Uznávaný tvorca komiksov, ktorý vytvoril Spider-Mana: Mal korene zo Slovenska!

Tom Holland ako Spider-Man

Steve Ditko sa podieľal aj na tvorbe legendárneho Spider-Mana (Zdroj: Disney/Marvel Entertainment)

#Množstvo celosvetovo slávnych osobností môže povedať, že má slovenské korene. Steve McQueen, Angelina Jolie, Jessica Biel či Paul Newman o tom vedia svoje. My ti dnes predstavíme jedného z najslávnejších komiksových tvorcov v histórii, ktorého rodokmeň taktiež siaha až na Slovensko. Jeho meno je Steve Ditko a ide o človeka, ktorý stojí za vznikom postáv, akými sú Spider-Man či Doctor Strange.

Rodičia boli Rusíni

Ditko sa narodil 2. novembra 1927 v Johnstowne v Pennsylvánii. Jeho rodičia boli Rusíni z územia dnešného Slovenska, ktorí sa, rovnako ako v tom čase mnohí, rozhodli emigrovať do Spojených štátov s vidinou lepšieho života. Jeho otec bol umelecky nadaný majster v oceliarni a mama ženou v domácnosti.


Komiksová legenda a skutočný superhrdina: Stan Lee (†95) a jeho neuveriteľná životná cesta


Mal troch súrodencov a vyrastal v usporiadanej robotníckej rodine. Otec mu ukázal čaro krátkych novinových komiksov, ktoré si malý Steve okamžite zamiloval. Jeho záujem sa premenil na lásku k obrázkovým príbehom po tom, ako sa mu v roku 1939 dostal do rúk prvý zošit s Batmanom.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Max Dunbar (@max_dunbar)

Ako mnohí v jeho veku, aj on slúžil v armáde, konkrétne na území okupovaného povojnového Nemecka. Tu začal prispievať svojimi komiksami do armádnych novín. Keď sa neskôr dopočul, že Jerry Robinson, spolutvorca slávnych príbehov o Batmanovi, ktorý sa postaral aj o vytvorenie Robina či Jokera, začal učiť v New Yorku na škole karikaturistov a ilustrátorov, o budúcnosti bolo rozhodnuté.

Ditko si svojou vytrvalosťou a kreativitou získal Robinsona natoľko, že sa mu rozhodol zaplatiť na jeden rok školné z vlastného vrecka. Jedného dňa sa prišiel na tvorbu mladých talentov pozrieť aj Stan Lee, ktorý vtedy pracoval ako editor v Atlas Comics (spoločnosť sa neskôr pretransformovala na Marvel Comics). Vtedy sa prvýkrát pretli osudy týchto dvoch výnimočných osobností.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Deejay Ethree (@deejayethree)

Cesta na vrchol

Ditko začal profesionálne ilustrovať v roku 1953. Prvou publikovanou prácou bol šesťstranový Paper Romance, ktorý sa objavil v Daring Love #1 pod hlavičkou Gillmor Magazines. Krátko na to začal pracovať v štúdiu Joea Simona a Jacka Kirbyho. Táto dvojica sa mimochodom okrem iného postarala o vznik Captaina Americu. Ditko tu pracoval pod Mortom Meskinom ako grafik pozadia jednotlivých komiksových okien.


Marvel je späť v plnej sile: Priprav sa na nového Bladea, Fantastickú štvorku či návrat Lokiho, Ant-Mana a Strážcov Galaxie


Po práci na zošite Captain 3-D sa presunul pod krídla nízkorozpočtovej divízie Charlton Comics, ktorá sa zameriavala hlavne na mysteriózne a hororové komiksy. Kariéru ilustrátora však v polovici roku 1954 úplne prerušil, po tom čo dostal tuberkulózu a rozhodol sa vrátiť do rodičovského domu, aby sa dal dokopy.

V roku 1955 sa vracia do New Yorku, kde začína pracovať v Atlas Comics. Tu spolupracoval na množstve slávnych príbehov a sérii, medzi ktoré patrili Strange Tales, Amazing Adventures, Strange Worlds, Tales of Suspense či Tales to Astonish. Načrtol aj takzvanú Marvel Method, ktorá zbližovala autora príbehu a samotného ilustrátora.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Adam Cus (@mustang33guy)

Spolutvorca Spider-Mana

Úspech na seba nenechal dlho čakať, a preto sa niet čo čudovať, že mu jedného dňa zaklopal na dvere Stan Lee. Ten mu predstavil plán na vytvorenie nového teenagerského hrdinu, ktorý mal niesť meno Spider-Man. Leemu sa totiž nepáčila pôvodná Kirbyho predstava, podľa ktorej mala hlavná postava získať superschopnosti z magického prsteňa.

Ditko s Leem prerobili Spider-Mana do takej podoby, v akej ho poznáme teraz, pričom sa prvýkrát objavil v Amazing Fantasy #15. Ten sa už svojho času stal absolútnym bestsellerom (nehovoriac o jeho dnešnej hodnote, ktorá sa v top stave pohybuje cez milión dolárov). Rozhodnutie, že Spider-Man dostane vlastnú sériu na seba nenechalo dlho čakať.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jerry (@jeranimals_comics)

Spolupráca dvojice Lee – Ditko sa postarala o také postavy, ako Doctor Octopus, Sandman, Lizard, Electro či Green Goblin. Všetky si ich už mohol vidieť aj vo filmových spracovaniach. Vďaka Marvel Method dokonca Ditko získal od 25 časti komiksovej série aj kredit za tvorbu príbehu, nie len ilustrácií.


So sestrou zaplavili slovenský internet originálnym komiksom o pálčivej téme: Marvel aj DC zbožňujem rovnako, vraví Ivana


V Amazing Spider-Man #33 Ditko vytvoril jednu z najsilnejších častí celej komiksovej série, ktorá sa zameriavala na silu vôle a myšlienky hlavného hrdinu na rodinu. Práve toto ovplyvnilo ilustrátorov po celom svete a na dlhé roky ukázala smer začínajúcim tvorcom.

Cesta naprieč vydavateľstvami

Ditko sa však okrem Spider-Mana podieľal napríklad aj na vzniku Doctora Strangea, ktorého sme už taktiež mohli vidieť na striebornom plátne. Jeho kariéra však v Marveli neskončila. Postupne sa presunul do DC Comics, ale napríklad aj do Dark Horse Comics. Naprieč rôznymi vydavateľstvami vdýchol život stovkám rôznych hrdinov a navždy zmenil komiksový svet.

Ilustrátor otvorene hovoril, že za filmy o pavúčom mužovi nikdy nedostal zaplatené, no neskôr sa na verejnosť dostali informácie o tom, že Ditko mal dostať šekové honoráre. Tvorcovia filmovej verzie Doctora Strangea sa preto rozhodli umelca nekontaktovať, pretože sa báli toho, že by ich prítomnosť nebola vítaná.

Je držiteľom rôznych cien a uvedený bol vo viacerých sieňach slávy. V roku 2007 dokonca BBC nakrútila dokument s názvom In Search of Steve Ditko. 29. júna 2018 bol Ditko nájdený bez zámok života vo svojom apartmáne v New Yorku. Podľa vyšetrovania zomrel v priebehu predchádzajúcich dvoch dní. Príčinou úmrtia mal byť infarktu myokardu.

Zdroj: Wikipedia/Steve Ditko, IMDb, marvel.fandom.com, cbr.com,
Odporúčame