Tento track rapuje umelá inteligencia ako Drake a zaspievala ako The Weeknd!

Umelá inteligencia

Prídu umelci o prácu? (Zdroj: Amy Sussman/Getty Images + Ella DeGea/CBS via Getty Images)

#V roku 2023 je jednou z najhorúcejších tém aj milovaná a obávaná umelá inteligencia. Najnovšie obletela aj hudobný svet, pretože sa jej podarilo vytvoriť niečo, čo je z jedného uhla pohľadu skvelé a naopak z opačnej strany je to trochu desivé. O čo teda ide?

Takto AI tvorí muziku

Umelá inteligencia (AI) môže byť použitá na tvorbu hudby rôznymi spôsobmi. Jedným z najbežnejších prístupov je použitie strojového učenia (machine learning), kde sa AI model učí na základe existujúcej hudby a v´daka tomu potom generuje nové skladby.

Existuje niekoľko techník strojového učenia, ktoré môžu byť použité na generovanie hudby. Jedným z nich je rekurzívna neurónová sieť (RNN), ktorá je schopná učiť sa hudobné vzorce a používať ich práve na spomínané generovanie. RNN môže byť trénovaná na základe sekvencie tónov a rytmov a potom môže byť použitá zase na generovanie nových sekvencií.

Umelá inteligencia sa však nedá využiť len na vytvorenie „novej“ hudby ako takej. Keďže sa učí na už vytvorených materiáloch, dokáže vytvoriť aj také veci, ako napríklad napísať rapový text… štýlom, ako napríklad sám Drake. Vytvorí ti jednoducho text novej pesničky, ktorý znie ako populárny Drakeov prejav. Čo však viac, najnovšie sme boli svedkami toho, ako presvedčivo dokáže AI vytvoriť Drakeov track. Bez Drakea. Aj text. Aj hudbu. Aj rap samotný!

Drake featuring The Weeknd

O tento aktuálny „hit“ sa postaral používateľ Twitteru s menom Ghostwriter977. Vytvoril totiž v nedávnej dobe pesničku s názvom „Heart On My Sleeve“, ktorú spravil práve s pomocou umelej inteligencie. Podarilo sa mu totiž „vycvičiť“ softvér na hlasoch Drakea a „hosťujúceho“ The Weeknda a aj napriek tomu, že s dobrým sluchom dokážeš rozoznať, že na skladbe je čosi neprirodzené, výsledok je fakt veľmi vydarený. Objavili sa mnohé vyjadrenia o tom, že nastáva nová éra hudobnej tvorby, ale my len pevne veríme, že pôjde iba o vlnu senzácie a naozaj zostane umenie výsadou ľudí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Výzva, ktorá z domácich raperov vytiahla to najviac: Ako spomíname na #Hot16Challenge?

Keďže sa väčšina uploadov veľmi rýchlo sťahuje, hádžeme ti sem tento neoficiálny, avšak predstavu si o tom dozaista spraviť dokážeš aj tak!

Umelé umenie?

Napriek tomu, že hudba tvorená AI je pomerne čerstvá záležitosť, umenie ako také už umelá inteligencia tvorí dlhšie. Na základe zadaných špecifikácii ti vie takpovediac vytvoriť hociaký obrázok na mieru a vo veľa prípadoch ide dokonca o fotografickú kvalitu, ktorú nerozoznáš od reality. Stále by sme sa však na tieto možnosti mali pozerať ako na nástroj na určité uľahčenie určitých procesov, keďže práve umenie je veľmi citlivou témou. Svoju hodnotu má totiž práve pre ten prirodzený proces tvorby jednotlivých umelcov a umelkýň.

Snáď sa nedostaneme do doby, kedy ľudská tvorba padne do úzadia a prinášať nám umenie do života budú už iba stroje…

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame