So sestrou zaplavili slovenský internet originálnym komiksom o pálčivej téme: Marvel aj DC zbožňujem rovnako, vraví Ivana

Foto: Ivana Jančová

#Na Slovensku máme množstvo šikovných a talentovaných ľudí, ktorí sa venujú najrôznejším oblastiam. Od športu či spevu až po iné umelecké odvetvia, pričom každý z nich si zaslúži obdiv. Cesta, akou sa však vybrali sestry Ivanka a Zuzka, nie je vôbec typická. Rozhodli sa, že začnú vytvárať vlastné komiksy. Nám sa ich dieťa dostalo do rúk, a keďže sme boli ohromení výsledkom, rozhodli sme sa jednu z dvojice vyspovedať.

Ivanka, začnime pekne od začiatku. Ako by si sa predstavila ľuďom? Kto si, čo si zač, odkiaľ si, koľko máš rokov a čo si študovala?

Milujem komiksovky a superhrdinov. To je moja hlavná charakteristika. Pochádzam z Kysúc, z dediny Ochodnica, mám 25 rokov a študovala som Marketing na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave.

Ako napovedá úvod článku, aj tento rozhovor bude o komiksoch. Ťahalo ťa to k nim už od útleho detstva?

Pravdu povediac áno. Od malička sme so sestrou mali najradšej superhrdinské príbehy alebo fantasy.

Ako si sa dostala k nim dostala?

Ani sama neviem. Bolo to dosť prepojené s knihami, ktoré sme čítali a s filmami či seriálmi, ktoré bežali v telke.

Máš aj svoju obľúbenú postavu?

Tony Stark, Doctor Strange, Spider-Man, Shazam… Je ťažké vybrať len jedného obľúbenca.

Naopak, ktorému superhrdinovi nevieš prísť na chuť?

Neviem. Taký asi neexistuje. Myslím, že každá postava má koniec koncov niečo do seba.

Do ktorej skupiny patríš? Marvel alebo DC Comics?

Čo sa týka komiksov zbožňujem Marvel a DC úplne rovnako. No filmy mám radšej od Marvel a seriály zase od DC. Aj keď Shazam, Wonder Woman a Aquaman boli perfektné.

Foto: Zuzana Jančová

Kiná v posledných mesiacoch zažívajú priam boom s filmami o superhrdinoch. Ako sa ti páči ich spracovanie v porovnaní s predlohou?

Filmy a komiksy sú v podstate dva odlišné svety. Filmové spracovania sa mi páčia kvôli predstaviteľom, perfektným efektom a tiež inšpiratívnym príbehom. Hoci je častokrát predloha úplne odlišná, páčia sa mi.

Spolu so sestrou ste sa netradične dali na vytváranie vlastného komiksu. Ako sa zrodila táto myšlienka? 

Keďže ja rada píšem a Zuzka maľuje, už veľmi dlho sme sa rozprávali o vytvorení komiksu. No vždy sme akosi pred realizáciou cúvli. Minulý rok v novembri sme sa rozhodli zmeniť to. Hlavne, keď svet obletela správa o smrti Stana Leeho. Nejako sme si povedali, že vzdajme mu hold týmto a prekonajme sa. A potom sme začali na tom makať. Strávili sme pri tvorbe veľmi veľa času, pretože sme nikdy predtým nič podobné nerobili. Všetko sme vytvárali ručne. Sestra kreslila, lepili sme panely, bubliny a obťahovali, až sme nakoniec komiks dokončili.

Vymysleli ste mu aj nejaký zaujímavý názov?

Volal sa Skúška. Bol to vtipný príbeh o študentovi, ktorý spadol do kanála a našiel tajomné hranaté okuliare. Vďaka nim spravil skúšku v škole. Komiks sme využili aj ako projekt do školy na jeden predmet. Neskôr sme ho dali do online podoby a poslali nejakým kamarátom, aby si prečítali a zdieľali sme ho aj na svojich profiloch. Páčil sa, a to nás priviedlo časom k tomu, aby sme na tom ešte viac zapracovali. O pár mesiacov sme sa pustili do tvorby ďalšieho komiksu, ale už trochu inak. Sestra sa naučila kresliť na grafickom tablete a už to išlo.

Foto: Ivana Jančová

Váš najnovší komiks má názov Eco&Tank – Zelená liga. Venuje sa aktuálnej téme ekológie a okrem vás na ňom spolupracuje aj Thomas Puskailer. Ako ste sa skontaktovali a ako vznikla táto spolupráca?

Po komikse Peter – Skúška sme vytvorili komiks Artúr – Čierny Peter, ktorý sme začali uverejňovať na sociálnych sieťach a zdieľať ďalej. Chceli sme, aby boli ľudia motivovaní správaním postáv, činmi a možno aj v sebe časom našli kúsok superhrdinu. Len sme potrebovali, aby sa k ľudom dostal. Keďže sme vedeli, že Thomas miluje komiksovky a superhrdinov, skúsili sme mu napísať na Instagrame a jeho odpoveď nás veľmi milo potešila. Nápad, že chceme motivovať mládež pomocou superhrdinov, sa mu veľmi páčil. Potom nám zavolal a prišiel s myšlienkou vytvoriť ekologický komiks pre deti, na ktorom sme začali spoločne pracovať.

O čom presne je príbeh a pre koho je určený?

Počas silnej búrky udrie blesk do opusteného kocúrika Tanka a chalana menom Eco, ktorí získajú superschopnosti. Vďaka nim sa rozhodnú chrániť planétu pred ekologickými katastrofami. Ale to ešte netušia, že si na ňu niekto brúsi zuby a chystá sa ju zničiť. Komiks je určený pre všetkých, nielen pre mládež a deti. Vďaka týmto dobrodružstvám chceme naučiť ľudí, ako sa stať naozajstným ekohrdinom. Chceme inšpirovať vlastne všetkých ľudí na planéte.

Foto: Ivana Jančová

Ako máte rozdelenú prácu? Kto sa čomu venuje?

Ja píšem príbeh, sestra kreslí a Thomas dáva nápady a usmerňuje. Je to taký náš Guardian Angel.

Ako dlho trvá vytvorenie jednej časti komiksu? 

To závisí od toho, koľko má jedna časť strán. Ale je to veľmi veľa hodín.

Spomínala si, že Zuzka používa na kreslenie grafický tablet. To znamená, že všetko je digitálne?

Zuzka kresby vytvára v Photoshope, sem-tam kombinuje s Ilustratorom. Sú to grafické programy. No papier a ceruzku to samozrejme nenahradí. Najskôr si dizajn predkreslí, a až potom ho digitalizuje.

Foto: Ivana Jančová

Aké sú prvé reakcie neznámeho okolia na vašu prácu?

Okoliu sa veľmi páči, čo robíme. Úspech mal prvý komiks, druhý a aj Eco&Tank.

Čo robíte, ak práve nevytvárate komiksový príbeh?

Sme buď v práci alebo sa venujeme svojim záľubám (písaniu a maľovaniu). Prípadne pozeráme komiksové filmy a seriály s mamou, ktorá ich tiež zbožňuje.

Máš na záver nejakú superhrdinskú myšlienku, ktorou sa riadiš aj v bežnom živote?

„We create our own demons.“ Hádajte, kto to povedal… (pozn.red.: Tony Stark)

Foto: Ivana Jančová

Ak ťa zaujal tento komiks a chcel by si sledovať príbeh slovenských superhrdinov, choď na Instagram @ecoatank!

Zdroj: Zuzana a Ivana Jančové, hashtag.sk
Odporúčame