TEST slaných tyčiniek: K pivu aj vínku, kupuj tieto a prechrúmeš celý večer

slané tyčinky

Test slaných tyčiniek (Zdroj: Hashtag.sk/Ivka)

#Len ťažko by sme hľadali človeka, ktorý by nemal rád solené tyčinky. Obľubujú ich malí aj veľkí, sú skvelým snackom k rôznym dipom alebo len tak k filmu. Koľkým z nás už suplovali desiatu? My sme urobili prieskum trhu, vybrali sme tie najdostupnejšie značky a pustili sme sa do chrumkania. 

Zamerali sme sa na najznámejšie komerčné značky aj produkty z obchodných reťazcov. V hodnotení sme sa orientovali najmä na chuť a konzistenciu. Posvietili sme si aj na zloženie a celkovú kvalitu produktu. Splnili nasledujúce snacky naše očakávania? 

Clever Tyčinky so sezamom, Billa (200 g)

Clever tyčinky so sezamom (Zdroj: Hashtag.sk/Ivka)

Cena: 1,09 eur
Približná cena za 100 gramov: 0,55 eur
Zloženie: pšeničná múka, repkový olej, sezam, cukor, jedlá soľ, regulátor kyslosti: hydroxid sodný, sušené pekárenské droždie.
Energetická hodnota: 442 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky 14 gramov, sacharidy 67 gramov, bielkoviny 13 gramov, soľ 2,3 gramu

Naše hodnotenie

Tak tieto tyčinky nás sklamali na plnej čiare. Hoci išlo o jedinú vzorku z testu, ktorá mala na obale uvedený posyp sezamu namiesto soli, čakali sme od toho omnoho viac. Po sezamových semiačkach na tyčinkách nebolo pomaly ani stopy.

Okrem toho, mali veľmi nevýraznú a zvláštnu chuť. Konzistenciou boli až príliš tvrdé, hrubšie oproti ostatným tyčinkám, a mali nie príliš lákavý lesklý film.

Balenie produktu je veľmi tuctové, hoci ide o produkt patriaci značke daného obchodu, reťazec sa mohol trošku posnažiť. Jediným pozitívom tohto zámerného minimalizmu je zrejme len cena a fakt, že oproti niektorým baleniam z testu bolo zloženie vďaka vizuálu aspoň dobre čitateľné.

Zloženie: ⚫⚫⚪⚪⚪
Chuť: ⚫⚪⚪⚪⚪
Konzistencia:⚫⚫⚪⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚪⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚪⚪⚪⚪

Salted sticks, Tesco (400 g)

Slané tyčinky z Tesca (Zdroj: Hashtag.sk/Ivka)

Cena: 1,38 eur
Približná cena za 100 gramov: 0,35 eur
Zloženie: pšeničná múka, rastlinný olej repkový, jedlá soľ (1,9 %), jedlá morská soľ (1,7 %), regulátor kyslosti (hydroxid sodný), droždie, extrakt z jačmenného sladu, kypriaca látka (uhličitany amónne)
Energetická hodnota: 382 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky 3,8 gramu, sacharidy 72 gramov, bielkoviny 13 gramov, soľ 4 gramy

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Pri Pezinku našli vzácne bane: Ťažilo sa tu zlato svetovej kvality!

Naše hodnotenie

Aj tu sa dostavilo skôr sklamanie. Tyčinky boli síce posypané kryštálikmi soli, no ich chuť bola nevýrazná a obyčajná, podobne ako pri predošlej vzorke. Tiež boli v porovnaní s ostatnými o dosť hrubšie, čo berieme ako menšie mínus – tenšie tyčinky sú nám viac po chuti. Samozrejme, nemusí to platiť u každého.

Konzistenciou sú veľmi chrumkavé s akurátnou tvrdosťou. Farebne boli najbledšie zo všetkých porovnávaných tyčiniek, ale tiež mali na sebe tmavé pripečené miesta. Hoci sa nám javia o niečo kvalitnejšie ako Clever tyčinky, nie je to žiadna sláva. Tesco v tomto prípade ponúka až podpriemernú kvalitu, čo nás dosť zaskočilo.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚪⚪⚪
Konzistencia:⚫⚫⚫⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Snack Day Salted stick, Lidl (250 g)

Slané tyčinky značky Snack Day z Lidlu (Zdroj: Hashtag.sk/Ivka)

Cena: 0,99 eur
Približná cena za 100 gramov: 0,45 eur
Zloženie: pšeničná múka, repkový olej, 2,2 % jedlá soľ, regulátor kyslosti: hydroxid sodný, 0,88 % morská soľ, droždie, extrakt z jačmenného sladu, kypriaca látka: uhličitany amónne 
Energetická hodnota: 391 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky 3,8 gramu, sacharidy 75 gramov, bielkoviny 13 gramov, soľ 3,5 gramu

Naše hodnotenie

Lidl produkt je zlatou strednou cestou. Ich tyčinky sú síce bez soľného posypu, no majú príjemnú mierne slanú chuť. Dali by sa zaradiť k tým kvalitnejším. Chuťovo sú skvelé, príjemne chrumkajú, sú viac prepečené – o tom hovorí aj ich tmavšia farba a zaujímavý vzor. Zároveň patria k tyčinkám, ktoré sú na povrchu lesklé, no v tomto prípade nemá vonkajší film žiadnu pachuť.

