Potrebuješ ho ako soľ: Staň sa kráľom time managementu, stačí ti na to len niekoľko trikov

Photo by Luke Chesser on Unsplash

#Vedieť si správne zadeliť svoj čas – pre niekoho úplne samozrejmá vec, no pre väčšinu z nás je to hotová veda. Všetko, čo máme k dispozícii je čas a pozornosť.

Len na nás záleží, čo urobíme s týmito zdrojmi, ktoré sa nedajú obnoviť. Ak máš pocit, že večne nič nestíhaš, skús vyskúšať týchto zopár trikov. Pomôžu ti zvládnuť time management na jednotku.

#1 Zisti, čo musíš urobiť

Photo by Cathryn Lavery on Unsplash

Bez plánu to jednoducho nejde. Najprv sa musíš odraziť. To je to najhlavnejšie. Daj si tú námahu, a napíš si zoznam povinností na papier. S ich počtom to však nepreháňaj. Podľa odborníkov by sa na zozname denných úloh nemalo objaviť viac ako 5 položiek.

Ak ich tam budeš mať viac, hrozí ti, že polovicu z nich nestihneš. To bude pre teba len zbytočným zdrojom nepotrebného stresu. A ten vo svojom živote rozhodne nepotrebuješ.

#2 Vytvor si rozvrh – a drž sa ho ako kliešť

To je ďalšia vec. Skús si deň rozdeliť do menších časových blokov, do ktorých si poznač naplánované činnosti. Nezabudni do rozvrhu započítať aj prestávky či zopár minút na nepredvídané okolnosti. Môže to byť neočakávaný telefonát, návšteva či povinnosť, ktorá vyžaduje tvoju plnú pozornosť. Svojho rozvrhu sa drž. Je to záväzok, ktorý si dáš predovšetkým sám voči sebe.

#3 Nemaj nerealistické očakávania

Photo by Gregory Hayes on Unsplash

Nezabúdaj na to, že nie si stroj, ale človek. Ak si zaumieniš, že budeš denne študovať 12 hodín, vedz, že tvoj plán čoskoro stroskotá. Ak študuješ, na individuálne učenie si vyčleň približne 20 hodín týždenne. Je to viac než dosť. Ak tento čas využiješ skutočne na štúdium a nie na odkladanie vecí na dobu neurčitú, určite na skúškach uspeješ.

#4 Vyčleň si čas aj na plánovanie

Písanie záverečnej práce či seminárky nie je len o samotnom ťukaní do textového dokumentu. Mal by si počítať aj s tým, že budeš musieť zájsť aj do knižnice a stráviť nejednu hodinu hľadaním vhodnej odbornej literatúry. Ani to nie je také ľahké a môže to zabrať množstvo času. Aj to je faktor, s ktorým musíš počítať.

#5 Vyhni sa prokrastinácii

Photo by Drew Coffman on Unsplash

To je tvoj úhlavný nepriateľ číslo 1. Nedaj sa rušiť, zabudni na sociálnu sieť. Keď niečo robíš, skús sa do toho úplne ponoriť. Veci, ktoré nevyžadujú tvoju momentálnu pozornosť, odlož na potom. Vieš, aký je tvoj cieľ. Preto sa ho drž a nenechaj sa rozptýliť.

#6 Ponaťahuj sa

Ak máš všetkého dosť, choď sa „vyvenčiť.“ Zober psa alebo spolubývajúceho a vybehnite spolu na čerstvý vzduch. Okysličíš si mozog, popreťahuješ si telo a môžeš sa opäť s vervou pustiť do učenia. Veríme, že sa ti to s týmito efektívnymi typmi podarí!

Zdroj: topuniversities.com
Odporúčame