/MZ)

Clever

  • Cena: 0,29 eur
  • Váha: 50 g

Produkt, ktorý nájdeme v sieti potravín Billa, má porovnateľnú cenu ako ostatné produkty. Za 50 gramov zaplatíme približne 0,29 centov. Líši sa však obalom, ktorý rozhodne kupujúci neprehliadne. Výrobca stavil na tradičnú bielu farbu s veľkým logom.

V zložení je z 27 % zastúpená sójová krupica a zmes palmového oleja a palmového tuku. Vôňa je priemerná. Konzistencia tyčinky je príjemná a sladkosť je mäkká. Povedali by sme však, že v tyčinke cítime trochu orechov, hoci v zložení ich nevidíme.

Naše hodnotenie

Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪

(Zdroj: Hashtag.sk/MZ)

Tesco

  • Cena: 0,29 eur
  • Váha: 50 g

Posledným z testovaných produktov je ten od značky Tesco. Obalom, cenou a gramážou sa takmer nijako nelíši od ostatných produktov. Zaujalo nás však, čo uvádza výrobca – tyčinka má rumovú a kokosovú arómu. To sme však v chuti úplne necítili, možno trošičku iba závan kokosu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST parížskych šalátov: Prekvapilo nás, ako ďaleko majú k pôvodnej receptúre

Tyčinka, ktorá je zo sójovej krupice (27 %), má dobrú konzistenciu aj slabšiu vôňu. Chuť je príjemná a v zásade nemáme čo tyčinke vytknúť.

Naše hodnotenie

Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪

(Zdroj: Hashtag.sk/MZ)

Výsledok testu

Aj keď sme testovali päť produktov od piatich rôznych značiek, miestami sme mali pocit, že jeme úplne to isté. Medzi tyčinkami žiadny veľký rozdiel nebol. Čo môžeme zhodnotiť je, že vyššia cena nie vždy znamená najlepšiu chuť. Nepresvedčil nás produkt od značky Zora. Na popredných priečkach sa umiestnil produkt od COOP Jednota, ktorý stratil najmenší počet bodov.

(Zdroj: Hashtag.sk/MZ)

Ktorá sójová tyčinka chutí najviac tebe?

Názory prezentované v uvedenom teste sú výlučne subjektívnym hodnotením redakcie a nepodliehajú komerčnej spolupráci. Hoci sa snažíme v každom teste obsiahnuť čo najviac produktov, článok nemusí obsahovať všetky výrobky dostupné na trhu v čase realizácie testu. Ako čitateľ môžeš rovnako vyjadriť svoj názor na produkty v záverečnej ankete, podeľ sa teda s ostatnými o svoje skúsenosti.

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame