Chceš si rozšíriť obzory? Vyskúšaj podcasty, pozitívne ovplyvňujú ľudí

Zdroj: Pixabay

#Ľudský hlas je mocný nastroj. Dokážeme pomocou neho vyjadriť emócie a rozprávať príbehy novým a zábavným spôsobom. Počúvaním podcastov sa rozširujú naše obzory a naše chápanie sveta sa zdokonaľuje.

Zdroj: Pixabay

S nástupom audiokníh a YouTube sme obohatili naše doterajšie rozprávanie v knihách o novú dimenziu – zvuk. Navyše, v porovnaní s klasickým rozhlasovým vysielaním, sú dostupné kedykoľvek a tak si ich človek môže vypočuť v pokoji a bez toho, aby ho vyrušovali časté reklamy, alebo hudba. Podcasty však v poslednom čase zažívajú prudký vzostup a už teraz majú podobnú, ak nie väčšiu silu ako tradičné média.

Čo je to však podcast?

Podcasty sú zvukové záznamy, ktoré autor umiestňuje na internet a užívateľ si ich vie vypočuť na stránkach autora, alebo priamo v niektorej z aplikácií. To je tradičná definícia podcastov. Aby sme však podcastom porozumeli úplne, treba sa pozrieť na začiatok.

Zdroj: Pixabay

Vzostup podcastov

Samotný koncept vznikol už v roku 2000 a názov sa začal používať v roku 2003 spojením názvu prehrávača iPod a anglického slova broadcasting, čo znamená vysielanie.

Podcasty sa medzitým stali jedným z najpopulárnejších médií na internete. Len v samotnej Amerike počúva podcasty okolo 67 miliónov ľudí vo veku 12 a viac rokov každý mesiac. Zatiaľ čo popularita videí a článkov rastie, veľa ľudí sa rozhodlo prejsť na tento typ média. Ich kvalita a množstvo rapídne stúpa a v súčasnosti je dostupných už viac ako 550-tisíc podcastov a okolo 20 miliónov epizód.

Ako sa však stali podcasty tak populárnymi?

Information overload

Pojem information overload, alebo aj informačné preťaženie tu už je dlhú dobu. V súčasnosti zažívame prudkú smršť informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán. Podcasty vám ponúkajú alternatívu vo forme sústredeného počúvania, ktoré otvára priestor na nápady a brainstorming.

Hlbší príbeh 

Podcasty dávajú možnosť komunikovať autorovi priamo s divákmi a tým si vybudovať hlbšie prepojenie s poslucháčmi, ktorí mu naopak dávajú priestor a čas, mnohokrát aj v dvojhodinovom podcaste.

Ľudia si takisto pamätajú informácie až 22-krát lepšie, ak sú zahrnuté v nejakom príbehu, alebo naratíve. To znamená, že podcasty sa stali jedným z najlepších spôsobov ako prijímať informácie zo sveta.

Jednoduchosť použitia

Zdroj: Pixabay

Podcasty môžete počúvať všade, kde máte chvíľku čas alebo sa nepotrebujete naplno sústrediť na danú činnosť. Napríklad jazda v električke alebo cvičenie v posilňovni. Podcasty zároveň stimulujú váš mozog a mnohokrát sa dozviete viacero užitočných a potenciálne dôležitých informácii.

Falošné správy sem nepatria

Falošné správy, alebo aj fake news existujú už od samého začiatku šírenia informácií cez média a veľakrát majú zlé dôsledky na našu spoločnosť. S nástupom internetu a sociálnych sietí potenciál pre šírenie falošných správ rýchlo narástol. Takisto sa s vývojom umelej inteligencie otvorila možnosť pre výrobu dokonale presvedčivých falošných videí a zvukových nahrávok, ktoré vedia zmiasť davy ľudí.

Pri podcaste má však publikum čas spoznať hosťujúceho, jeho perspektívy a aj pohľad na svet. Táto dôvera nám pomáha lepšie pochopiť svet z inej perspektívy a rozoznať fakty od falošných, alebo neoverených informácií.

Samozrejme môžu existovať podcasty, ktoré zámerne šíria falošné správy, ale tie väčšinou nemajú veľké publikum a časom sú (chvalabohu) odsúdené na zánik. Navyše, proti dezinformáciám bojujú aj samotné podcastove služby. Do mediálneho exilu a nemilosti sa tak dostal napríklad aj známy americký konšpirátor Alex Jones.

Sledujete pravidelne nejaké podcasty? Ktoré sú vaše najobľúbenejšie? Napíšte do komentárov.

Zdroj: brilliantnoise.com
Odporúčame