Terka vyrába originálne šperky z lán a povrazov: Najskôr som ani len netušila, že to bude mať taký úspech

Terka tvoří (zdroj: T.T.)

#Tereza Sadová alias Terka tvoří začala s výrobou originálnych lanových náhrdelníkov, náramkov, náušníc z pierok a lapačov snov pre radosť. Dnes má na Instagrame stovky followerov, ktorí ju sledujú a šíria jej obsah ďalej. Z koníčku sa stal pekný biznis, ktorým prináša radosť nielen sebe, ale aj spokojným zákazníkom. Terka nám o sebe a svojich začiatkoch prezradila viac.

Môžeš sa nám na začiatok v krátkosti predstaviť a priblížiť, čo robíš?

Ahojte, už od malička ma bavilo niečo tvoriť. Avšak Terka tvoří vznikla tak pred 3 rokmi. Začínala som s malými náušnicami a lapačmi snov, občas nejakými chokermi, ktoré v tej dobe fičali. Popri vyrábaní šperkov študujem ešte ruský jazyk.

Čo ťa viedlo k tejto originálnej záľube?

Rada som si vyrábala svoje vlastné a jedinečné doplnky. Keď si to všimol môj priateľ, veľmi ma podporoval. Snažil sa, aby som svoju záľubu posunula ďalej. A vtedy vznikla Terka tvoří (TT). Začiatky boli ťažké, ako to u väčšiny podnikateľských projektov býva. Ale oplatilo sa zatnúť zuby a pokračovať, nech sa dialo, čo sa dialo.

Terka tvoří (zdroj: T.T.)

Vedela si už na začiatku, že sa tvoje šperky budú úspešne predávať?

Vôbec. Na začiatku som ani len netušila, že sa neskôr do lán a povrazov tak zamilujem, a že to so mnou bude zdieľať toľko žien a (prekvapivo) i mnoho mužov.

Kde všade si ich môžeme zakúpiť? 

Šperky sa dajú kúpiť online priamo na Facebooku či Instagrame. Tiež na známom a najväčšom českom online handmade trhovisku Fler.cz, a na obdobnej slovenskej platforme Sashe.sk. Osobne v Cvrku v Prahe a v Red brick design shope v Zlíne. Zákazníčky si môžu prísť náhrdelníky vyskúšať na rôzne trhy, najčastejšie Mint market, ktorý sa koná po celej Českej republike. Zatiaľ som bola v Prahe, Brne a Hradci Králové, Ostrave. Samozrejme, môj stánok nájdete aj na rôznych festivaloch, spomedzi ktorých bol tohto roku najznámejší Colours of Ostrava.

Terka tvoří (zdroj: T.T.)

Poznajú ťa hlavne v Českej republike. Ako je to na slovenskom trhu? Plánuješ svoju tvorbu rozšíriť aj do ďalších krajín?

Určite to mám v pláne, zatiaľ sa však najviac sústredím na Česko a Slovensko. Čo sa týka slovenských zákazníčok, mám jednu, ktorá má zatiaľ najviac náhrdelníkov zo všetkých – a to už 38.

Vieš aj spočítať, koľko šperkov si doteraz predala, vyrobila či darovala?

Spočítané to nemám, ale tipujem, že ich bude už pár stoviek. Wow, až ma to teraz samú prekvapilo, pretože som nad tým takto ešte neuvažovala.

Boli chvíle, keď si s tým chcela skončiť, alebo ti dochádzali nápady?

Jednu takú chvíľu som zažila po minuloročných Vianociach, keď som bola pred sviatkami v prvom väčšom zhone a neustále pribúdali nové a nové objednávky. Po sviatkoch mi trvalo asi štyri týždne, kým som sa dostala naspäť do formy.

Terka tvoří (zdroj: T.T.)

Čo je tvojou inšpiráciou? Kde ju hľadáš?

Mojou veľkou inšpiráciou je šatník. Keď vidím miesto na náhrdelník, hneď ho vymýšľam. Inak prichádza aj z mojich už vytvorených náhrdelníkov. Snažím sa ich stále nejakým spôsobom upgradovať. Inšpirujú ma rovnako moje zákazníčky, ktoré dokážu vymyslieť skutočne pekné kúsky podľa vlastných prianí. Veľkou podporou, aby som to nevzdávala a pokračovala ďalej, je môj priateľ, rodina a priatelia.

Posúvala sa časom aj technika výroby? Začala si spolupracovať s ďalšími tvorcami?

Určite áno, a posúva sa doteraz. Stále objavujem, ktoré materiály sú najvhodnejšie. Spolupracujem s kamarátkou, ktorá má značku An.ywhere. Pre ňu občas vyrábam drevené náramky a náušnice, keďže šije veselé čelenky na hory a chcela sortiment obohatiť o šperky s podobnou tematikou.

Vieš sa prispôsobovať aj individuálnym požiadavkám zákazníkov?

Tvoriť na mieru milujem! Zákazníčky sú také kreatívne a nápadité, že sú pre mňa veľkou inšpiráciou. Väčšinou mi svoju predstavu najprv popíšu, pošlú mi obrázky mojich výrobkov a rady vymýšľajú nové kombinácie jednotlivých komponentov.

Čo bola najkreatívnejšia vec (z pohľadu náročnosti či zaujímavosti), ktorú si vytvorila vo svojej dielni?

Dá sa povedať, že je to každá výzva, ktorá príde zo strany zákazníčok. Je to napríklad čokoľvek, čo som doposiaľ ešte nerobila. Na takéto výrobky som najviac pyšná. Najúspešnejším takým šperkom je náhrdelník s perlami. Jedným z najkreatívnejších šperkov je pre mňa aj lanový náramok s minerálom, v ktorom som spojila silu prírodného kameňa a moje milované lano.

Bolo ťažké presadiť sa v online svete a na sociálnych sieťach? Kde si hľadala odpovede na svoje otázky, ako sa zviditeľniť?

Bolo to pomerne náročné, a asi ako všetko ostatné, chcelo to nutnú dávku vytrvalosti. Tento typ biznisu je beh na dlhú trať a je potrebné podľa toho plánovať. Pridávanie príspevkov na sociálnych sieťach by som doslova prirovnala k bežeckému výkonu na dlhej trati: Keď vybehnem príliš rýchlo, o malú chvíľu som unavená. Je dobré, ak si príspevky pekne rozplánujem a snažím sa ich pridávať pravidelne a postupne. Keď zdieľam príspevky v určitom zabehnutom systéme, majú väčší dosah. Veľkú rolu tiež hrajú fotky. Musia byť zaujímavé, veselé a kontrastne farebné. Mám overené, že tie oslovia najviac ľudí. S množstvom otázok mi pomohli moji priatelia, ktorí tiež podnikajú. Dnes mám na Facebooku okolo 450 followerov a na Instagrame skoro 800. Vďačím za to tiež mojim zákazníčkam, ktoré rady zdieľajú lanové náhrdelníky, čím rozširujú dosah. A to ma veľmi teší.

S akými ohlasmi sa stretávaš? Sú aj nejaké negatívne?

Často s veľmi milými ako napríklad: „To som ešte nevidela!“ alebo „To je tak rozkošné!“ Niekedy aj s vtipmi, na ktorých sa zasmejem: „Hmmm lano na krk!“ Ohlasy sú zväčša veľmi pozitívne a to ma nabíja energiou!

A čo plány do budúcna?

Určite mám v pláne ďalej pokračovať so šperkami. Rozširovanie sortimentu je vec, ktorú nechávam plynúť. Netlačím na seba v tom, že musím nutne vymyslieť niečo nové na zimu – nechávam tomu väčšinou voľný priebeh. Keďže študujem ruštinu, v budúcnosti by som sa okrem toho chcela venovať aj prekladateľstvu.

Čo robíš, ak nevyrábaš šperky?

Objavujem pekné kaviarne a stretávam sa s priateľmi. Mojou veľkou a znovu objavenou vášňou je tanec, konkrétne ženský street dance, ktorý tancujem v skupine s ďalšími štyrmi slečnami. Inokedy zas rada relaxujem a len tak som.

Aké je podľa teba tajomstvo úspechu, ktoré by si rada odovzdala aj našim čitateľom?

Najdôležitejšie je odhodlanie a trpezlivosť – to sa mi osvedčilo najviac. A tiež veriť sám v seba.

Odporúčame