Spíš v noci menej ako sedem hodín? Takto to vplýva na tvoje telo!

spiaca žena

Zanedbávať spánok na úkor čohokoľvek môže mať na organizmus negatívne dôsledky (Zdroj: Pixabay/manbob86)

#Spánok je nepochybne príjemnou a zdraviu prospešnou činnosťou. Nie každý si ho ale môže dopriať toľko, koľko by chcel a potreboval. V dnešnej dobe sa veľký dôraz prikladá úspešnej kariére a venovať pri tom dostatok času svojim záľubám, rodine a priateľom môže byť naozaj náročné. Často je to dokonca na úkor spánku, a ako píše Ladbible, teda aj na úkor zdravia.

Vedecké štúdia verzus Elon Musk

Možno aj ty si už bol svedkom toho, ako sa niekto doslova chváli tým, ako málo zvykne spať. Miliardár Elon Musk sa pred niekoľkými rokmi nechal počuť, že je pre neho ideálne spať približne šesť hodín a u mnohých ľudí je to ešte menej. Ako však dokázali už viaceré štúdie, nedostatok spánku má na naše telo i myseľ neblahé účinky. Niektoré sú všeobecne známe a prekvapia len málokoho, no o iných si možno doteraz nepočul.

Zrejme si si všimol, že keď si nevyspatý, zvykneš byť podráždený a niekedy aj nemotorný. Ak si po devätnástich až dvadsiatich prebdených hodinách sadneš za volant, podľa Business Insider to bude mať rovnaký vplyv, ako keby si bol pod vplyvom alkoholu.

spiaca žena
Dostatočne dlhý spánok má jednoznačne vplyv na kvalitu života (Zdroj: Unsplash/Kinga Cichewicz)

Nedostatok spánku ohrozuje nielen našu pamäť

Nedostatok spánku takisto ovplyvňuje našu krátkodobú i dlhodobú pamäť . Môže dokonca prispieť k vážnym ochoreniam. Vo všeobecnosti oslabuje náš imunitný systém a štúdie preukázali napríklad prepojenie medzi spánkovou depriváciou a niektorými druhmi rakoviny, cukrovkou, zápalovými ochoreniami tráviaceho traktu, alebo Alzheimerovou chorobou. Nedostatok spánku tiež môže viesť k zhoršeniu srdcových ochorení, astmy, artritídy a Crohnovej choroby. Ak ťa to náhodou stále nepresvedčilo, je toho viac.

Nedostatočný či narušený spánok ovplyvňuje tiež reprodukčný systém a vedie k zníženej chuti na sex a sexuálnym disfunkciám tak u mužov, ako aj u žien. Je to spôsobené tým, že počas bdenia za znižuje hladina testosterónu, ktorý v tejto oblasti zohráva dôležitú úlohu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Trpíš nedostatkom spánku? Nenechaj to tak a konaj, hrozia ti závažné ochorenia

Unavení a osamelí

Mladí ľudia, ktorí málo spia, sa navyše menej socializujú s ostatnými, takže sa často cítia opustení. No a ľudia, ktorí sa cítia opustení, zase horšie spia, čím sa dostávajú do nekonečného kolobehu samoty a únavy.

Ak máš teda niekedy pocit, že by si svoj čas radšej využil aktívnejšie, než ho prespal, pamätaj na to, že z dlhodobého hľadiska sa ti spánok oplatí viac. No aj v tomto prípade platí, že nič netreba preháňať a že aj priveľa spánku môže mať negatívny dopad na naše zdravie.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame