TEST Mliečnej čokolády s orieškami: Ktorá sa najviac oplatí?

Mliečna čokoláda s orieškami

Orieškové čokolády zabojujú o prvenstvo v najnovšom teste (Zdroj: Hashtag.sk)

#Horká? Mliečna? S príchuťou či bez? Zrejme každý má svoju obľúbenú príchuť čokolády. V našom najnovšom teste sme sa rozhodli posvietiť si práve na túto obľúbenú maškrtu. Podmienkou bolo, aby išlo o mliečnu čokoládu s orieškami.

Hodnotili sme nielen samotnú chuť, ale pozreli sme sa aj na zloženie, pričom sme sa zamerali iba na množstvo obsiahnutých orieškov. Neobišli sme však ani pomer ceny a kvality. Kto sa stal víťazom?

dm BIO

 • Orientačná cena: 1,95 eur
 • Množstvo: 100 g
 • Energia: 594 kcal/100g

Trend bio výrobkov nie je vôbec na ústupe, práve naopak. Najmä čoraz mladšia generácia siahne po produktoch sľubujúcich kvalitné suroviny aj za cenu, že si musí priplatiť. Podobne je to aj v prípade orieškovej čokolády, ktorú môžeme nájsť v regáloch dm.

Čokoláda z pultov drogérie dm (Zdroj: Hashtag.sk)

Mliečna čokoláda obsahuje lieskovce a výrobca na obale sľubuje, že ide o starostlivo vyberané suroviny z certifikovaného ekologického poľnohospodárstva. Čokoláda je jemne krémová s minimálne 37 % kakaa z Dominikánskej republiky. Obsahovať má celé lieskovce. Aká je realita?

Už v prvom momente musíme uviesť, že sa nám páči materiál, z ktorého je vyrobený obal. Namiesto klasického plastu je tu použitý tvrdený papier. V zložení sa píše o 20-percentom podiele lieskovcov. Tie sú v čokoláde v celej svojej paráde, sú celé, čo veľmi oceňujeme. Vôňa je slabšia, ale príjemná. Po vložení kocky čokolády do úst hodnotíme konzistenciu ako výbornú. Pomaly sa rozpúšťa na jazyku, ktorý sa zároveň borí s celými lieskovcami. K chuti nemáme čo dodať. Ako mínus hodnotíme cenu a výšku kalórií.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť:⚫⚫⚫⚫⚫
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Ritter SPORT

 • Orientačná cena: 1,49 eur
 • Množstvo: 100 g
 • Energia: 556 kcal/100g
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dr. House: Najlepšie hlášky a sumár nezvyčajných chorôb na jednom mieste

Druhou v poradí je rozmerovo menšia čokoláda Ritter SPORT. Práve jej veľkosť a tvar štvorca je podľa nás jej najvýraznejšou odlišnosťou. Na obale tak ako aj u ostatných výrobkov dominuje zelená farba. Možno rečnícka otázka, ale spojili by ste si orieškovú čokoládu so zelenou farbou? My asi len ťažko…

Výrobca uvádza, že ide o mliečnu čokoládu s kúskami pražených jadier lieskových orechov v zastúpení 12 %. Oriešky sú v čokoláde nasekané. Nevadí to, ale predsa len subjektívne hodnotíme ako väčšie plus, ak sú tam celé. Vôňa čokolády je však veľmi príjemná.

Na jazyku sa rozpúšťa iba pomaly. Samotná chuť čokolády je slabšia a zároveň ide o veľmi sladkú čokoládu. Po zahryznutí sa oriešková príchuť takmer vôbec nedostaví.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť:⚫⚫⚫⚪⚪
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Čokoláda Ritter SPORT (Zdroj: Hashtag.sk)

Orion

 • Orientačná cena: 1,59 eur
 • Množstvo: 100 g
 • Energia: 559 kcal/100g

História značky je stará viac ako 127 rokov. Dovolíme si povedať, že za ten čas si vybudovali pevné postavenie na trhu s cukrovinkami. Ako dopadla ich oriešková čokoláda?

Odetá je do typického brandového modrého obalu, ktorý je však doplnený zelenými detailmi. Z hľadiska farebnosti tak na prvý pohľad máme pred sebou najodlišnejší produkt. Ide o mliečnu čokoládu s praženými lieskovými orechmi. Je ich tam 15 %, čo je o čosi viac ako v prípade predchádzajúceho produktu, ale podľa nás je to stále málo.

Po rozbalení vonia čokoláda viac po orechoch, než po samotnom kakau. Lieskovce sú však pomleté, čo je škoda. Konzistencia tejto čokolády je najmenej stabilná. Aj keď sme všetky testovali v rovnaký deň a za rovnakých podmienok, Orion sa najviac rozpúšťal. Po vložení do úst ubehla iba krátka chvíľka, kým sa čokoláda úplne rozpustila.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prehľad letných kín pre každý región: Uži si obľúbené filmy pod hviezdami

Chuť má však veľmi dobrú. Čokoláda sa dopĺňa s orieškami a vytvárajú veľmi príjemné duo, na konci ktorého stačí oriešok jemne rozhryznúť. Mňam! Za tú cenu môže byť.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť:⚫⚫⚫⚫⚫
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Čokoláda Orion (Zdroj: Hashtag.sk)

TESCO

 • Orientačná cena: 0,99 eur
 • Množstvo: 100 g
 • Energia: 581 kcal/100g

Predposledným testovaným produktom je výrobok značky Tesco. Na prvý pohľad sa až tak neodlišuje od značky Orion či Milka. Rovnaká veľkosť, podobné grafické spracovanie obalu. Rozdiel však vidno na bločku z pokladne – za túto čokoládu sme zaplatili najmenej, iba necelé euro.

Zaujal nás na obale symbol žaby. Ako aj uvádza výrobca na obale, cieľom certifikácie Rainforest Alliance je vytvorenie lepšej budúcnosti pre ľudí a prírodu. Aký je samotný produkt?

Mliečna čokoláda má obsahovať celé lieskové oriešky, ktoré majú najväčšie zastúpenie spomedzi testovaných produktov. Je ich tu až 27 %. Wow! Aj preto sme sa pri zložení rozhodli udeliť tejto čokoláde plný počet bodov. Po rozbalení vyzerá čokoláda veľmi pekne. Vyčnievajú z nej lieskovce ako malé kopce. Aj vďaka nim sa láme nepravidelne, čo ale vôbec nevadí.

Vôňa je slabšia a menej výrazná, má výraznejší sladkastý podtón. Konzistencia je trochu zvláštna, ale stále dobrá. Čokoláda sa rozpúšťa iba pomaly. Je sladká a výrazne mliečna. Lieskovcov je dostatok. Dokopy je to príjemná kombinácia, hoci niečo tomu stále chýba. Čo by sme si ale netrúfali odhadnúť. Negatívom je, že čokoláda má druhý najvyšší obsah kalórií.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť:⚫⚫⚫⚫⚪
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Čokoláda značky Tesco (Zdroj: Hashtag.sk)

Milka

 • Orientačná cena: 1,59 eur
 • Množstvo: 100 g
 • Energia: 563 kcal/100g
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Pretekársky kinohit Gran Turismo patrí medzi najlepšie filmy podľa hernej predlohy

Asi iba málokto by si nevedel spomenúť na značku Milka. Ich fialová dominuje aj obalu, dopĺňa ju však zelená farba a vyobrazený kúsok čokolády. Výrobca stále deklaruje, že používa alpské mlieko. Pri konkrétnom produkte ide o mliečnu čokoládu z alpského mlieka s celými lieskovými orechmi. Tie by tam mali byť zastúpené v 20 % pomere, čo je rovnako ako v prípade prvého testovaného produktu.

Čokoláda vonia naozaj pekne a nie je jej čo vytknúť. V ústach sa takmer okamžite oddeľuje lieskovec od čokolády. Samotná chuť čokolády pripomína kakaovú nanukovú polevu. Kvitujeme, že hoci je sladká, necítiť tu cukor. Lieskovce sú celé a veľmi chutné. Ako celok nemáme čokoláde čo zásadné vytknúť.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť:⚫⚫⚫⚫⚪
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Oriešková čokoláda Milka (Zdroj: Hashtag.sk)

Vyhodnotenie

V závere môžeme s kľudným svedomím povedať, že orieškové čokolády obstáli v teste lepšie ako tie s jahodovou príchuťou. Ani pri jednom produkte nemôžeme povedať, že by sme ho vyslovene neodporúčali. Víťaz však môže byť len jeden.

Najviac bodov získala čokoláda zo siete dm-drogerie a Tesco, obidve stratili iba tri body. V oboch prípadoch nás zaujali veľké lieskovce a aj plná chuť čokolády. Napriek tomu by sme sa prihovorili aj za Tesco čokoládu, ktorá je takmer o polovicu lacnejšia ako tá z dm-drogerie a stále má výbornú chuť.  Ktorú značku by ste vy ochutnali ako prvú?

Prekvapil vás víťaz? (Zdroj: Hashtag.sk)

Ktorej z uvedených čokolád dáš prednosť ty?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame