TEST Chutia čipsy s príchuťou slaniny naozaj slaninovo? Objavili sme prepadák aj úplnú topku!

Čipsy slanina

Testovali sme zemiakové čipsy so slaninovou príchuťou (Zdroj: hashtag.sk/Ivka)

#Nepoznáme človeka, ktorý by nemal rád zemiakové lupienky. Hoci najväčšou klasikou sú práve solené, medzi obľúbené a vyhľadávané patria práve aj slaninkové čipsy. Či už si ich dáš ako snack k fillmu alebo si ich vychutnáš hocikde s kamošmi, určite si pochutíš. My sme namiesto teba zistili, ktoré z ponuky rôznych reťazcov stoja naozaj za to! 

Naším cieľom bolo nájsť značky, ktoré sú bežne dostupné v potravinách. Zamerali sme sa teda najmä na komerčné značky, ale v našom teste nájdeš aj lokálne brandy. V hodnotení sme sa orientovali najmä na chuť a arómu, ktoré sú pri ochutených čipsoch kľúčové. Posvietili sme si aj na zloženie a celkovú kvalitu produktu. Splnili nasledujúce produkty naše očakávania? 

Oravské chipsy s príchuťou slaniny, Kaufland (200 g)

Čipsy z Kauflandu (Zdroj: hashtag.sk/Ivka)

Cena: 1,39 eur (Kaufland)
Približná cena za 100 gramov: 0,69 eur
Zloženie: zemiaky, jedlý rastlinný olej /repkový, slnečnicový/, ochucovacia zmes /extrakty korenia, jedlá soľ, dextróza, zvýrazňovač vône a chuti glutaman sodný, sušený cesnak, maltodextrín, sušená cibuľa, protihrudkujúca látka oxid kremičitý, korenie, kvasnicový extrakt, aróma
Energetická hodnota: 568 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky 37 gramov, sacharidy 55 gramov, bielkoviny 4 gramy, soľ 1,3 gramu

Naše hodnotenie

Pri týchto čipsoch musíme vyzdvihnúť ich jediné pozitívum hneď v úvode – sú slovenským produktom. Ak si myslíš, že by to malo byť zárukou kvality a plnej chuti, musíme ťa sklamať. Tieto čipsy sú skutočne prepadák.

Po otvorení vrecúška nás neomámila absolútne žiadna vôňa. Samozrejme, pri niektorých výrobkoch môže byť vôňa veľmi jemná, ale tu absentovala akákoľvek. Čo sa týka chuti, bolo to veľmi podobné. Po slaninke ani chýru! Po vložení do úst sme mali pocit, že jeme čisté lupienky, ktoré zabudli vo výrobe ochutiť. Lupienky mali ale výraznú farbu, ktorá napovedala, že ochutené boli.

Konzistenciou sklamali o niečo menej než chuťou. Sú až príliš krehké na to, aby si ich doniesol len z nákupu vcelku. Určite neodporúčame toto balenie nosiť na cesty, pokiaľ teda nechceš jesť čipsovú mrveničku.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Herný newsfilter: Novinka Baldur's Gate 3 by sa mohla stať najlepšou hrou tohto roka

Zloženie: ⚪⚪⚪⚪⚪
Chuť: ⚫⚪⚪⚪⚪
Konzistencia:⚫⚪⚪⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚪⚪⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚪⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚪⚪⚪⚪

Zemiakové lupienky s príchuťou slaniny, Coop Jednota (200 g)

Zemiakové lupienky Jednota (Zdroj: hashtag.sk/Ivka)

Cena: 2,09 eur (Coop Jednota)
Približná cena za 100 gramov: 1,04 eur
Zloženie: zemiaky (59 %), slnečnicový olej, jedlá soľ, dextróza, kukuričná múka, arómy (slaninová, dymová), zvýrazňovače chuti: glutaman sodný, 5-ribonukleotid disodný; sušená zelenina (cesnak, cibuľa), kvasnicový extrakt, protihrudkujúca látka: fosforečnany vápenaté; farbivo: extrakt z papriky
Energetická hodnota: 543 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky 35 gramov, sacharidy 48 gramov, vláknina 5,6 gramu, bielkoviny 6,1 gramu, soľ 2,1 gramu

Naše hodnotenie

Tieto čipsy sú v tesnom závese za posledným miestom. Sklamalo nás, že sme tiež necítili takmer žiadnu vôňu, a to aj napriek tomu, že na obale sa uvádzajú rôzne prísady, vďaka ktorým by sme čakali aspoň jemný závan slaninky. Plusom v zložení je, že výrobca uvádza podiel zemiakov v percentách priamo na obale.

Čo sa týka chute, tá bola príliš umelá – cítili sme samé koreniny, bez náznaku slaninovej príchute. Okrem iného, lupienky boli až príliš presolené. Mínusom za nás tiež je, že sú čipsy až príliš mastné.

Farbou sa radia k tým krajšie sfarbeným, no náznak oranžových odtieňov bol menej intenzívny než pri niektorých iných druhoch. Čo sa týka štruktúry, teda hrúbky a krehkosti lupienkov, dokážu sa vyrovnať známej značke Slovakia Chips.

Zloženie: ⚫⚪⚪⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚪⚪⚪
Konzistencia:⚫⚫⚪⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚪⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚪⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚪⚪⚪⚪

Knusprige BACON CHIPS, Kaufland (150 g)

Knusprige BACON CHIPS (Zdroj: hashtag.sk/Ivka)

Cena: 1,29 eur (Kaufland)
Približná cena za 100 gramov: 0,86 eur
Zloženie: zemiaky (61 %), rastlinné oleje (slnečnicový, repkový v rôznych pomeroch), sušený glukózový sirup, jedlá soľ, cukor, mletá paprika, aróma, maltodextrín, cibuľový prášok, slaninový prášok (0,05%), koreniny, regulátor kyslosti: citrany sodné; údená aróma
Energetická hodnota: 540 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky 35 gramov, sacharidy 49 gramov, vláknina 4,3 gramu, bielkoviny 5,5 gramu, soľ 0,98 gramu

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vzostup futbalistu Mbappého či kariéra Petry Vlhovej: Prečítaj si tie najlepšie biografie!

Naše hodnotenie

Po otvorení balíčku nás konečne potešila nejaká vôňa. Avšak, čipsy voňajú veľmi umelo a vôbec nie po slanine. Chuťovo boli príjemné, no zaskočila nás pachuť, ktorú zanechali v ústach.

Farba týchto čipsov bola silno oranžová, skôr pripomínali paprikové než slaninkové. Jednotlivé lupienky boli tenké, rozplývali sa v ústach, no napriek ich krehkosti neboli v balíčku takmer žiadne polámané. Čo sa týka konzistencie, čipsy neboli vôbec suché, ale ani nasiaknuté olejom. Naopak, boli dostatočne chrumkavé a príjemné v ústach.

Mínusom je asi slabé zloženie, no aj tu sme našli svetlé stránky – výrobca konečne uvádza zložku, ktorá má z čipsov spraviť naozaj slaninové (slaninový prášok).

Zloženie: ⚫⚫⚪⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚪⚪⚪
Konzistencia:⚫⚫⚫⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚪⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚪⚪⚪⚪

Slovakia Chips s príchuťou slanina (70 g)

Slovakia Chips (Zdroj: hashtag.sk/Ivka)

Cena:  1,39 eur (Kaufland)
Približná cena za 100 gramov: 1,98 eur
Zloženie: zemiaky, slnečnicový olej (33 %), aróma, jedlá soľ, cukor, dymová aróma, paprikový prášok, šunkový prášok (0,01 %), kvasnicový extrakt, kyselina citrónová, farbivo (paprikový extrakt), cibuľový extrakt, extrakt z korenín
Energetická hodnota: 540 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky 34 gramov, sacharidy 50 gramov, vláknina 4,3 gramu, bielkoviny 5,7 gramu, soľ 1,2 gramu

Naše hodnotenie

Slovakia Chips sú rokmi overená klasika. Musíme povedať, že splnili naše očakávania. Po otvorení sme cítili nádhernú arómu ako z čerstvo opečenej údenej slaninky. Chuť nám prvý dojem len potvrdila – bola výrazná a chutná, takmer totožná s dobre prepečenou slaninou.

Lupienky boli v celosti, a to aj napriek tomu, že sú veľmi tenké a krehké. Príjemná chrumkavosť nám zamestnala všetky zmyslové vnemy. A hoci sú čipsy mierne mastnejšie, nebolo to niečo extrémne, čo by nám prekážalo. Hoci sú v prepočte na 100 gramov trochu drahšie, určite sa ti oplatí investovať do kvality.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
10 Otázok pre Mateja Zavackého: Už prvé reelsko so sučkou Pampi malo 200-tisíc videní!

Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Konzistencia:⚫⚫⚫⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Pringles bacon flavour (165 gramov)

Pringles bacon flavour (Zdroj: hashtag.sk/Ivka)

Cena:  3,15 eur (Kaufland)
Približná cena za 100 gramov: 1,90 eur
Zloženie: sušené zemiaky, rastlinné oleje (slnečnicový, palmový, repkový), ryžová múka, pšeničná múka, kukuričná múka, slaninová chuťová prísada (sušené droždie, dextróza, látky zvýrazňujúce chuť a vôňu – glutaman sodný, guanylan sodný, inosinát sodný), sucharový prášok (pšenica), cibuľový prášok, príchute, dymové príchute, farbivo (paprikový extrakt), cesnakový prášok, kyselina citrónová, sladká sušená srvátka, emulgátor (E471), maltodextrín, jedlá soľ, farbivo (annatto norbixin)
Energetická hodnota: 519 kcal na 100 gramov
Výživové údaje na 100 gramov: tuky 29 gramov, sacharidy 56 gramov, vláknina 3,6 gramu, bielkoviny 6,6 gramu, soľ 1,6 gramu

Naše hodnotenie

Tak toto je kvalita, z ktorej ti odpáli dekel! Už po rozbalení balenia sme zacítili výraznú arómu chrumkavej upečenej slaninky. Príchuť čipsov bola plná, výrazná a lupienky chutili po poctivej slanine.

Lupienky sú na sebe naskladané v tube, takže neboli vôbec dolámané. Konzistenciou sú hrubšie než bežné čipsy, ale aj napriek tomu sú fantastické. Farbou pripomínali tuk opečenej slaninky – mierne hnedo-oranžové. Jednotlivé kúsky boli dokonalo ochutené, nikde sa nestalo, že by chýbala ochucujúca zložka. Čipsy vôbec nie sú mastné a dokonca majú najmenej kalórií spomedzi všetkých!

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia:⚫⚫⚫ ⚫⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Výsledok testu

Nás teda výsledok neprekvapil, hoci naším favoritom boli práve Slovakia Chips. Celkový dojem z testu máme dobrý, hoci sme našli aj jeden prepadák, ktorý by sme si druhý raz už nezakúpili.

Tentoraz sa osvedčilo, že sa oplatí priplatiť si za kvalitu a dokonalý chuťový zážitok. V prípade, že nechceš investovať do čipsov toľko peňazí, pochutíš si aj na lupienkoch značky patriacej pod Kaufland. Sú takým zlatým stredom, ktorý nie je chuťový prepadák, ale ani nebudeš skákať nadšením.

My sme si skvelo pochutnali. Lupienky boli pre nás príjemným snackom, ktorý sme mali na pár dní k obľúbenému seriálu.

Máš rád slaninové čipsy?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame