Tieto psychologické knihy ťa prinútia zamyslieť sa: Prečo sa z úradníka stal hmyz?

psychologické knihy

Psychologické romány ťa donútia zamyslieť sa (Zdroj: GettyImages)

#V dnešnom knižnom článku ti prinášame zaujímavé svetové novinky, ale i stálice, ktoré by si mal rozhodne prečítať. A nielen to! Určite sa vďaka týmto knihám poriadne zamyslíš. Či už nad vlastnou existenciou alebo nad spoločenskými témami, ako rasizmus, emigrácia, bohatstvo či násilie. Poď sa spoločne s nami ponoriť do vôd psychológie.

Mimika, Sebastian Fitzek

Ako prvú si predstavíme novinku od Sebastiana Fitzeka, ktorý je svetoznámym autorom tohto žánru. Tentoraz opäť pozitívne prekvapil svojou novinkou s názvom Mimika. Názov knihy je odvodený od odborníčky na mimickú rezonanciu. Hanna Herbstová sa špecializuje na tajné signály ľudského tela. Stačí jej drobný zášklb v kútiku úst, nepatrná zmena v zreničke, aby prečítala myšlienky obvineného.

Ako policajná poradkyňa už pomohla usvedčiť množstvo násilných zločincov, no teraz stojí pred ťažkou úlohou – musí rýchlo analyzovať video, v ktorom sa priznáva, že vyvraždila svoju rodinu. Video natočila pred operáciou, lebo vedela, že anestetiká u nej vyvolajú dočasnú stratu pamäti. Netuší, prečo sa k vražde priznala, ale chce zistiť pravdu.

Krok za krokom odhaľuje celý rozsah katastrofy a získané poznatky konfrontuje so svojimi spomienkami, ktoré sa jej postupne vynárajú z pamäti. Z priateľa sa vykľuje nepriateľ, ale u Fitzeka nikdy netušíš, ako je to v skutočnosti. Tento triler je osviežujúcim spôsobom iný. Rýchly dej sa odohráva v priebehu niekoľkých hodín a má viacero paralelných línií. Ako napokon skončí Hannino vyšetrovanie? 

Sebastina Fitzek Mimika
Novinka od Fitzeka spája viacero paralelných línií s nečakaným záverom (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa novinka Mimika zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Zákon o zabudnutí, Robert Harris

Pokračujeme ďalšou novinkou zo svetovej literatúry. Tentoraz sa dej odohráva v Anglicku, v roku 1660. Generál Edward Whalley a jeho zať plukovník William Goffe nastúpia na loď do Nového sveta. Sú na úteku, hľadajú ich za vraždu kráľa Karola I., ktorého popravou vyvrcholila anglická občianska vojna, keď prívrženci parlamentu porazili rojalistov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prehľad najkrajších jaskýň na Slovensku: Tipy na výlet do mrazivých útrob aj miesto iba pre odvážlivcov!

No teraz, desať rokov po kráľovej poprave, sa rojalisti opäť vrátili k moci. Podľa Zákona o zabudnutí uznali vinných z vlastizrady päťdesiatdeväť mužov, ktorí podpísali rozsudok smrti nad kráľom a zúčastnili sa na poprave. Niektorí, vrátane Olivera Cromwella. sú už mŕtvi. Iných zajali, obesili a rozštvrtili. Niekoľkých uväznili na doživotie.

Dvom sa však podarilo ujsť do Ameriky. A preto v Londýne Tajná rada poverí svojho sekretára Richarda Naylera, aby tých zradcov priviedol pred súd – živých alebo mŕtvych. Podarí sa Naylerovi priviesť zradcov pred súd? Ponor sa spoločne s nami do tohto psychologického bádania s kvapkou historického diskurzu.

Robert Harris
Zákon o zabudnutí ťa prenesie v čase do starého Anglicka (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa novinka Zákon o zabudnutí zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Premena a iné poviedky, Franz Kafka

Franz Kafka je jeden z najvýznamnejších prozaikov 20. storočia, a preto by nemal chýbať ani u teba v knižnici! Príbeh sa začína vtedy, keď sa Gregor Samsa jedného rána zobudí a zistí, že sa premenil na hmyz. Gregor je obchodný cestujúci a o piatej mu ide vlak.

Je už trištvrte na sedem, a preto sa snaží vstať z postele, ale nedarí sa mu to, pretože namiesto rúk s lakťami má len veľa malých nožičiek. Otec, matka a sestra sa o neho boja, chcú vedieť, čo sa mu stalo a prečo nešiel do práce. O štvrť na osem prichádza do ich bytu prokurista – Gregorov nadriadený, aby zistil, čo sa deje…

Konkrétne poviedka Premena je pre mňa nezabudnuteľným zážitkom. Spôsob, akým Kafka opisuje Gregorovu premenu na hmyz, je fascinujúci a neuveriteľne realistický. Primälo ma to k hlbším myšlienkam nad samotným zmyslom existencie človeka. Gregor bol zo spoločenského piedestálu odvrhnutý ku dnu, resp. do ríše hmyzu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Plastické operácie: Zväčšenie pŕs je nuda, niektorí ľudia chcú hadí jazyk či elfské uši!

Jeho rodina sa od neho postupne odvracia a sám Gregor postupne nadobúda zvieracie inštinkty… Je to nepochybne zaujímavé čítanie i štýl písania, s akým som sa doposiaľ nestretla.

Franz Kafka Premena
Kafka ti svojou premenou človeka na hmyz vyrazí dych (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Premena a iné poviedky zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU

Pomocníčka, Freida McFadden

Bestsellerový psychologický triler s viac ako 105-tisíc pozitívnymi hodnoteniami na Amazone si môžeš zakúpiť už aj na Slovensku! Denná rutina pomocníčky v zámožnej rodine vyzerá nasledovne:

„Každý deň Winchesterovcom upratujem nádherný dom odhora až dolu. Chodievam po ich dcéru do školy. A varím chutné jedlá pre celú rodinu. Potom jedávam sama v maličkej izbe v podkroví. Usilujem sa ignorovať neporiadok, ktorý Nina dookola vytvára, len aby ma mohla sledovať, ako ho upratujem. Aj jej klamstvá o vlastnej dcére či rastúce trápenie jej manžela Andrewa.

Lenže pri pohľade do jeho nádherných hnedých očí plných bolesti je ťažké nesnívať, aké by bolo viesť rovnaký život ako Nina. S obrovským šatníkom, luxusným autom, dokonalým manželom. Iba jediný raz si vyskúšam jedny z Nininých snehobielych šiat, aby som zistila, aké to je. Nina na to však príde… A keď zistím, že dvere mojej izby sa dajú zamknúť iba zvonku, je už neskoro. Napriek tomu sa upokojujem, že Winchesterovci netušia, kto v skutočnosti som. Nevedia, čoho som schopná…“

Začítaj sa do neobvyklého príbehu, v ktorom sa najväčšie tajomstvá schovávajú za kľúčovou dierkou.

Pomocníčka
Odhaľ spoločne s pomocníčkou tajomstvá skryté za dverami (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Pomocníčka zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Tam, kde číha vlk, Ayelet Gundar-Goshen

Posledný tip je od izraelskej autorky. Lilach Schuster má pohodlný život. Pred 17 rokmi sa presťahovala do Silicon Valley a spolu s úspešným manželom Michaelom a šikovným a nadaným synom Adamom žijú vo veľkom dome s bazénom. Všetko vyzerá dokonale, až kým na školskom večierku neskolabuje a nezomrie Adamov spolužiak Džamál Jones.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Porozumej svojej mačke: 8 signálov, ktorými ti domáci miláčik niečo naznačuje!

Román je psychologickou sondou do vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Príbeh o matke pátrajúcej po pravde, ktorá ju však môže zničiť, je rámcovaný konfliktom medzi americkým snom a izraelskou identitou. Ajelet Gundar-Gošen aj vo svojom najnovšom románe zostáva verná silným a aktuálnym námetom. Rieši otázky emigrácie a imigrácie, privilégií daných spoločenským postavením, bohatstva, rasizmu a násilia a temných tajomstiev, ktoré skrývame pred našimi blízkymi. Prečítanie tejto knihy určite neoľutuješ!

Tam, kde číha vlk
Izraelská autorka v knihe rieši aktuálne otázky imigrácie a emigrácie (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa novinka Tam, kde číha vlk zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Ktorá z kníh ťa zaujala najviac?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, martinus.sk
Odporúčame