Sójové rezy sú legendárnou sladkosťou: Málo o nich vie aj výrobca, kupujeme ich bez reklamy

Sójové rezy (foto: Mia/Hashtag.sk)

#Sú veci, ktoré ma v momente vrátia do detstva. Jednou z nich sú Sójové rezy. Ten oranžový obal pozná každý, či už je to dieťa alebo dospelý človek. Zaobídu sa aj bez ujačanej reklamy, ktorá ťa má presvedčiť o tom, že sa bez nich nezaobídeš.

Sú chutné a obľúbené, no informácií o tejto tradičnej pochúťke je málo. Tak, ako to už býva pri obľúbených sladkostiach nášho detstva, ktorých kvalitu overil čas. Zaujímavosťou však v tomto prípade je, že o histórii sladkosti, ktorej sa kedysi hovorila Sójová pochúťka, toho vieme pomerne málo. A nielen my, ale aj jej súčasný výrobca.

V detstve sme si ich delili pravítkom

Mala som to šťastie, že osud mi nadelil ďalšie dve sestry. Keď nebolo peňazí nazvyš, rodičia nám kúpili jedny sójové rezy, ktoré sme si museli deliť pravítkom. Spravodlivosť predsa musela byť a to platilo aj v oblasti sladkostí. To asi dobre pozná každý, kto nevyrastal ako jedináčik. Ale naspäť k sójovým rezom. Túto pochúťku, ktorá má prežila už nejedno desaťročie, momentálne vyrába firma Nestlé. Kedysi, v časoch slovenských korún stála pár halierov, dnes ju kúpiš približne za 35 centov.

https://www.instagram.com/p/Bfrj9UZDXrA/

„Históriu sójových rezov bohužiaľ nemáme presne zmapovanú, ale história spracovania sóje na potravinárske účely siaha až do konca 19. storočia do českého Kolína,“ vysvetľuje záhadný pôvod Sójových rezov Zora Robert Kičina z Nestlé. „Samotné rezy začala vyrábať továreň Zora Olomouc,“ dodáva s tým, že po privatizácii sa Zora stala súčasťou švajčiarskej nadnárodnej firmy.

Dodáva tiež, že Ich receptúra sa v zásade nemenila. S tou výnimkou, že sa v posledných rokoch objavila na trhu druhá verzia rezov s príchuťou brusníc.

Zaujímavosťou tejto sladkosti je, že akosi predbehla celý trend rôznych energetických a zdravých tyčiniek na trhu. Nie, že by bola určená vyslovene na šport alebo diétu, no nie je žiadnym veľkým prehreškom proti zdravej strave, akoby sa na prvý pohľad zdalo. V jej zložení nájdeme cukor (bez toho sa asi zaobíde len máloktorá cukrovinka), sojovú múku, glukózovo-fruktózový sirup, rastlinný tuk, glukózový sirup, oplátkovú drť, sušené mlieko a arómy.

Chutili už našim rodičom

„Z hľadiska počtu predaných kusov Sójové rezy len málo zaostávajú za našou vlajkovou loďou v tomto segmente, ktorou je tyčinka Margot,“ hovorí Robert Kičina. Možno aj preto, že nemajú žiadnu špeciálnu reklamu sa stali obľúbenou inšpiráciou pre fotky na sociálnych sieťach.

Na Instagram ich tak fanúšikovia s radosťou vešajú, navyše má tiež fanúšikovskú stránku na Facebooku. Na sociálnych sieťach sa tak dozvieš nielen to, že sa dajú na rezy baliť Francúzky, ale i to, že sú vhodnou maškrtou aj pri fitness tréningu.

Tak, ako pri klasických chrumkách, ktorým sme sa v článku venovali nedávno, aj tu platí, že to, čo chutilo našim rodičom sa akosi dedí z generácie na generáciu. Zároveň má sladkosť s chrumkami spoločné to, že o nich vieme pomerne málo a nevídame ich v reklamách.

Väčším rozdielom tak zostáva, že Sójové rezy sú dnes vyrábané veľkým koncernom. Aj napriek tomu sú príjemným retrom a to už pre niekoľkú generáciu. A takéto tradície by sa porušovať nemali.

https://www.instagram.com/p/BXDAW9cHt5P/

Odporúčame