TEST ľadových čajov s citrónovou príchuťou: Výsledky boli veľmi tesné!

ľadové čaje príchuť citrón

Otestovali sme pre teba ľadové čaje s citrónovou príchuťou (Foto: hashtag.sk)

#Ľadové čaje sa v posledných rokoch stali veľmi populárne najmä medzi mladými ľuďmi. A uznávame, niekedy si dať poriadne vychladenú pochúťku stojí za to. Preto sme sa rozhodli podrobiť päť známych značiek nášmu testu a rozhodnúť, ktorá z nich je najlepšia a ktorá, naopak, možno vôbec neosloví. Aby bol test férový, vyberali sme ľadové čaje len s citrónovou príchuťou a objemom 1,5 litra.

Počas testu sme hodnotili samotné zloženie (do ktorého patrí napríklad podiel čierneho čaju, citrónovej šťavy či energetická hodnota), ako aj chuť, vôňu a farbu nápoja. Body sme prideľovali aj za jeho obal a prehľadnosť informácií. Samostatnú kapitolu testu tvoril pomer ceny a kvality. Ktorý z čajov napokon vyhral v našom teste?

Lipton Lemon Ice Tea

 • Extrakt z čierneho čaju je 0,12 %, podiel citrónovej šťavy je 0,1 % (z koncentrátu).
 • Nápoj má 4,6 gramov sacharidov na 100 mililitrov (z toho 4,5 gramov cukrov).
 • Energetická hodnota je 20 kilokalórií na 100 mililitrov (teda 82 kilojoulov).
 • Orientačná maloobchodná cena nápoja s objemom 1,5 litra je 1,59 eur (v prepočte 1,06 eur za 1 liter) + 0,15 eur záloha za fľašu.

Ľadový čaj spoločnosti Lipton má vcelku bledú farbu, no napriek tomu bohatú chuť. Je veľmi lahodný a chuť čaju sme cítili aj po dopití. Aj keď má slabší podiel citrónovej šťavy, v nápoji je dostatočne zastúpená a chute čaju a citróna sa nebijú.

Na povrchu čaju sa tvoria maličké bublinky, no celkovo je nápoj čistý a ani na dne sa nenachádza žiadny kal. Informácie na obale sú čitateľné, dobre označené a samotná značka vynikne. Fľaša sa navyše dobre drží v rukách vďaka menším výstupom v jej spodnej časti.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obal (aj prehľadnosť informácií): ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
MHD zdarma, tisícové platy, ale aj obedy za 20 eur: Ako sa žije Bibiáne v najbohatšej európskej krajine?
Lipton Lemon Ice Tea
Lipton Lemon Ice Tea (Foto: hashtag.sk)

Clever Eistee Zitrone

 • Extrakt z čierneho čaju je 0,12 %, podiel citrónovej šťavy je 1 % (z koncentrátu).
 • Nápoj má 6,9 gramov sacharidov na 100 mililitrov (z toho 6,9 gramov cukrov).
 • Energetická hodnota je 28 kilokalórií na 100 mililitrov (teda 117 kilojoulov).
 • Orientačná maloobchodná cena nápoja s objemom 1,5 litra je 0,59 eur (v prepočte 0,39 eur za 1 liter) + 0,15 eur záloha za fľašu.

Chuť čaju značky Clever je mimoriadne výrazná, no citrón sa v ňom stráca. Na jazyku nám však ostala pomerne ostrá chuť, ktorá sa lepila aj na zuby. Farba je veľmi tmavá, aj keď je podiel citrónovej šťavy pomerne vysoký. Na dne sa nevytvára kal a nápoj je taktiež čistý.

Obal je vyrobený z lacného a mäkkého plastu a hoci má vo vrchnej časti výrez na lepšie uchopenie, nedrží sa v rukách ideálne. Výživové hodnoty, ako aj informácie o produkte sú oddelené podľa krajiny a aj keď je slovenský popis až posledný, je prehľadný a vždy písaný horizontálne. Z testovaných značiek má bezkonkurenčne najnižšiu cenu.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪
Obal (aj prehľadnosť informácií): ⚫⚫⚫⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Clever Eistee Zitrone
Clever Eistee Zitrone (Foto: hashtag.sk)

Rauch MyTea Lemon Ice Tea

 • Extrakt z čierneho čaju je 0,12 %, podiel citrónovej šťavy je 2 % (z koncentrátu).
 • Nápoj má 7 gramov sacharidov na 100 mililitrov (z toho 6,9 gramov cukrov).
 • Energetická hodnota je 29 kilokalórií na 100 mililitrov (teda 122 kilojoulov).
 • Orientačná maloobchodná cena nápoja s objemom 1,5 litra je 1,83 eur (v prepočte 1,22 eur za 1 liter) + 0,15 eur záloha za fľašu.

Rauch má najbledšiu farbu zo všetkých a aj najvyšší podiel citrónovej šťavy. Na chuti je to poznať. Najvýraznejší je práve citrón, ktorý síce sprvu prebíja čaj, no po prehltnutí pocítite aj ten. Napriek vyššiemu podielu cukru nie je príliš sladký a ostáva po ňom svieži pocit v ústach.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Módne trendy, ktoré sa vrátili: Máš v skrini zamatové teplákové súpravy či štipce do vlasov?

Samotná fľaša sa dobre drží, pretože pod etiketou v strednej časti sa nachádzajú výrezy. Obal je pevný a nepretláča sa. Informácie sú prehľadné, aj keď slovenský popis je znova posledný. Za kvalitu sa však platí a táto značka je z nášho testu najdrahšia.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal (aj prehľadnosť informácií): ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Rauch MyTea Lemon Ice Tea
Rauch MyTea Lemon Ice Tea (Foto: hashtag.sk)

K Classic Ice Tea citrónová príchuť

 • Extrakt z čierneho čaju je 0,12 %, podiel citrónovej šťavy je 1 % (z koncentrátu).
 • Nápoj má 6,5 gramov sacharidov na 100 mililitrov (z toho 6,4 gramov cukrov).
 • Energetická hodnota je 26 kilokalórií na 100 mililitrov (teda 111 kilojoulov).
 • Orientačná maloobchodná cena nápoja s objemom 1,5 litra je 0,79 eur (v prepočte 0,52 eur za 1 liter) + 0,15 eur záloha za fľašu.

V nápoji od K Classic sme citrón ani necítili. Razí z neho len chuť čaju, ktorá je na jednej strane bohatá, no aj príliš sladká. Farba je (rovnako ako pri inej lacnejšej značke) tmavšia, no na povrchu nápoja sa netvoria bublinky. Tekutina je čistá a netvorí sa v nej kal.

Fľaša má vcelku pevný plast a vďaka širokému dnu stojí na stole stabilne. Široké hrdlo niekomu bude prekážať, inému nie, hodnotiť ho nebudeme a rozhodnúť sa musíš sám. Prekvapili nás však výživové údaje a popis, ktorý je len v slovenskom jazyku. Grafické spracovanie etikety však ničím neupúta.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obal (aj prehľadnosť informácií): ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

K Classic Ice Tea citrónová príchuť
K Classic Ice Tea citrónová príchuť (Foto: hashtag.sk)

FuzeTea Lemon & Lemongrass

 • Extrakt z čierneho čaju je 0,12 %, podiel citrónovej šťavy je 0,1 % (z koncentrátu).
 • Nápoj má 4,4 gramov sacharidov na 100 mililitrov (z toho 4,4 gramov cukrov).
 • Energetická hodnota je 19 kilokalórií na 100 mililitrov (teda 80 kilojoulov).
 • Orientačná maloobchodná cena nápoja s objemom 1,5 litra je 1,49 eur (v prepočte 1 euro za 1 liter) + 0,15 eur záloha za fľašu.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Baška a Lenka vyrábajú puzzle s motívmi slovenských umelcov: Vďaka skladačke sme šťastnejší aj koncentrovanejší

Chuť ľadového čaju FuzeTea sa nám zdala najvyváženejšia. Síce má malý podiel citrónovej šťavy, no cítili sme v nej rovnako chuť čierneho čaju, ako aj citrónu. Ani po väčšom množstve sme nezaznamenali sladkú chuť na jazyku. Farba je bledšia a na povrchu sa netvoria bublinky ani kal. Tekutina je čistá.

Obal na nás pôsobil najlepšie zo všetkých. Na široké hrdlo si urob názor sám, no značka aj príchuť vyniknú a vďaka tuhšiemu plastu a stredového zárezu sa fľaša dobre drží. Škoda, že údaje sme museli v zmesi informácií a jazykov hľadať dlhšie. Na etikete je zdôraznené recyklovanie a nájdeš tu aj detailné kontakty na výrobcu.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal (aj prehľadnosť informácií): ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

FuzeTea Lemon & Lemongrass
FuzeTea Lemon & Lemongrass (Foto: hashtag.sk)

Vyhodnotenie testu

Po sčítaní bodov môžeme za víťaza nášho testu korunovať ľadový čaj značky FuzeTea, ktorý si nás získal nielen chuťou, ale aj svojím obalom. Nejde pritom o najdrahšiu značku, no aj tak získal 28 bodov z 30. Na druhom mieste sa umiestnili hneď dve značky so ziskom 26 bodov – Lipton a Rauch.

Na poslednom mieste s 20 bodmi (čo je tiež veľmi dobré skóre) skončil ľadový čaj Clever. Je síce najlacnejší, čo sme na jednej strane hodnotili kladne, no nedokáže v tejto cenovke ponúknuť také spracovanie ako drahšia konkurencia. Môžeme pokojne vyhlásiť, že ani s jedným neurobíš krok vedľa a ak aj stavíš na „horšiu alternatívu“, ušetríš celé jedno euro na fľaši.

Ktorý chutí najviac tebe?

👋 Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame