Herný newsfilter: Novinka Baldur’s Gate 3 by sa mohla stať najlepšou hrou tohto roka

Baldur's Gate 3

Novinka Baldur's Gate 3 by sa mohla stať najlepšou hrou tohto roka (Zdroj: Larian Studios)

#Podľa očakávaní príde aj počas tohtoročnej jesene ďalší diel akčnej strieľačky z dielne vydavateľstva Activision Blizzard. Call of Duty: Modern Warfare III chce pokračovať v rozbehnutom príbehu plnom ikonických postáv. V hernom svete však tieto dni dominuje iný titul. Prvé recenzie očakávanej a už vydanej RPG hry Baldur’s Gate 3 sľubujú nesmiernu konkurenciu o titul najlepšej hry tohto roka.

Tretí diel v novembri

Call of Duty: Modern Warfare III, ktoré vyjde 10. novembra, bude priamym pokračovaním minuloročného Modern Warfare II, vyvinutého štúdiom Infinity Ward. Ani tentokrát nebude chýbať plnohodnotná kampaň, ktorá bude doplnená aj o takzvané Open Combat Missions. Tie budú ponúkať ciele s otvorenejším koncom, pričom sa bude klásť dôraz na voľbu hráčov.

Podľa očakávaní si gro pozornosti samotných tvorcov získal multiplayer, ktorý ponúkne množstvo obsahu. Nájdeš tu 16 máp z pôvodného Modern Warfare 2 (2009), ktoré budú patrične vylepšené a prispôsobené novým režimom. Chýbať nemajú ani veľké Ground War mapy či menšie prostredia pre bitky šiestich proti šiestim. Za zmienku stojí aj nový režim 3v3v3, známy ako Cutthroat.

Nemŕtvi sa hlásia o slovo

Hovorí sa aj o vylepšenej odozve v rámci pohybových schopností a návrate klasických funkcií, vrátane hlasovania na mape či zvýšenia základného zdravia pre viacerých hráčov na 150 bodov. Väčšina obsahu a úspechov nahromadených v Modern Warfare 2 bude možné preniesť do tohtoročného pokračovania.

Dočkali sme sa aj podrobností o režime Zombies, ktorý po prvýkrát umožní viacerým zoskupeniam (squads) spojiť sa proti hordám nemŕtvych na vraj najväčšej mape Call of Duty Zombies vôbec. Rôzne misie v otvorenom svete ťa prevedú naprieč rôznymi regiónmi s eskaláciou náročnosti ako súčasť príbehu zameraného na Dark Aether Zombies.

Takmer dokonalé dobrodružstvo

Baldur’s Gate 3 bolo ohlásené pre počítače a už neexistujúcu streamovaciu službu Stadia počas hernej výstavy E3 2019. Vývojárskym štúdiom je belgické Larian Studios, ktoré má na konte vydarené RPG hry zo série Divinity. Hru vyvíjali v spolupráci s tímom Dungeons & Dragons z Wizards of the Coast, čo vytvorilo priame prepojenie na súčasné mechaniky a kúzla zo sveta D&D.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Majiteľ tejto schátranej farmy asi netrel biedu: Pozri sa, čo ukrýva v garáži!

Toto obsahovo rozsiahle RPG je hrateľné v režime pre jedného hráča, no v ponuke nechýba ani možnosť hrať v multiplayeri. Podľa prvých recenzií si novinka udržiava na portáli Opencritic vysoké hodnotenie 96 až 97 bodov zo 100, čo ju v rebríčku najlepšie hodnotených hier tohto roka posunulo na prvé miesto. V najbližších týždňoch očakávame ďalšie recenzie, ktoré by ešte mierne mohli ovplyvniť konečné priemerné hodnotenie, no už teraz je zrejmé, že ide o veľmi úspešný titul.

Enormné množstvo obsahu

„Baldur’s Gate 3 sa prezentuje akoby Larian dokázal nemožné,“ povedal Ali Jones vo svojej 5/5 recenzii pre GamesRadar. „Postavu si vytvoríte výberom z rôznych fantastických druhov (stromový elf, hrubý elf, jašterica atď.) a tried, ako sú mnísi, druidi či klerici,“ vysvetlila Alice Bell vo svojej recenzii pre Rock Paper Shotgun. Potvrdením bol zisk redakčného odznaku „RPS Bestest Bests“, svedčiaci o veľmi vysokej kvalite hry.

Shane Robert Moyer vo svojej recenzii s hodnotením 4,5/5 pre Gamerant poznamenal, že mechaniky Baldur’s Gate 3 „budú mať svojich milovníkov aj kritikov“ s veľmi malým priestorom pre kompromis. „Niektorí budú milovať zložitosť a sledovanie rôznych štatistík, ktoré reagujú mnohými spôsobmi na voľby postavy,“ dodal. „Iných zrejme odstraší či omrzí neustále sledovať, ako sa čísla menia, keď jediné, čo chcú, je vedieť, či je položka lepšia ako to, čo momentálne majú.“

V súčasnosti je Baldur’s Gate 3 dostupné len na počítačoch, no už 6. septembra má prísť na konzoly PlayStation 5 a systémy macOS. Hra má prísť aj na súčasné Xboxy, no očakáva sa to až v roku 2024. Tvorcovia spomínajú ťažkosti s optimalizáciou pre slabší model Xbox Series S.

V skratke na záver

  • Mód pre Grand Theft Auto 5, ktorý umožnil NPC komunikovať s hráčmi pomocou umelej inteligencie, bol odstránený vydavateľstvom Take-Two.
  • Sega oficiálne dokončila akvizíciu tvorcov hry Angry Birds, Rovio Entertainment.
  • Viac ako 220 digitálnych hier pre Xbox 360 už nebude možné zakúpiť, keďže spoločnosť Microsoft zatvorí obchod Xbox 360 budúci rok, ukazuje analýza VGC.
  • Spoločnosť Remedy Entertainment odložila dátum vydania očakávaného titulu Alan Wake 2 o 10 dní.
  • Pripravovaná hra The Walking Dead: Destinies umožní hráčom zmeniť udalosti a nenasledovať tak príbeh televízneho seriálu.
  • Bethesda potvrdila, že hráči si už môžu hru Starfield vopred stiahnuť na Xbox Series X/S. Na Steame to bude možné od 30. augusta.
  • Dlhotrvajúca MMO akčná hra DC Universe Online prichádza na PlayStation 5 a Xbox Series X.
  • Batman: Arkham Trilogy vyjde pre konzolu Switch 13. októbra.
  • Netflix spustil cloudovú hernú službu v obmedzenej beta verzii.
  • Ubisoft posunul dátum vydania hry Assassin’s Creed Mirage o jeden týždeň. Hra príde namiesto 12. októbra už 5. októbra.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Za múrmi starej továrne: Ako vyzeralo stretnutie s agresívnou bezdomovkyňou?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, videogameschronicle.com, eurogamer.net, gamesindustry.biz, opencritic.com
Odporúčame