Balenie je decentne bordové, v regáli ho určite uvidíš na prvý pohľad. Nie je síce ničím výnimočné, ale v jednoduchosti je krása, no nie? Je dobre čitateľné, obsahuje všetky potrebné informácie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto bol George Michael? Autor piesne Last Christmas mal byť náhradníkom Mercuryho!

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Konzistencia:⚫⚫⚫⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚪⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Slané tyčinky, DRU (220 g)

Tyčinky značky DRU (Zdroj: Hashtag.sk/Ivka)

Cena: 1,49 eur
Približná cena za 100 gramov: 0,78 eur
Zloženie: pšeničná múka, rastlinný olej repkový, jedlá soľ (4,1 %), cukor, droždie, jačmenný slad, sušené plnotučné mlieko
Energetická hodnota: 409 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky 7,3 gramu, sacharidy 76 gramov, bielkoviny 9,9 gramu, soľ 3 gramy

Naše hodnotenie

Konečne tyčinky, ktoré majú tú pravú slovenskú chuť. Keď sa povie „slaná tyčinka“, predstavíme si tie od značky DRU. A sme radi, že testovanie našej predstave vyšlo v ústrety. Tyčinky sú výrazné, poriadne posolené, s drobným kryštálikmi soli na povrchu… Jednoducho, mňam!

Vyhovujúcou je aj ich hrúbka – sú omnoho tenšie a kratšie, než napríklad tyčinky od značky Tesco. Jemne chrumkajú a vďaka svojej krehkosti sa nám rozplývali na jazyku. Charakteristické je aj rovná tmavá vzorka, vďaka ktorej sa odlišujú od ostatných na trhu.

Mínusom tyčiniek je ich balenie. Priehľadný obal s bledými písmenkami je veľmi zle čitateľný.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia:⚫⚫⚫⚫⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚪⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Tyčinky slané, Coop Jednota (350 g)

Tyčinky z Coop Jednoty (Zdroj: Hashtag.sk/Ivka)

Cena: 1,49 eur
Približná cena za 100 gramov: 0,42 eur
Zloženie: pšeničná múka, rastlinný olej repkový, jedlá soľ (4,1 %), cukor, droždie, jačmenný slad, sušené plnotučné mlieko
Energetická hodnota: 409 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky 7,3 gramu, sacharidy 76 gramov, bielkoviny 9,9 gramu, soľ 3 gramy

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto bola Barbara Haščáková? Doma valcovala konkurenciu, no jej život za veľkou mlákou vzbudzoval skôr rozpaky

Naše hodnotenie

Za nášho absolútneho víťaza považujeme tyčinky patriace značke Coop Jednota. Z hľadiska chuti a ostatných parametrov sú totožné s tými od značky DRU, pretože firma ich pre tento obchodný reťazec vyrába.

Plusom a dôvodom, pre ktorý získali prvenstvo je, že ich obal je viac nápaditý a takisto sa nám páči nižšia cena. Ak miluješ DRU tyčinky ako my a chceš na nich ušetriť, siahni po týchto z Jednoty. Tam totiž kúpiš 350-gramové balenie za tú istú cenu ako 220 gramov originálnych DRU tyčiniek. To sa oplatí, nie?

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia:⚫⚫⚫⚫⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Výsledok testu

Test slaných tyčiniek dopadol podľa našich očakávaní. Favoritmi boli pre nás DRU tyčinky, ktoré sú si veľmi podobné s tými od diskontnej značky Coop Jednota. Niet sa čomu čudovať, keďže ich vyrába ten istý producent. Čo sa týka konzistencie tyčiniek, všetky sme zhodnotili podobne. Avšak, vyhrali u nás tyčinky, ktoré obsadili prvé a druhé miesto. Chutili naozaj bezkonkurenčne.

Tentoraz sa osvedčilo, že sa oplatí priplatiť si za kvalitu a dokonalý chuťový zážitok. V prípade, že nechceš investovať do snacku toľko peňazí, pochutíš si aj na tyčinkách značky patriacej Lidlu. Sú zlatým stredom, ktorý nie je chuťový prepadák, ale ani nebudeš skákať nadšením.

Absolútnym prepadákom sú na druhej strane tyčinky Clever a Tesco, ktoré sa určite neoplatí kupovať. Na trhu nájdeš v podobnej cenovej relácii omnoho chutnejšie kúsky.

Ktoré tyčinky sú tvoje obľúbené?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame