Nejde ti učenie? Štúdia vraví, že ti stačí jediné

Dostatočný spánok ti zaručí zapamätanie si naučeného učiva (Zdroj: Freepik/Wavebreak Media)

#Učenie je občas poriadna otrava. Najmä v prípade, ak ti to nejde podľa tvojich predstáv a trápiš sa s učivom. Problémovými bývajú hlavne cudzie jazyky, ktoré dajú občas zabrať aj majstrom v učení. Ak sa aj ty trápiš so slovíčkami či vetami v inej reči, skús sa na to vyspať. Odborníci tvrdia, že je to možnosť, ktorá ti celý proces získavania vedomostí nesmierne uľahčí.

Oddych pre mozog

Nie nadarmo sa kladie dôraz na dostatočný spánkový režim. Ak si nevyspatý, ovplyvní to tvoje celkové fungovanie. A to nielen v rámci bežného dňa, ale aj zapamätania si informácií. To môže byť problémom najmä v prípade, že sa potrebuješ naučiť zhluk informácií na skúšku. Dopraj svojmu mozgu dostatok oddychu, aby sa mohol lepšie sústrediť a fungovať.

Spojitosťou oddychu a lepšej pamäte sa venovali odborníci medzinárodného tímu vo svojom výskume. O výsledkoch informoval portál Good News Network, ktorý uvádza, že „osemhodinový spánok pomáha mozgu uchovať naučené informácie“, čím ti umožňuje naučiť sa lepšie hlavne nejaký cudzí jazyk.

Jazykový experiment

Spomínaný portál tvrdí, že štúdia „odhalila koordináciu dvoch udalostí dejúcich sa v spiacom mozgu, ktoré výrazne zlepšujú schopnosť pamätať si nové slová a zložité gramatické pravidlá“. Experimentu sa zúčastnilo 35 dospelých osôb, ktoré hovorili plynule po anglicky. Odborníci sledovali ich mozgovú aktivitu počas toho, ako ich učili jazyk Mini Pinyin, ktorý má podobné pravidlá ako angličtina.

Účastníci sa od rána učili 32 slovies, 25 mien, 10 zvierat a 5 predmetov. Večer si látku zopakovali a väčšina z nich sa uložila k spánku v laboratóriu, kde im vedci celú noc monitorovali mozgovú aktivitu. V nasledujúce ráno ich z látky otestovali, aby videli pokrok.

Ako je to možné?

Výsledky dokazujú že spánok im pomohol v učení sa nového jazyka. Tí, ktorí cez noc nespali, obstáli v test horšie ako skupina, ktorá si po lekciách jazyka dopriala odpočinok. Výskumník Zachariah Cross pre portál Good News Network vysvetlil príčinu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Si produktívnejší večer? Štúdia odhalila, ako ponocovanie vplýva na mozog – budeš prekvapený

„Prepojenie odráža prenos získaných informácií z hipokampusu do mozgovej kôry, čím sa zlepšuje dlhodobé uchovávanie pamäte. Pospánková nervová aktivita preukázala jedinečné vzory theta oscilácií spojených s kognitívnou kontrolou a konsolidáciou pamäte, čo naznačuje silné prepojenie medzi koordináciou mozgovej vlny vyvolanou spánkom a výsledkami vzdelávania,“ uviedol.

Toto zistenie nie je len veľkým krokom vo vzdelávaní, ale aj v medicíne. Výskumníci tvrdia, že toto zistenie by mohlo pomôcť aj v liečbe ľudí, ktorí majú problém s jazykom a rečou. Spánok ako transformačný proces by mohol liečiť napríklad aj poruchy autistického spektra, ktoré sú často prepojené aj so zlým spánkom.

Nie je to také ľahké

Blog Lingoda však upozorňuje, že na učenie rozhodne nestačí len spánok. Predtým, než sa rozhodneš spoliehať len na odpočinok a odsunieš učenie na druhú koľaj, by si mal vedieť, že v spánku tvoj mozog „načítava“ informácie, ktoré si predtým niekde získal.  

Nemusíš byť počítač, ani fungovať cez appku na to, aby si „dekódoval“ informácie, ktoré vlastní. Určite sa ti stalo, že si sa pred ťažkou skúškou v noci niekoľkokrát zobudil. Je to preto, lebo tvoj mozog si dokáže náročné učivo pred skúškou zopakovať cez noc, takpovediac, za teba.

„Spánkové vzdelávanie“ by teda mohlo byť novinkou nielen v učení nových jazykov, ale aj celkového vzdelávania a tréningu mozgu. Takže ak budeš mať po niekoľkých dňoch či hodinách učenia pred skúškou pocit, že nič nevieš, nechaj všetko učenie tak, ver svojmu mozgu a choď sa poriadne vyspať…

Sleduj náš Instagram

Zdroj: Hashtag.sk, Good News Network, Lingoda
Odporúčame