TEST Mexické pšeničné placky tortilly: Najviac pohoreli tie, od ktorých sme to čakali snáď najmenej!

Testovali sme pšeničné placky tortilly (Zdroj: Hashtag.sk)

#Tortilly sú v ponuke supermarketov dlhý čas. Napriek tomu sa zdá, že až teraz zažívajú svoj veľký boom. Je to najmä vďaka Instagramu, kde sa tortilly pravidelne objavujú ako súčasť receptov vhodných pri diéte.

Ich veľkým plusom je, že sa dajú pripraviť na sladko aj na slano. Aj preto sme sa rozhodli, že túto dobrotu podrobíme nášmu testu. Vybrali sme si 5 produktov, ktoré sú zo pšeničnej múky a ktoré sme hodnotili v rôznych kategóriách, ako sú chuť, vôňa či pomer ceny a kvality. Víťaza nebolo ľahké nájsť. Kto si odniesol pomyselnú trofej?

Dijo tortilla wraps

  • Orientačná cena: 1,95 eur
  • Energetická hodnota na 100 g: 305 kcal
Dijo tortilla wraps (Zdroj: Hashtag.sk)

Už v úvode nás zaujalo zloženie, o ktorom sa dozvedáme vďaka obalu. To hovorí, že okrem pšeničnej múky, vody, rastlinného oleja, stabilizátora (glycerol) a iných prísad boli pri výrobe použité aj pšeničné otruby s podielom 1,8 % a ovsené vločky s podielom 1,6 %. Zmes je tiež doplnená jačmennými vločkami, ktoré sú zastúpené 1,6 %. To vysvetľuje aj tmavšie časti v textúre tortíl. 

Detail pšeničnej tortilly (Zdroj: Hashtag.sk)

Inak je obal štandardný. Oceňujeme, že na prednej časti je zvolená priehľadná fólia. V obale sa nachádzali štyri pšeničné placky, pričom váha jednej mala byť približne 62,5 gramov, čo je spolu v balení 250 g.

Tortilly boli menšie a primerane hrubé. Produkt mal tri týždne do konca dátumu spotreby, napriek tomu boli konce tortilly už o čosi tvrdšie. Chuť samotnej tortilly nebola výrazná, no mala trochu sladký podtón. 

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Veľkosť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Snack Day

  • Orientačná cena: 1,49 eur
  • Energetická hodnota na 100 g: 310 kcal
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST Najlepšie sprchové gély: Spomedzi známych značiek obstála najlepšie tá úplne nenápadná!

Tortilly od Snack Day sú dostupné v reťazcoch Lidl. Zaujmú farebnejším obalom, cenou a tiež tým, že sa vo vnútri nachádza až 6 kúskov s priemerom 25 cm.

Pšeničná tortilla od Snack Day (Zdroj: Hashtag.sk)

Celé balenie má spolu až 370 gramov, čo je o podstatne viac ako pri predošlom produkte. Tortilly už sú predpečené. V ich zložení je zo 69 % zastúpená pšeničná múka. A aká je ich chuť?

Samotná tortilla chutila, akoby bol na nej „prach“. Pôsobila, akoby bola máličko poprášená múkou. Ťažko to však identifikovať. Inak jej chuť nebola ničím výrazná. Dovolíme si tvrdiť, že bola priam bez chuti, nemala ani sladký či slaný podtón. Pri naplnení zeleninou a ďalšími surovinami to však vôbec neprekáža. Tortilla sa tak neprebíja s náplňou a skôr slúži ako jedlý obal.

Pohľad na pšeničnú tortillu (Zdroj: Hashtag.sk)

Vôňa bola typicky „tortillová“. Celkovo ide o priemerný produkt, ktorý ničím nevyniká, ale na druhej strane ani ničím neurazí. Jeho opätovná kúpa by nám nevadila. Musíme tu však uviesť, že pravidelne kupujeme celozrnné tortilly značky Snack Days a tie sú o poznanie chutnejšie.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Veľkosť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Santa Maria

  • Orientačná cena: 3,89 eur
  • Energetická hodnota na 100 g: 302 kcal

Už v úvode nás zaujal obal, ktorý bol v prednej časti z hnedého papiera. Výrobca uvádza, že nepoužil pri výrobku pridaný cukor. V balení sa nachádza 6 kúskov, ktoré majú spolu 371 gramov.

Pšeničná tortilla značky Santa Maria (Zdroj: Hashtag.sk)

Pšeničná múka je tu zastúpená až vo výške 72 %. Keď sme tortillu vybrali z obalu, zdala sa nám akási vlhkejšia. Samotná vôňa, ktorú bolo cítiť z tortilly i samotného obalu, bola mimoriadne nepríjemná, pripomínala čistý kvások. Jej chuť to výrazne ovplyvnilo a pokazilo celkový dojem z jedla.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST Nude laky na nechty do 4 eur: Koľko vlastne vydržia a ktorý telový odtieň pôsobil ako úplne obyčajný priesvitný?
Detail pšeničnej placky (Zdroj: Hashtag.sk)

Nepomohlo ani to, že sme tortillu naplnili zeleninou. Hrúbka však bola primeraná. Váhame, v čom sa mohol stať problém, keďže túto značku poznáme a nemali sme z nej v minulosti takýto pocit. Napriek tomu treba uviesť, že cena je v porovnaní s iným produktmi vysoká.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Vôňa: ⚫⚪⚪⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚪⚪⚪
Veľkosť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs. kvalita: ⚫⚪⚪⚪⚪

Tesco Wheat tortillas

  • Orientačná cena: 0,99 eur
  • Energetická hodnota na 100 g: 310 kcal
Tortilly zo siete Tesco (Zdroj: Hashtag.sk)

Pod svojou vlastnou značkou vyrába tortilly aj potravinový gigant Tesco. Láka pritom najmä na mimoriadne nízku cenou. Štyri tortilly majú spolu hmotnosť 250 gramov.

Vďaka obalu sa dozvedáme, že pšeničná múka je zastúpená podielom 69 %. Samotné zloženie sa nám však ťažšie hodnotí, keďže nevieme, čo všetko je potrebné pri príprave produktu, ktorý ma takú dlhú dobu trvanlivosti. Konkrétne tento výrobok mal pri kúpe minimálnu trvanlivosť ešte šesť mesiacov.

Pohľad na samotnú tortillu (Zdroj: Hashtag.sk)

Zhodnotiť však vieme vôňu. Tá je na tortillu štandardná, avšak ani dobrá, ani zlá. Necítime z nej žiadnu surovinu, ktorá by vôňou prebíjala ostatné. Chuť je nevýrazná, ale celkovo dobrá. Pri tortillách to už asi tak býva. Oceňujeme, že nie je cítiť množstvo múky. Tortilly majú dobré rozmery a samotný obal sa ničím nevymyká priemeru. Za tú cenu ide o naozaj dobrý produkt!

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Veľkosť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Antica Cantina

  • Orientačná cena: 3,09 eur
  • Energetická hodnota na 100 g: 301 kcal
Pšeničná tortilla Antica Cantina (Zdroj: Hashtag.sk)

Posledným testovaným produktom sú tortilly od Antica Cantina. Obal je vizuálne odlišný od konkurenčných produktov a láka mexickou tematikou. Inak sa spracovaním až tak neodlišuje. Možno by sme uvítali väčší priehľadný priestor, aby sme tortillu viac videli, avšak nehodnotíme to ako mínus.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST Ceruzky na pery: Jedna z nich vysušovala ústa - je vôbec vyššia cena zárukou kvality?

Zaujme fakt, že ide o vegánsky produkt. Pšeničná múka má zastúpenie až 73 %, čo je najviac spomedzi všetkých produktov. V obale je až 8 tortíl a spolu majú hmotnosť 320 gramov. Väčší počet však neznamená hneď výhodu. Tortilly sú iba 20-centimetrové a pri naplnení zeleninou či mäsom je tento rozmer nepostačujúci, placka sa ťažko dá zrolovať.

Detail tortilly (Zdroj: Hashtag.sk)

Po rozbalení môžeme zhodnotiť, že tortilla veľmi príjemne vonia. Chuť je priemerná, má trochu sladký podtón. Nie je tu cítiť múku, čo je pre nás plus. Celkovo nás tento produkt príjemne prekvapil a keďže vieme, že sa dá kúpiť aj v balení s menším počtom tortíl a zároveň s väčším priemerom na kus, určite by sme sa preň rozhodli aj nabudúce.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Veľkosť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Výsledok nášho testovania

Otestovať tortilly bol naozaj tvrdý oriešok. Samotné tortilly sú takmer bez chuti, ich potenciál sa prejaví až po naplnení inými ingredienciami. Napriek tomu nám ako víťaz vyšiel z testu produkt Antica Cantina. S pokojným svedomím by sme vám však odporučili aj lacnejší variant od Tesca

Ktorý z produktov máš najradšej ty?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame