TEST jahodovej čokolády: Sklamanie, známa značka ponúka skôr paródiu sladkej chuti

čokoláda s jahodovou náplňou

Jahodové čokolády milujeme kvôli rafinovanej kombinácii (Zdroj: Hashtag.sk)

#Nie je nič lepšie ako dopriať si z času na čas kvalitnú čokoládu. Občas možno aj ty zatúžiť po zmene a horkú či mliečnu vymeníš za tú s ovocnou príchuťou. Aj to nás viedlo k tomu aby sme otestovali päť rôznych druhov mliečnej čokolády s jahodovou náplňou. Ktorú ti odporúčame kúpiť?

Figaro

 • Orientačná cena: 1,19 eur
 • Množstvo: 90 g
 • Energia: 507 kcal/100g

Figaro je stálicou medzi značkami čokolád. Ich mliečna čokoláda s jahodovou náplňou je zabalená do červeného obalu, na ktorom sú vyobrazené kúsky čokolád s jahodami. Podľa výrobcu ide o mliečnu čokoládu s jahodovou príchuťou (30 %) a jahodovou ovocnou náplňou (20 %). V rámci zloženia nás najviac zaujíma podiel jahodovej zložky. Ten je zastúpený ako jahodová dreň vo výške 2,5 %. Negatívne na nás zapôsobilo, že sa v produkte nachádza palmový tuk.

Figaro čokoláda (Zdroj: Hashtag.sk)

Po rozbalení vidíme, že čokoláda je rozdelená na tenšie, ale zároveň dlhšie časti. Na vrchole je vyobrazená ikonická korunka značky Figaro. Čokoláda má skôr jemnejšiu konzistenciu, čo však môže byť zapríčinené aj vonkajšou teplotou. Jednotlivé kúsky sa od seba ťažšie oddeľujú, čokoláda sa na seba trochu lepí.

Milo nás však prekvapilo, keď sme zistili, že čokoláda je aj zvnútra plnená jahodovou náplňou. To dodáva jedinečnú chuť, ktorá je veľmi príjemná a jahody sú naozaj cítiť. Čokoláda sa ľahko roztápa na jazyku. Vôňa je sladká a z čokolády cítiť jahody, aj keď iba v minimálnom množstve. Táto čokoláda neurazí, no ani nesklame.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť:⚫⚫⚫⚫⚫
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Ritter Sport

 • Orientačná cena: 1,59 eur
 • Množstvo: 100 g
 • Energia: 572 kcal/100g

Do nášho hľadáčika sme zaradili aj čokoládu značky Ritter Sport. Tento produkt sa od ostatných odlišuje svojim ikonickým tvarom. Čokolády sú rozmerovo menšie, hoci čo sa týka samotnej váhy, má až 100 g. Stojí táto čokoláda, ktorá je podstatne drahšia ako predchádzajúci produkt, za to?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Herný newsfilter: Microsoft už čaká len na Britov a zároveň ohlásil zrušenie známej služby

Obal je veľmi sympatický, púta ružovou farbou. Treba uviesť, že príchuť je jahodový jogurt. Výrobca uvádza, že ide o mliečnu čokoládu plnenú (42 %) krémom s mliečnym výrobkom a kúskami jahôd (1 %). Pri zložení nás zaujíma tiež podiel jahôd, ktoré tvoria 2 %. Aj tu sa nachádza palmový tuk.

Čokoláda Ritter Sport (Zdroj: Hashtag.sk)

Čokoláda perfektne drží svoj tvar. Kúsky sú menšie, ale pomerne dosť vysoké. Medzi vrchnou a spodnou čokoládou je vidieť bohatú dávku ružovej náplne.

Po vložení čokolády do úst sa nevieme ubrániť tomu, že cítime maslo. Po chvíľke sa derie na povrch jogurtová príchuť, ale tiež akési drsnejšie kúsky. Sú to jahody? Nevieme to určiť, pretože jahody tam vôbec nie sú cítiť. Konzistencia ako taká je však veľmi dobrá. Táto čokoláda však rozhodne nepresvedčí tých, ktorí si strážia figúru – ak sa pozrieme na kalórie, tak našej postave dá dosť zabrať.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť:⚫⚫⚫⚪⚪
Vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Tesco

 • Orientačná cena: 0,99 eur
 • Množstvo: 100 g
 • Energia: 506 kcal/100g

Naše testovanie neobišlo ani produkt z dielne Tesco. Čokoláda má tmavo hnedý obal, čo môže evokovať horkú príchuť, ale nie je to tak. Ide o mliečnu čokoládu (55 %). V zložení sa môžeme tiež dočítať o jahodovej náplni v pomere 20 %. Je zložená z jahodového pretlaku 26 %, jahodovej šťavy 19 %, cukru, sirupu, arómy a regulátoru kyslosti.

Čokoláda Tesco (Zdroj: Hashtag.sk)

Čokoláda vonia tak obyčajne, jahody v rámci vône by sme hľadali iba ťažko. Keď si ju vložíme do úst, tak môžeme zhodnotiť, že sa pomerne jednoducho rozpúšťa na jazyku. Je tam veľká zložka samotnej čokolády a chuť po jahodách prichádza až po chvíli. Konzistencia čokolády je dobrá. Nijako sa nelepí. Celkovo je produkt podobný tomu od značky Figaro, ale s tým, že konkurenčná čokoláda chutila oveľa lepšie. Na druhej strane má čokoláda z produkcie Tesco oveľa lepšiu konzistenciu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tieto psychologické knihy ťa prinútia zamyslieť sa: Prečo sa z úradníka stal hmyz?

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť:⚫⚫⚫⚫⚪
Vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Clever

 • Orientačná cena: 0,89 eur
 • Množstvo: 100 g
 • Energia: 544 kcal/100g

Clever patrí pod sieť supermarketov Billa. Ich jahodová čokoláda už na úvod rozhodne nezaujme obalom. Ten je biely a jednoduchý. Pri konkurencii sa trochu stráca a pôsobí fádne. Na druhej strane, zaujať môže v prípade, že máte na nákup obmedzený budget. Tento produkt stál totiž iba 0,89 eur a bol najlacnejším zo všetkých testovaných.

Čokoláda Clever (Zdroj: Hashtag.sk)

Výrobca uvádza, že ide o mliečnu čokoládu s náplňou 50 % s jahodovou arómou. Ďalej v zložení nachádzame, že jediná stopa po jahodách je v podobe prírodnej jahodovej arómy. Ani nevieme, v akom pomere. Toto hodnotíme veľmi negatívne. Prebije naše sklamanie samotná chuť?

Kúsky čokolády sú rozdelené rovnomerne. Vôňa čokolády je veľmi podobná čokoládovým figúrkam nachádzajúcim sa vo vianočnom adventnom kalendári. Po vložení do úst sa čokoláda nezačne ihneď roztápať, ale až po chvíli. Konzistenciu tak hodnotíme ako veľmi dobrú. Po chvíli cítiť zložku podobnú palmarínu. Po jahodách však ani stopy.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚪⚪⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť:⚫⚫⚪⚪⚪
Vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚪⚪⚪

Milka

 • Orientačná cena: 1,59 eur
 • Množstvo: 100 g
 • Energia: 560 kcal/100g

Existuje vôbec niekto, kto ešte nikdy neochutnal čokoládu Milka, alebo by nepoznal ich legendárnu fialovú kravu? Tento produkt patrí spolu s tým od Ritter Sport k najdrahším. Čokoláda stála až 1,59 eur Nepoteší ani tých, ktorí dbajú na štíhlu líniu. Na 100 gramov má až 560 kalórií.

Čokoláda Milka (Zdroj: Hashtag.sk)

Z obalu sa môžeme dočítať, že ide o mliečnu čokoládu z alpského mlieka s krémovou náplňou (51 %) s jahodovou príchuťou. V zložení očami hľadáme zmienku o jahodách. Výrobca uvádza iba jahodový prášok 0,2 %. Je to naozaj jahodová čokoláda bez jahôd? Ako aj pri iných čokoládach, aj tu bol použitý palmový tuk.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Film Barbie čelí kritike ešte pred premiérou: Ryan Gosling je vraj na rolu Kena príliš starý

Aj napriek tomu čokoláda veľmi pekne vonia. Paradoxne, už na pohľad je náplň biela, a nie červená alebo ružová. Konzistencia je však veľmi dobrá. Primerane rozdelené kúsky sa po chvíli rozpúšťajú na jazyku. Chuť samotnej mliečnej čokolády je výborná a krémová. Jahody však budeš cítiť iba minimálne, aj preto sme pri hodnotení ubrali body.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚪⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť:⚫⚫⚫⚪⚪
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Výsledok

Jahodové čokolády patria svojou príchuťou medzi tie najobľúbenejšie. Na trhu sa vyskytuje optimálny počet produktov. V našom teste, ktorý pozostával z piatich rozličných značiek, najlepšie obstálo Figaro, ktoré získalo spolu až 26 bodov. Vyzdvihli by sme zloženie, ale aj samotnú chuť jahôd.

Naopak, veľké sklamanie nastalo pri populárnej značke Milka. Ich produkt bol ako paródia na jahodovú čokoládu. Ak by sme aj nabudúce hľadali jahodovú čokoládu, tak tento produkt spolu s tým od značkou Clever by sme už viac nekúpili.

Jahodové čokolády potešia naše chuťové bunky (Zdroj: Hashtag.sk)

m

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame