Suvereno: Ako vníma rok 2023 a na aké projekty sa môžeme tešiť? (ROZHOVOR)

Suvereno

Suvereno chystá nové projekty. ZDROJ: Instagram.com/suverenoprometheus

#Čo nové si pripravuje Suvereno na rok 2023? Najväčší zástanca uvedomelého rapu na Slovensku má za sebou nový album a pred sebou veľké plány. My sme ho pri tejto príležitosti vyspovedali v krátkom rozhovore, v ktorom sme okrem hudby začreli aj do spoločenských tém alebo aj do kinematografie. 

Ahoj Suve! Na úvod otázka veľmi zľahka – máme ešte stále január, ako si začal rok 2023?

Začal som na sto percent a postupne pridávam 🙂 Vždy sa snažím zachytiť úvod, takže nový začiatok mávam veľmi optimistický. Správny mindset je základ.

A naopak, čo ti priniesol uplynulý rok 2022?

Priniesol mi toho mnoho. V prvom rade dokončenie TRILÓGIE PROMETHEUS. Čiže koncept, na ktorom som pracoval bezmála 3 roky a výsledkom je 54 nových skladieb.  Priniesol tiež vydanie môjho historicky prvého vinylu v rámci edície Best Of. Ďalej veľa zásadných životných zmien, ale aj nových cestovateľských zážitkov. Utiekol však neuveriteľne rýchlo. Keď to takto s plynutím času pôjde ďalej, tak budem musieť radikálne zasiahnuť a vymyslieť nejaký „spomalovák“.  Možno nejaký dlhší pobyt na odľahlom mieste bez technológie a bez jej rušičiek, ktoré rozptyľujú a kradnú nám čas i pozornosť a zaplevelili nám životy.

Na konte máš tretiu časť albumovej trilógie PROMETHEUS. V čom je trojka odlišná od predošlých dvoch projektov?

Je to korunka nasadená celému dielu, celému projektu. Trojku som tvoril s najväčšou ľahkosťou a hravosťou. Je v nej viacej spontaneity, experimentálnosti. Snažil som sa zachovať rukopis predošlých dvoch a zároveň inovovať. Jak to býva u Suveho zvykom – neustále kombinovať to staré známe obľúbené s novým rozmerom, niečím sviežim, čo znova prekvapí. A v neposlednom rade je Trojka ešte spevavejšia, muzikálnejšia. Na čo som najviac hrdý, sú melodické linky, ktoré sa mi podarilo vytvoriť… Či už pre seba alebo pre spevákov na feate… V skladbách ako „Namotávka“, „Spolujízda“, „Vzlietni“, „Morgan Freeman“, „Cool“, „Mám sa perfektne“ a ďalších.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Central Cee (opäť) ovládol internet: Remixy „Let Her Go" idú ako teplé rožky

Z celého diela mám obrovskú radosť. Vzhľadom k tomu, že som ho dokončoval počas značných životných turbulencií, ktoré som následne reflektoval aj v niektorých textoch. Som o to šťastnejší, že sa mi ho podarilo dokončiť a skompletizovať si tak celú Trilógiu Prometheus s dedlajnom na záver roka 22.

V trackliste nového albumu máš aj skladbu “Morgan Freeman”. Ktorý jeho film ťa najviac ovplyvnil a ako?

Veľa z nich, absolútne najviac však Výkupenie z väznice Shawshank. To je veľká klasika a moja totálna srdcovka. Strhujúci príbeh a Freeman je v ňom nenahraditeľný. Dôležitý point na podtrhnutie témy tejto mojej novej skladby, pre tých, čo nepoznajú príbeh Morgana Freemana: Je známy tým, že jeho úspešná herecká kariéra sa naplno rozbehla až po 50ke. Svoje najväčšie filmy natočil dokonca až po 60ke… Skrátka, neni podstatné, či ideš rýchlo, ale či ideš správnym smerom. Toho sa držím. A preto, „zrejem ako Morgan Freeman, môj zenit ešte len príde…“

Spomínal si, že v tomto roku nás čakajú nejaké prekvapenie. Môžeš niečo z toho pre nás prezradiť?

Je ich niekoľko. Spomeniem Festival Napojení. Bude to prvý ročník festivalu ku kempom Napojení, ktoré pravidelne organizujem. S tým, že festival bude však pre širšiu verejnosť. A okrem toho mám v pláne samozrejme vydávať nové tvorivé počiny. Či to bude nový špeciálny album, prekvapivé  EP s originálnym konceptom alebo dokončenie mojej druhej knihy… Tak to ešte nechávam kryštalizovať. Rád by som ponúkol jednoznačnú odpoveď, ale momentálne sú moje aktuálne vízie a nápady v inkubátore mojej mysli, práve sa liahnú a je ešte priskoro predznamenávať konkrétnejšie. Nechávam ich dozrieť.

Tvoja hudba je plná motivácie. Čo najviac motivuje teba?
 

Inšpiratívne knihy, príbehy podľa skutočných udalostí, filmy, ktoré napísal sám život. Najviac zo všetkého asi teda knihy, filmy, hudba, skrátka umenie, ktoré ma strhne a vtiahne do deja. Ale taktiež aj inšpiratívni ľudia, ktorých denne stretávam a najlepšie na tom je, že mnohokrát ani oni sami netušia, že sú pre mňa inšpiráciou. Avšak najväčší motív, ktorý ma ženie vpred a ktorý potom vnášam aj do tvorby, je moja neutíchajúca nezlomná vízia – prinášať nadčasový odkaz a pomáhať meniť vnímanie ľudí. Vniesť aspoň trocha zmysluplnosti do tohto chorého sveta a prispieť aspoň málom k tomu, aby bol o niečo krajší a znesiteľnejší. 

Ako vyzerá tvoj playlist? Ktorých interpretov zvykneš aktuálne počúvať ty sám?
 

J. Cole, B.o.B., The Weeknd, Kid Cudi, to je aktuálne z hip hopu. Ale dosť často prevažujú iné žánre: Od klasiky Mozart, Vivaldi, Chopin cez jazz, funky, filmové soundtracky až po reagge či etno hudbu. Vždy záleží od aktuálnej nálady a potreby.

V skladbe “Prometheus song” zazneli slová “nech ťa sila sprevádza”. Ktorý STAR WARS film/seriál máš najradšej? 🙂
 

Popravde, nie som fanúšikom tejto ságy. Viem, že táto fráza v nej odznela, ale ja som nevidel kontinuálne viac než jeden film. Vedel by som túto odpoveď vypichnúť skorej u trilógií Matrix, Pán prsteňov či Hobit 🙂

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Láska a sloboda: Dame svoj nový klip venoval synovi (VIDEO)
Už takpovediac tradične sa nebojíš reflektovať aktuálne problémy spoločnosti. Aká je v tomto smere tvoja predikcia na rok 2023? Ako vnímaš smer, ktorým sa spoločnosť momentálne hýbe?
 

Už zopár rokov to mám v tomto smere dosť dichotomicky, rozdvojene. Z jednej perspektívy to vnímam veľmi čierne. Ako nezvratný úpadok, skazu, apokalypsu. Už to iba rezignovane s popcornom v ruke pozorovať. Ale zase z perspektívy druhej, vo svete vnímam veľmi nádejné posuny. Keď zameriam pozornosť na oblasti, ktoré vykazujú fakt viditeľné, hmatateľné zmeny k lepšiemu, tak mi príde, že šanca na kolektívny prerod ľudstva stále žije. Ale aby som bol konkrétnejší k tvojej otázke hlavne na rok 23.

Uplynulé 2-3 roky, boli aspoň pre mňa, ukážkovým príkladom, že presné a dokonca ani priblížné dianie moc nejde predpovedať. Každá alternatíva, každá varianta visí vo vzduchu a žiadna neni jednoznačná. Môže sa udiať absolútne čokoľvek, a v krátkom časovom úseku zvrtnúť chod celého sveta. Napokon, boli sme toho všetci svedkami. Počul som toľko všemožných odborných predikcií, že mi to celé predpovedanie a hádanie sa, čo bude a nebude, príde veľmi úsmevné. Každá predpoveď má v sebe zrnko pravdy. Potenciálne, A, B aj C je správne. Je v rovnici príliš mnoho premenných… A doslova princíp „mávnutia motýlích krídiel“ môže rozhodnúť.

Takže zase aj v roku 2023, netreba sa fixovať na jeden jediný scénar, ale byť pripravený na všetky možnosti. Byť pružný, flexibilný, nebrániť sa tomu, čo sa deje. To je moje vnútorné nastavenie do nejasnej budúcnosti.  Do vonkajších okolností, ktoré nemôžem zmeniť. Môžem ale zmeniť svoj postoj ku nim…

Conscious hip-hop vždy prináša ľuďom veľký odkaz. Čo by si chcel na záver odkázať teraz ty?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Takto vyzerá syn Rihanny a ASAP Rockyho: Pozrite si prvé fotky

Ako som už predznamenal pri posledných tituloch The Best Of, ktoré vyšli nedávno. Môj label, pod ktorým sám vydávam a rád by som vydával aj iných conscious interpretov, som premenoval na Legacy Music. Legacy znamená odkaz, posolstvo, dedičstvo. Toto slovo perfektne vystihuje a zastrešuje tvorbu, ktorú sa snažím ľuďom odovzdávať už dlhé roky. V tom slove je zahrnuté všetko podstatné.

Díky moc za príjemný zmysluplný rozhovor. Nech sa nám všetkým darí!  V týchto turbulentných a nejasných časoch, nech nás SILA, MÚDROSŤ, HUMOR A LÁSKA sprevádzajú✌

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame