TEST Hľadali sme najlepší pomarančový sýtený nápoj: Tento výsledok ťa prekvapí!

Pomarančová nápoje

Testovali sme sýtené pomarančové nápoje (Zdroj: hashtag.sk/Ivka)

#Leto a osviežujúce drinky patria k sebe. Pokiaľ miluješ pomaranče a zároveň potrebuješ na uhasenie smädu niečo perlivé, pomarančové bublinkové limonády nebudú pre teba nič nové. Ak si ich milovníkom, určite vieš, že všetky nechutia rovnako dobre.

Ako sme hodnotili?

Väčšinu z dostupných (a najznámejších) sme otestovali, aby si mal voľbu letného osvieženia o niečo jednoduchšiu. Do testu sme vybrali tie najznámejšie – od produktov zvučných značiek, až po diskontné nápoje konkrétneho reťazcu. Niektoré sú rokmi overenou klasikou, ktorú si určite pil už v detstve aj ty, no nájdeš tu aj produkt, ktorý na trhu pomerne nováčikom.

Opäť sme hodnotili rôzne balenia produktov, pretože niektoré v inej veľkosti neboli dostupné. Balenie ale neovplyvňuje naše hodnotenie. Ak sa teda rozhodneš pre väčšie (alebo menšie) balenie, ide o produkt s rovnakým zložením  a vlastnosťami

Pri hodnotení sme pozerali na zloženie konkrétnych produktov, a to najmä na percentuálny podiel pomarančového koncentrátu, ale aj na chuť a vôňu testovacej vzorky. Hodnotili sme podľa našich chutí a preferencií a kvôli prehľadnosti sme pripravili k jednotlivým produktom aj bodové hodnotenie. 

Dôraz sme kládli aj na vizuál – či už samotného nápoja, ale aj obalu. Pri nápoji sme sledovali aj perlivosť či farbu, čo nám mnoho napovedalo o kvalite jednotlivej limonády. Podstatnou zložkou nášho porovnávacieho testu bolo tiež porovnanie kvality a ceny, za ktorú si produkt kúpiš. Zaujíma ťa, ako dopadli vybrané vzorky?

Siti Pomaranč (Lidl)

Definícia produktu výrobcom: Sýtená limonáda s príchuťou pomaranča. Obsahuje sladidlá. Bez energetickej hodnoty.
Zloženie: pitná voda, oxid uhličitý, ochucujúca zložka (stabilizátory: arabská guma, glycerolestery živíc z dreva; aróma, koncentrovaná jablčná šťava, antioxidanty: kyselina askorbová, tokoferolový extrakt, estery mastných kyselín s kyselinou askorbovou; farbivá: amoniakový sulfitový karamel, karotény), regulátor kyslosti: kyselina askorbová.
Energetická hodnota 1 kilokalória na 100 mililitrov (10 kilokalórií na celé balenie)
Orientačná cena: 0,29 eur za 2 litre (+ 0,15 eur záloha za obal)

Pomarančová perlivá limonáda vlastnej značky reťazca Lidl v našom teste skončila na poslednom mieste. Príliš neohúri ani tých, čo od nej očakávajú nie príliš sladké pitie. Jej chuť pôsobila nevýrazne, no presladene a vôbec nemala nič spoločné s pomarančom.

Vôňa pôsobila katastrofálne – z nápoja bolo cítiť umelé prísady, úplne však chýbal príjemný pomarančový odor ako pri ostatných testovaných vzorkách. Po naliatí do pohára nápoj vydržal perlivý aj po nejakej dobe.

Balenie je na trhu dostupné iba v 2-litrových fľašiach, čo vidíme ako mínus, vzhľadom na to, že sa drink „nedá piť“. Dizajn obalu je gýčový, hoci písmo je dobre čitateľné.

Sýtený pomarančový nápoj Lidl
Siti Pomaranč od firmy Lidl (Zdroj: hashtag.sk/Ivka)

Zloženie: ⚫⚪⚪⚪⚪
Chuť: ⚫⚪⚪⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚪⚪⚪
Farba a vôňa:
⚫⚪⚪⚪⚪
Obal (aj prehľadnosť informácií): ⚫⚫⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚪⚪⚪⚪

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tieto závody si prešli kadečím: Vyrábali tu dokonca utajený vojenský materiál pre Sovietsky zväz!

Freeway – Orange flavour (Lidl)

Definícia produktu výrobcom: Nealkoholický sýtený nápoj s pomarančovou príchuťou
Zloženie: pitná voda, cukor, 3 percentá pomarančovej šťavy z koncentrátu, oxid uhličitý, kyseliny: kyselina citrónová, kyselina jablčná; koncentrovaný citrusový extrakt, regulátor kyslosti: glukonan sodný; aróma, antioxidant: kyselina askorbová; stabilizátory: arabská guma, glycerolestery živíc dreva, pektíny, guarová guma; farbivo: karotény
Energetická hodnota 33 kilokalórií na 100 mililitrov (330 kilokalórií na 1 liter)
Orientačná cena je 0,35 eur za mililiter (+ 0,15 eur záloha za obal), cena za liter tohto produktu je teda okolo 1 eura

Freeway limonáda nesplnila naše očakávania. Spred pár rokov si ju pamätáme chutnejšiu, ovocnejšiu. Nová chuť bola skôr umelá, nevýrazná a zanechávala horkastú pachuť na jazyku aj po dopití.

Farba nápoja bola bledožltá, skôr ako umelo dofarbená citronáda. Vôňa produktu bola umelá, až nepríjemná – takto pomaranč (a dokonca ani jeho umelé náhrady) určite nevoňajú. Vzorku by sme zaradili do kategórie prepadákov tohto testu. A to aj napriek pomerne dobrej perlivosti nápoja , tá je jediným pozitívom, ktoré sa oplatí vyzdvihnúť.

Balenie sme mali plechovkové (na trhu je dostupná aj verzia v 2-litrovej fľaši). Hoci je nápoj v šikovnej plechovke vhodnej na cesty, dá sa siahnuť aj po kvalitnejších alternatívach, ktoré sú o pár centov drahšie, ale chuťovo omnoho príjemnejšie.

Dizajn obalu je jednoduchý, ničím nezaujme, ale ani neurazí. Písmo je pomerne malé, tmavomodré na oranžovom podklade, čo sa niekomu môže horšie čítať. Text je prehľadnejší, pretože toto balenie má popis len v slovenčine.

sýtený pomarančový nápoj Freeway
Freeway – Orange flavour (Zdroj: hashtag.sk/Ivka)

Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Chuť: ⚫⚪⚪⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Farba a vôňa: ⚫⚪⚪⚪⚪
Obal (aj prehľadnosť informácií): ⚫⚫⚪⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚪⚪⚪⚪

Relax pomaranč – sýtená limonáda

Definícia produktu výrobcom: Sýtená limonáda s príchuťou pomaranča
Zloženie produktu: pitná voda, glukózovo-fruktózový sirup, cukor, oxid uhličitý, pomarančová šťava z koncentrátu (1 percento), regulátor kyslosti: kyselina citrónová, stabilizátory: arabská guma a glycerolestery živíc z dreva, farbivá: karotény a beta-apo-8‘-karotenal, arómy
Energetická hodnota: 53 kilokalórii na 100 mililitrov (530 kilokalórií na 1 liter)
Orientačná cena: 0,70 eur za 330 mililitrov (+ 0,15 eur záloha za obal), cena za liter tohto produktu je teda niečo cez 2 eurá

Do tejto značky sme vkladali veľké nádeje, keďže ich ovocné džúsy sú super. Naše očakávania však produkt nenaplnil, ale nápoj nepatrí ani k najhorším v teste. Má decentne pomarančovú chuť, hoci nie je až taká výrazná. Celkovo nápoj nie je presladený, čo je v tropickom počasí istým plusom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Herný newsfilter: Sony predáva handheld, ktorý fakt nepotrebuješ! A pýta si zaň vyše 200 eur

Farbou skôr sklamal – bol bledší než ostatné vzorky, skôr sfarbený do žlta. Vizuálna stránka balenia si ale zaslúži plusové body. Zaujímavá grafika, pútavý obal, praktické balenie akurát do ruky.

Nápoj je menej perlivý, než sme čakali. Po naliatí do pohára vyprchal takmer ihneď a svojou konzistenciou pripomínal akúsi divnú príchuť klasického relax džúsu. Vôňu má veľmi príjemnú, mierne pomarančovú, necítiť v ňom umelinu.

Pomarančový sýtený nápoj Relax
Relax pomaranč (Zdroj: hashtag.sk/Ivka)

Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚪⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚪⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚪⚪⚪
Obal (aj prehľadnosť informácií): ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Budiš s príchuťou pomaranč

Definícia produktu výrobcom: Sýtený nealkoholický nápoj z prírodnej minerálnej vody s príchuťou pomaranča
Zloženie: prírodná minerálna voda, glukózo-fruktózový sirup, oxid uhličitý, kyselina: kyselina citrónová, ochucujúca a farbiaca zložka (aróma, farbivá: amoniakový sulfitový karamel, karotény), prírodná aróma, sladidlá: cyklamát sodný, sacharín sodný; antioxidant: kyselina askorbová
Energetická hodnota 12 kilokalórii na 100 mililitrov (120 kilokalórii na 1 liter)
Orientačná cena: 95 centov za 1,5 litra (+ 0,15 eur záloha za obal), cena za liter tohto produktu je okolo 31 centov

Značku Budiš má každý väčšinou zafixovanú ako výrobcu minerálnych vôd. Tento pomerne nový variant nápoja obstál v našom teste celkom slušne.

Chuť bola síce horšia než u vzoriek, ktoré sa umiestnili na vyšších priečkach, ale nebola ani takým prepadákom ako posledné miesto. Farba nás príjemne prekvapila – bola plná, sýta a takmer totožná s farbou čerstvo odšťaveného pomaranča.

Perlivosť je pomerne slabá, na to, že ide o minerálku, aj osvieži,a zároveň nie je príkra. Čo sa týka vône, tá je skôr jemne pomarančová, hoci má mierny nádych umelých prísad.

Na trhu nájdeš aj menšie balenia produktu, no toto veľké, ktoré sme mali my, by tiež obstálo ako parťák na cesty. Vďaka úzkej a dobre tvarovanej fľaši sa nápoj dobre pije aj priamo z nej. Obal je vkusný, dobre prehľadný, takže mu nemáme čo vytknúť.

Sýtený pomarančový nápoj Budiš
Pomarančový nápoj Budiš (Zdroj: hashtag.sk/Ivka)

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚪⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obal (aj prehľadnosť informácií): ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Mirinda

Definícia produktu výrobcom: Mirinda pomaranč. Limonáda s pomarančovou príchuťou
Zloženie: voda, fruktózo-glukózový sirup, oxid uhličitý, pomarančová šťava z koncentrátu (4 percentá), kyselina: kyselina citrónová, konzervačná látka: sorban draselný, antioxidant: kyselina askorbová, aróma, sladidlá: acesulfám K a sukralóza, stabilizátor: arabská guma, farbivá: beta-apo-8‘-karotenal a karotény
Energetická hodnota: 31 kilokalórii na 100 mililitrov (331 kilokalórii na 1 liter)
Orientačná cena: okolo 90 centov za 330 ml (+ 0,15 eur záloha za obal), cena za liter tohto produktu je v prepočte okolo 2,70 eur

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Brzdová kvapalina dostáva počas leta poriadne zabrať: Vymeň ju skôr, ako ti spôsobí problém!

Mirinda je rokmi overená klasika. V našom teste si vyslúžila obstojné a krásne druhé miesto. Jej chuť je mierne umelá a zanecháva kyslú pachuť v ústach aj po dopití, no svojou perlivosťou a farbou dokazuje svoju kvalitu.

Perlivosť je vysoká aj po naliatí a odstátí v pohári. Nápoj mal sýtu oranžovú farbu, ktorá ťa bude lákať napiť sa. Vonia síce mierne umelo – cítiť najmä glukózu a pomaranče by si čakal márne.

Vizuálna stránka je ale bomba! Dizajnová 330-mililitrová plechovka s kreslenou Prahou, to proste potrebuješ! Obal je dobre čitateľný, biele písmenká na oranžovom podklade určite neprehliadneš. Naše balenie je veľkostne akurát na letné pobyty pri vode, no Mirindu nájdeš aj vo väčších baleniach, ktoré môžeš sharovať s kamošmi!

Mirinda sýtený pomarančový nápoj
Pomarančový nápoj Mirinda (Zdroj: hashtag.sk/Ivka)

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚪⚪⚪
Obal (aj prehľadnosť informácií): ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Fanta

Definícia produktu výrobcom: Limonáda s pomarančovou príchuťou
Zloženie produktu: voda, fruktózovo-glukózový sirup, pomarančová šťava z koncentrátu (5 percent), oxid uhličitý, kyseliny: kyselina citrónová a kyselina jablčná, regulátor kyslosti: glukonan sodný, prírodné arómy, sladidlá: cyklamát sodný a sacharín sodný, antioxidant: kyselina askorbová, stabilizátor: guarová guma, farbivo: karotény
Energetická hodnota: 28 kilokalórii na 100 mililitrov (280 kilokalórii na 1 liter)
Orientačná cena: 1 euro za 330 ml (+ 0,15 eur záloha za obal), cena za liter je v prepočte niečo cez 3 eurá

Fanta je jednoducho fantastická! My sme takýto výsledok testu očakávali, takže sa tešíme, že obstála a získala prvé miesto. Má plnú pomarančovú chuť, bez umelých pachutí. Príjemne osvieži, nie je presladená, skôr mierne kyselkavá, čo je do letných dní úplné must have!

Farbou pripomína čistú pomarančovú šťavu, perlivosť má slušnú a zachová si ju aj pri dlhšej dobe v pohári. Vonia príjemne ako čerstvo rozkrojený pomaranč.

Vizuálna stránka je zaujímavá, hoci skôr minimalistická. Obal však zároveň poskytuje všetky informácie, ktoré by ťa mohli zaujímať. Na trhu ju nájdeš aj vo väčších fľaškových baleniach (500 ml, ale aj veľké 1,5 a 2-litrové balenia). Za nás je to určite ideálna voľba na výlety či letné grilovačky!

Sýtený pomarančový nápoj Fanta
Pomarančový nápoj Fanta (Zdroj: hashtag.sk/Ivka)

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal (aj prehľadnosť informácií): ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Vyhodnotenie testu

V našom rebríčku sa na prvom mieste umiestnil pomarančový perlivý nápoj Fanta. Sklamala nás Relax limonáda, od ktorej sme vďaka reputácií značky očakávali viac. Druhé miesto obsadila Mirinda, v tesnom závese za ňou sa umiestnila novinka od firmy Budiš. Sú to nápoje, ktorých chuť pozná snáď každý – prosto, rokmi overená klasika.

Na záver už len môžeme konštatovať: V tomto prípade sa potvrdilo, že to, čo je drahšie, je jednoznačne kvalitnejšie a chutnejšie. 

Sleduj nás na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame