Stačí krátky pohovor a užiješ si leto v Amerike: Ako ho zvládnuť na výbornú a čo ťa v štátoch čaká?

Foto: Campleaders

Foto: Campleaders

#Chceš v lete pracovať v hotelovom rezorte a zároveň mať čas na oddych, zábavu a cestovanie? Nič nie je jednoduchšie! Môžeš pracovať v Amerike, stretnúť rovesníkov z celého sveta, nadobudnúť pracovné skúsenosti, ktoré budú vyzerať skvelo v tvojom životopise a precestovať spolu s novými priateľmi celé štáty. Stačí krátky pohovor s možnými zamestnávateľmi, ktorí prebehne na Slovensku a leto plné zážitkov môže začať!

Čo je Resort Leaders?

Mnoho vysokoškolských študentov veľmi dobre pozná Work and Travel program, počas ktorého študent pracuje v americkom detskom kempe a po odpracovaní dvoch mesiacov môže cestovať po celých Spojených štátoch.

Resort Leaders je založený na podobnom princípe. Ide o bezpečný, jedinečný a hlavne „all inclusive“ Work and Travel program, ktorý ponúka mladým ľuďom pracovné príležitosti v hotelierstve a cestovnom ruchu v zahraničí. Tento program je určený všetkým, ktorí majú radi dobrodružstvo, cestovanie a chcú nadobudnúť skúsenosť s prácou v najlepších hotelových rezortoch.

Predošlé pracovné skúsenosti v tejto oblasti nie sú nevyhnuté, ale sú výhodou. Záujemca si tak môže obohatiť svoj životopis, výrazne si zlepšiť jazyk, keďže bude nútení hovoriť v angličtine a vytvorí si profesionálne kontakty v oblasti, v ktorej bude potenciálne pracovať po ukončení vysokoškolského štúdia.

Foto: Campleaders
Foto: Campleaders

Job Fair: 15-minút, ktoré rozhodnú o tvojich prázdninách

Job Fair je udalosť, pri ktorej americkí zamestnávatelia a náboroví pracovníci poskytujú informácie potenciálnym zamestnancom. Tí pricestujú osobne, aby našli medzinárodný personál na leto. Uchádzači s nimi absolvujú krátky pohovor v anglickom jazyku, počas ktorého hovoria o práci, ubytovaní, finančnom ohodnotení, záľubách či cestovaní.

Študenti majú pred rozhovorom obvykle strach, ale ich zamestnávateľ sa im snaží vytvoriť čo najpríjemnejšie prostredie. „Ja stresujem vo všetkom, ale nebolo to až také zlé, ako som si myslela. Najprv som sa predstavila, povedala som im svoje predstavy o tom, čo by som mohla v rezorte robiť. Mám vyštudovanú hotelovú akadémiu, takže by som chcela pracovať v tejto oblasti. Zamestnávateľ hľadal možnosti, aby som bola spokojná ja aj on,“ vysvetľuje študentka Natália, ktorá ide do Ameriky prvý raz.

Kto to skúsi raz, chodí do Ameriky každé leto

Štvrtáčka Miška, ktorá študuje podnikový manažment, ide pracovať do rezortu už po štvrtýkrát. Na svoje prvé leto v Amerike si spomína veľmi rada. „Prvý rok som pracovala ako chyžná. Bolo to skvelé, lebo sme boli veľký kolektív. Je tam veľa príležitostí spoznať nových ľudí a zabaviť sa. A prvé leto chce väčšina ľudí presne toto. Potom, keď získaš skúsenosti a zlepšíš si jazyk, je dobré prejsť na oddelenie food and beverage (jedlo a nápoje). Pri tejto práci je potrebná komunikácia. Ja robím v gastronómii aj doma, nové skúsenosti z Ameriky sú veľmi cenné.“

Miška pokračuje, že chcela stráviť prvý raz dobrodružné leto v cudzej krajine, zoznámiť sa s novou kultúrou a mať po prvýkrát pocit, že je dospelá: „Keď som išla do spojených štátov, chcela som svoje leto stráviť nejako zaujímavejšie ako brigádou na Slovensku. Pracovala by som tak či tak. Vedela som, že moja angličtina nie je na takej úrovni, ako som si predstavovala. Videla som v Resort Leaders príležitosť. Okrem toho, bola to aj výzva, že pôjdem do USA sama, niečo nové spoznám, uvidím, ako sa viem o seba postarať, a ako sa viem adaptovať v novom prostredí.“

Dôvod, prečo sa Miška vracia do USA je aj ten, že ľudia sú neskutočne milí. Ja chodím do Minnesoty, ktorá je blízko pri Kanade. Ku koncu práce, uprostred augusta, na nás všetkých príde smútok za domovom, sme unavení, otrávení a všetko nám vadí. No tí ľudia, prostredie a práca nám dokážu spríjemniť čas a vrátiť nás na správnu vlnu. Okrem toho, je tam aj veľká príležitosť precestovať Spojené štáty, zarobiť si na to, čo chceš vidieť a svoju cestu si naplánovať.“ 

Foto: Campleaders
Foto: Campleaders

Mišku dopĺňa študent medzinárodných vzťahov Matej, ktorý ide pracovať do rovnakého rezortu po tretíkrát. Ten si nevie vynachváliť najmä kolektív a výrazné zlepšenie svojich jazykových schopností: „Do rezortu chodím pracovať hlavne kvôli ľuďom, ktorých som tam spoznal. Sme super partia. Či už my, medzinárodný tím z krajín V4 alebo aj Američania, ktorí tam pracujú celý rok. Zároveň sa mi páči krajina a rezort. Zlepšil som sa aj v angličtine, pretože keď som tam išiel prvýkrát, mal som veľmi slabú úroveň. Prvé dva – tri týždne som bol stratený a dohováral som sa rukami nohami. No keď som odchádzal domov z môjho druhého leta, so všetkými som hovoril bez problémov.“

Dobrý zárobok a cestovateľské zážitky

Resort Leaders ale nie je iba o spoznávaní zaujímavých ľudí, ale najmä o samotnej práci. Bližšie o nej hovorí študent odboru Teórie digitálnych hier Martin, ktorý ide tento rok do USA po druhýkrát. „Minulý rok som pracoval v oblasti housekeeping (starostlivosť o izby a hotel), teraz by som si chcel vyskúšať niečo nové ako food and beverage (práca v reštauráciách a baroch). Tam pracuje človek v kolektíve čašníkov, s ktorými sa môžem rozprávať. V rámci housekeeping pracujú ľudia sami alebo vo dvojiciach“.

Čo sa týka zárobku, Martin bol taktiež spokojný: „Dokázal som si tam zarobiť o dosť viac ako na Slovensku za tri mesiace. Pracuje sa 8 hodín a potom máme čas na seba. Jedinou našou povinnosťou je prísť ráno do práce, odpracovať, a potom máme voľno a môžeme si robiť, čo chceme. Práca nie je extra náročná. Všetko sa dá stihnúť a zvládnuť.“

Po ukončení pracovnej časti programu prichádzajú na rad dobrodružná a cestovateľská časť, na ktorú sa vždy tešia všetci študenti. „Štáty sú veľmi pekné. Je super zážitok celé ich precestovať. Videli sme Chicago, Orlando, Miami a NYC. Z peňazí, ktoré si človek zarobí, mu niečo aj zostane, ak samozrejme, všetky neminie na oblečenie,“ smeje sa Martin.

Viac informácií ako začať, aby si strávil najlepšie leto v Amerike nájdeš na
https://www.resortleaders.com/sk/

Foto: Campleaders
Foto: Campleaders
Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame