TEST perníkov v čokoláde so slivkovou náplňou: Uf, tento si už viac nekúpime

perníky slivka

Perníky so slivkovou náplňou (Zdroj: hashtag.sk/Ivka)

#Táto maškrta je prosto retro klasika! Perník v čokoláde s džemovou náplňou mnohým pripomína chuť detstva. Ak si si na ňom pochutnával aj ty počas prázdnin u babky, určite bude tento test perníkov v čokoláde so slivkovou náplňou pre teba príjemnou nostalgickou spomienkou.

Ak máš chuť dopriať si túto dobrotu, utekaj do obchodu. Perníky zoženieš v každom z komerčných reťazcov. My sme sa namiesto teba rozhodli väčšinu z nich otestovať a vypátrať ten najchutnejší. Každú vzorku sme podrobili dôslednému hodnoteniu. V teste sme sa orientovali najmä na množstvo náplne, kvalitu čokolády, ale aj samotného produktu. Ktorá z maškŕt nám chutila najviac?

Tradičný medový perník, Perníkář (60 g)

Slivkový perník značky Perníkář (Zdroj: hashtag.sk/Ivka)

Cena:  0,35 eur
Približná cena za 100 gramov: 0,58 eur
Zloženie: pšeničná múka, náplň 18 % (slivkový pretlak 38 %, jablkový pretlak, cukor, glukózo-fruktózový sirup, modifikovaný škrob, kyselina [kyselina citrónová], karamelizovaný cukor, aróma, želírujúca látka [pektíny], pitná voda), tmavá poleva 16 % (cukor, rastlinné ruky [palmový a bambucký v rôznom pomere], kakaový prášok so zníženým obsahom tuku, emulgátor ]sójový lecitín], vanilkový extrakt), cukor, glukózo-fruktózový sirup, vajcia, pitná voda, pekársky med 1 %, kypriace látky (uhličitany amónne, uhličitany sodné), perníkové korenie
Energetická hodnota: 405 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky 10 gramov, sacharidy 71 gramov, bielkoviny 6 gramov, soľ 0,06 gramu

Naše hodnotenie

Pri nákupe sme sa potešili, že sme našli niečo s prívlastkom „tradičné“. Verili sme, že to bude chuťová explózia. Naše očakávania sa však razom rozplynuli. Perník bol po prekrojení takmer bez náplne a neohúril ani svojou chuťou. S istotou môžeme skonštatovať, že by sme si ho už znovu nekúpili.

Absolútne nám nechutil – bol taký suchý, že sme si museli k nemu dať pohár mlieka. Oproti ostatným vzorkám, ktoré sme podrobili testu, to bola katastrofa. Čo sa týka vône, vzhľadom na absenciu plnky sme cítili len nekvalitnú čokoládu. Plusové body produktu dávame jedine kvôli zaujímavému obalu, najhoršie neobstálo ani zloženie.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Chuť: ⚫⚪⚪⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚪⚪⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚪⚪⚪⚪

Pardubický perník, Pamep (60g)

Pardubický perník značky Pamep (Zdroj: hashtag.sk/Ivka)

Cena: 0,35 eur
Približná cena za 100 gramov: 0,58 eur
Zloženie: ovocná náplň slivková 30 % (70 % slivkový lekvár s jablkami vyrobený zo 165 g sliviek na 100 g lekváru (slivkový pretlak 65 %, jablkový pretlak, cukor, regulátor kyslosti: kyselina citrónová, karamelizovaný cukor, aróma), ovocná náplň (jablkový pretlak, cukor, glukózo-fruktózový sirup, višňový pretlak, pretlak z arónie, regulátor kyslosti: kyselina citrónová, želírujúca látka: pektíny, aróma, pitná voda), pšeničná múka, cukrárska poleva tmavá 17 % (cukor, úplne hydrogenovaný palmojadrový tuk, plamový tuk, kakaový prášok so zníženým obsahom tuku, sušená srvátka, emulgátor: sójový lecitín, aróma, cukor, glukózový sirup, vajcia, med, kypriace látky: uhličitany amónne, perníkové korenie
Energetická hodnota: 373 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky 8,6 gramu, sacharidy 66 gramov, bielkoviny 5,7 gramu, vláknina 2,9 gramu, soľ 0,10 gramu

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Reštaurácia Origin v Lučenci ti jedlom vyrazí dych: Majitelia tu zúročujú skúsenosti zo Švajčiarska

Naše hodnotenie

Ďalší z perníkov, od ktorého sme čakali viac, najmä vďaka známke „chráneného zemepisného označenia“. V skutočnosti išlo o veľmi priemerný až podpriemerný výrobok, ktorý síce neurazí, no ani nenadchne.

Ani pri tejto vzorke nás neohúrila vôňa. S chuťou to už bolo o kúsok lepšie – cítili sme tmavú, o čosi kvalitnejšiu čokoládu, ktorá nás príjemne prekvapila. Náplň už nebola až taká sláva. Hoci jej bolo o niečo viac, bola tekutejšia a chutila nedefinovateľne ovocne než slivkovo.

Neočaril nás ani obal produktu, ktorý je pomerne jednoduchý, no aj napriek tomu veľmi zle čitateľný. Produkt by sme si ďalší raz už pravdepodobne nezakúpili.

Zloženie: ⚫⚫⚪⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚪⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚪⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚪⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚪⚪⚪

Perník s náplňou so slivkami, Tesco (60 g)

Slivkový perník značky Tesco (Zdroj: hashtag.sk/Ivka)

Cena: 0,35 eur
Približná cena za 100 gramov: 0,58 eur
Zloženie: perník 66 % (pšeničná múka, cukor, fruktózo-glukózový sirup, vajce, pekársky med (1,5 %), kypriace látky (uhličitany amónne, uhličitany sodné), voda, perníkové korenie), náplň 18 % (slivkový pretlak 36 %, jablkový pretlak, cukor, fruktózo-glukózový sirup, modifikovaný škrob, kyselina citrónová, karamelizovaný cukor, aróma, želírujúca látka (pektíny), voda), tmavá poleva 16 % (cukor, rastlinný olej palmojadrový, kakaový prášok so zníženým množstvom tuku, emulgátor (sójový lecitín), vanilkový extrakt)
Energetická hodnota: 367 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky 8 gramov, sacharidy 66 gramov, bielkoviny  5,7 gramov, soľ 0,2 gramu

Naše hodnotenie

Táto vzorka je pre nás zlatou strednou cestou. Hoci nemá takmer žiadnu, respektíve veľmi slabú vôňu, konečne sme mali pocit, že jeme dobrý perník. Piškótová časť síce kvôli bledej farbe pôsobí nedopečene a nekvalitne, no chuťou patrila k tým pevnejším a zároveň nadýchaným.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 25 najlepších veľkonočných filmov: Biblický príbeh očami ateistu, ale aj hororový zajac

Aj napriek tomu, že tu bolo pomenej náplne, z tej trošky, čo sme našli, môžeme konštatovať, že je celkom chutná. Čokoláda patrila ku kvalitnejším, a to z hľadiska chute aj vzhľadu. Obal bol pre nás nezaujímavý, čo neberieme ako mínus vzhľadom na to, že ide o diskontný produkt. Určite by sme mu však vytkli zlú čitateľnosť čiernych písmen na tmavom fialovom základe.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚪⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚪⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Plnený perníček, Perníkář (40 g)

Plnený perníček značky Perníkář (Zdroj: hashtag.sk/Ivka)

Cena: 0,39 eur
Približná cena za 100 gramov: 0,97 eur
Zloženie: pšeničná múka, čokoláda 23 % (cukor, kakaové maslo, kakaová hmota, kakaový prášok so zníženým obsahom tuku, emulgátor (sójový lecitín, E476), vanilkový extrakt), cukor, ovocná náplň so slivkami 17 % (glukózo-fruktózový sirup, ovocný pretlak (jablko), cukor, ovocný pretlak (slivka 10 %), modifikovaný škrob E1442, ovocný pretlak (arónie), zahusťovadlo E460, E415, kyselina E330, cukor pálený, aróma, pitná voda), fruktózovo-glukózový sirup, vajce, pitná voda, pekársky med 1 %, kypriace látky (uhličitany amónne, uhličitany sodné), perníkové korenie
Energetická hodnota: 388 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky 8,5 gramov, sacharidy 65 gramov, bielkoviny 4,5 gramu, soľ 0,04 gramu

Naše hodnotenie

Tak tento perník nás zaujal už na prvý pohľad. Na rozdiel od ostatných bol iba plnený, nie zlepovaný. Ihneď po otvorení obalu nás ohromila príjemná a lákavá vôňa medového perníka. Po prekrojení sme uvideli plnku, ktorá sa nám po ochutnaní javila redšia, no bola veľmi šťavnatá a výrazne slivková ako kvalitný domáci džem.

Zaujal nás aj oválny tvar a na pohľad veľmi tmavá čokoláda, ktorá chutila príjemne a sladučko. Plusové body dávame aj minimalistickému a dobre čitateľnému obalu. Za nás je toto jeden z favoritov testu, hoci sme ho počas testovania ochutnávali po prvý raz.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST parížskych šalátov: Prekvapilo nás, ako ďaleko majú k pôvodnej receptúre

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Perník slivka, Coop Jednota (50 g)

Slivkový perník značky Coop Jednota (Zdroj: hashtag.sk/Ivka)

Cena: 0,49 eur
Približná cena za 100 gramov: 0,98 eur
Zloženie: pšeničná múka, ovocno-slivková nátierka 24 % (ovocný pretlak 50 % z jabĺk, jahôd, malín a bazy, slivky 6 %, cukor, kyselina: kyselina citrónová, želírujúca látka: pektín, konzervačná látka: E202, koncentrát z čiernej mrkvy), invertný cukrový sirup, kakaová poleva 20 % (cukor, rastlinný palmový a maslovníkový, odtučnené kakao 17 %, sušená srvátka, emulgátor: E442, pšeničná bielkovina, perníkové korenie, pšeničná vláknina, arómy
Energetická hodnota: 351 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky 7 gramov, sacharidy 63 gramov, bielkoviny 6 gramov, soľ 0,02 gramu

Naše hodnotenie

V tomto prípade sa nám potvrdilo, že sa oplatí priplatiť si za kvalitu. Chuť produktu je veľmi kvalitná – od čokolády, cez náplň, až po piškótu. Oceňujeme aj výraznú príjemnú medovú vôňu, taktiež plnku, ktorá naozaj chutí ako slivky, a kvalitnú čokoládu.

Podľa nášho názoru ide o najvydarenejší kúsok. Chutiam nie je čo vytknúť. Pomer plnky a cesta, kvalita a vrstva čokolády a príjemná ovocná vôňa nás presvedčili, že si výrobok kúpime opakovane. Ktovie, možno aj v iných príchutiach. Obal nás taktiež zaujal. Ide o diskontnú značku, takže sme nečakali nejaké zázraky. Avšak je veľmi dobre čitateľný, čo je základ.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Výsledok testu

Na perníkoch sme si pochutili. Ako pri každom teste, aj tu sme našli svojich favoritov, ale aj absolútne prepadáky. V tomto prípade s oplatilo priplatiť si pár centov, respektíve obetovať nejakých pár gramov v pomere s cenou a kvalitou produktu. Víťazný perník bol pre nás presne tým, čo si pamätáme z detstva.  

Prekvapením pre nás boli perníky od značky Perníkář, ktoré sa diametrálne líšia svojou kvalitou. Kým obyčajný zlepovaný perník pohorel na plnej čiare, plnený bol jedným z najlepších. Určite ti odporúčame, aby si ho ochutnal!

Ktorý z produktov najviac oslovil teba?

*Názory prezentované v uvedenom teste sú výlučne subjektívnym hodnotením redakcie a nepodliehajú komerčnej spolupráci. Hoci sa snažíme v každom teste obsiahnuť čo najviac produktov, článok nemusí obsahovať všetky výrobky dostupné na trhu v čase realizácie testu. Ako čitateľ môžeš rovnako vyjadriť svoj názor na produkty v záverečnej ankete, podeľ sa teda s ostatnými o svoje skúsenosti.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame