Herný newsfilter: Starfield zaujal kritikov svojou bohatou ponukou, no nie je dokonalý

Starfield

Očakávané sci-fi RPG Starfield láka na desiatky hodín zábavy (Zdroj: Bethesda)

#Dočkali sme sa. Starfield je tu. Podľa recenzií ide o hru, ktorá nie je dokonalá, no jednoznačne môžeš očakávať obrovské množstvo obsahu a možností. Možno nie všetko v najvyššej kvalite, ale určite stojí za desiatky hodín. Navyše, Sony prekvapilo zvýšením cien svojej predplatnej služby PlayStation Plus a kvôli úsporným opatreniam ukončilo svoju činnosť štúdio, ktoré stálo za hrami Saints Row.

Starfield sa vydaril

Po rokoch čakania je tu konečne Starfield od Bethesdy, ktorý je exkluzívne dostupný pre Xbox a PC. Toto masívne RPG sa odohráva v budúcnosti, kde ľudia osídľujú rôzne planéty. Prvé recenzie už prichádzajú a väčšina kritikov hru vychvaľuje. Podľa agregátora herných recenzií získala hra hodnotenie 88 bodov zo 100, čo ju zaradilo na úroveň hry Diablo IV.

Portál VGC vo svojej recenzii tvrdí, že Starfield je nepochybne hra, ktorú budú hráči objavovať niekoľko rokov. Obsahuje bohatý herný svet, aký je v moderných hrách zriedkavý. The Verge zase uvádza, že môžeme očakávať obrovský vesmír s takmer nekonečnými možnosťami. Nechýba ani dôkladný systém rozvoja postavy.

Čo Starfieldu vytkli kritici?

Recenzent z PC Gamer bol trochu kritickejší: „Nemilujem Starfield, ale s radosťou môžem povedať, že sa mi páči. Prvých 90 hodín nemá blízko k dokonalosti, no je tu mnoho dôvodov, prečo pokračovať.“ IGN vyjadrilo podobné pocity. 

Zdá sa, že prvotné desiatky hodín môžu byť náročné, no hra sa neskôr rozvinie do svojej plnej krásy. Gamespot dodáva, že Starfield sa viac sústredí na množstvo obsahu než na jeho kvalitu a ponúka plochý zážitok.

Príjemným prekvapením je technická analýza od DigitalFoundry. Nie je obvyklé, že hra s logom Bethesdy je takmer bezchybná pri svojom vydávaní. Starfield beží takmer bez problémov na oboch súčasných konzolách Xbox pri 30 snímkach za sekundu (fps). Nájdeš tu zopár bugov, no pri takej rozsiahlej hre sú zanedbateľné. Predpokladá sa, že ich čoskoro opravia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Pornografia môže škodiť, prináša skreslené predstavy aj o dĺžke milovania: Hovorí vedec Štefan Petrík

Razantné zdražovanie

Od 6. septembra sa cena 12-mesačných predplatných programov PlayStation Plus Essential, Extra a Premium v Európe zvýši minimálne o 20 %. Toto zvýšenie sa týka aj ďalších regiónov. Aktuálna cena PlayStation Plus Essential je 59,99 eur za rok, Extra stojí 99,99 eur a Premium 119,99 eur. Nové ceny budú stanovené na 71,99 eur, 125,99 eur a 151,99 eur.

Súčasní predplatitelia nebudú postihnutí týmito zmenami a zvýšenie cien sa pre nich prejaví až pri ďalšom obnovení ich predplatného. Avšak akýkoľvek upgrade, downgrade alebo predĺženie členstva budú od 6. septembra reflektovať nové ceny. Ponuku PlayStation Plus však aj naďalej nebudú obohacovať veľké tituly od Sony hneď v deň ich vydania.

Microsoft zvýšil ceny svojej služby už v júli tohto roku. Mesačná cena predplatného Xbox Game Pass vzrástla z 9,99 eur na 10,99 eur, zatiaľ čo cena Xbox Game Pass Ultimate sa zvýšila z 12,99 na 14,99 eur mesačne. Microsoft však neponúka zvýhodnené viacmesačné balíčky.

Očakávaný koniec štúdia Volition

Vývojárske štúdio Volition, zodpovedné za sériu Saints Row, už ukončilo svoju činnosť. V júni tohto roku oznámila Embracer Group, spoločnosť vlastniaca niekoľko známych herných štúdií vrátane Volition, reštrukturalizačný program s cieľom posilniť svoju pozíciu v hernom priemysle. Inými slovami, v tom istom čase nedokázali dokončiť významnú investíciu, ktorá by im umožnila pokračovať vo svojom rozvoji.

V posledných rokoch sa však Volitionu veľmi nedarilo. Akčná strieľačka Agents of Mayhem, vydaná v roku 2017, sa nestretla s veľkou obľubou, čo sa odrazilo v hodnotení 67 bodov. Dokonca ani pokus o znovuoživenie značky Saints Row novým dielom nepriniesol očakávaný úspech. Hodnotenie na úrovni 63 bodov nesvedčia o jeho kvalitnom spracovaní.

Generálny riaditeľ spoločnosti Embracer, Lars Wingefors, počas valného zhromaždenia v septembri minulého roka osobne vyjadril sklamanie z nového Saints Row. Preto bolo len otázkou času, kedy sa neúspešné vydania prejavia aj v realite. V období úsporných opatrení preto nevyhnutne museli urobiť túto „obetu“

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Dokážeš nám dať šach mat? Tieto otázky poriadne prevetrajú tvoje mozgové závity!

V skratke na záver

  • Starfield si zahralo v jeden moment viac než 230-tisíc hráčov počas prvých dvoch hodín na Steame, a to aj napriek tomu, že ide len o drahšiu verziu so skorším prístupom. Hra vychádza až 6. septembra.
  • Čoskoro sa môžeme tešiť na vydanie kompletnej kolekcie akčných hier Borderlands a navyše, tretí diel tejto série príde aj na Nintendo Switch.
  • Spoločnosť Bethesda varovala fanúšikov fantasy série The Elder Scrolls, aby v dohľadnej dobe neočakávali žiadne zásadné novinky týkajúce sa šiesteho dielu.
  • Viac ako 250 vývojárov pracuje na ďalšom titule z RPG série The Witcher, ktorý má kódové označenie Polaris.
  • Akčnú strieľačku RoboCop: Rogue City opäť odložili a nový termín vydania je stanovený na november.
  • Lara Croft sa stane ďalším operátorom v hre Call of Duty, pričom tento krok nasleduje po pridaní ďalších známych osobností či fikaných postáv.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, videogameschronicle.com, eurogamer.net, opencritic.com
Odporúčame