Moravské koláče plné masla, rumu a kvalitná káva: Vlado si v centre Bratislavy otvoril vysnívanú kaviareň v severskom štýle

foto: Juraj Roháč

#Vlado Kuchťák dal výške košom, aby si v Bratislave otvoril vysnívanú kaviareň inšpirovanú Škandináviou. V Sorene na Mlynských nivách nájdeš remeselnú kávu z výberových európskych pražiarní, fajnové koláče aj výstavku miestnych umelcov.

Ktorá položka zo zariadenia vyšla majiteľa na desiatky tisíc eur, aké je tajomstvo dobrej kávy a čo potrebuješ na to, aby si si otvoril aj ty úspešnú kaviareň?

Ako sa postupom času vyvíjal tvoj vzťah ku káve a ako vyzerali tvoje začiatky na gastro-scéne?

Môj prvý kontakt s kávou bol veľmi tradičný – zalievaná káva do skla na vysokoškolskom internáte (smiech). Postupne som začal v Bratislave objavovať pekné kaviarne typu Urban House a zistil som, že aj káva v nich chutí o trochu lepšie.

Skutočný kontakt s výberovou kávou bol však až v Brew Bare, kde som začal pracovať ako barista. Odtiaľ som sa posunul do bistra Otto!. Po necelom roku som našiel pekný priestor v Starom meste a rozhodol som sa vybrať vlastnou cestou – tak vznikla kaviareň Soren.

Prečo si sa rozhodol ju pomenovať práve Soren? 

Od začiatku som mal v hlave kaviareň inšpirovanú Škandináviou a Soren, čo je vlastne severské meno, bol dlho pracovný názov. Nakoniec sa mi zapáčil natoľko, že som sa rozhodol si ho ponechať. Netreba za tým hľadať žiadne inotaje.

https://www.instagram.com/p/CA-oiwDHI3U/

Priestor v meste si si prerábal aj svojpomocne. Čo zabralo najviac času a ktorá položka sa ukázala ako najdrahšia?

Najviac času mi zabrala asi stavba baru a výrobky z dreva, ktoré som vyrábal v spolupráci s chalanmi z Ajnfachu. Komplikácie prichádzali zo všetkých strán – od podlahy, cez vodu až po elektrinu. Najdrahšia bola určite technológia na prípravu kávy, kde sa bavíme o desiatkach tisíc eur.

Čo všetko by som potreboval na to, aby som otvoril úspešnú kaviareň?

Podnikanie v gastre je vhodné hlavne pre ľudí, ktorí radi hostia ľudí. Na otvorenie úspešnej kaviarne podľa mňa určite treba mať rád ľudí, nejaké tie skúsenosti z gastra, dobrý priestor a odhodlanie pracovať. 

V čom tkvie tajomstvo prípravy dobrej kávy?

Určite treba používať kvalitné zrná, technológiu na prípravu — vrátane technológie na úpravu vody, keďže tá tvorí podstatnú časť kávových nápojov — a v neposlednom rade mať šikovných baristov.

Na Slovensko dovážaš praženú kávu z Dánska, Španielska, Česka aj Nemecka. Lákalo by ťa otvoriť aj vlasnú pražiareň?

Bolo by to pekné, ale momentálne nad tým nepremýšľam. Na trhu je už veľa výborných pražiarní, či už na Slovensku, alebo v Európe, ktoré radi podporíme. 

V interiéri vám aktuálne visia krásne grafiky od Michala Haziora, ktoré si zákazníci môžu aj zakúpiť. Bolo od začiatku plánom fungovať aj ako temporary art gallery? 

V pláne to nebolo, celá táto kolaborácia vznikla spontánne, keď nás Hazi oslovil, či by si u nás nemohol urobiť menšiu výstavu svojich grafík. Naše steny zívali prázdnotou, tak sme si povedali, prečo nie.

Aké ďalšie zaujímavé spolupráce v Soren chystáte?

Zatiaľ nemáme v pláne nič konkrétne, ale dobudúcna by sme radi urobili pop-up s nejakým zaujímavým kuchárom, vinárom či barmanom.

Čo okrem kávy je v Sorene absolútnym bestsellerom?

Určite sú to moravské koláče, ktoré nám niekedy doslova miznú pred očami.

Prezradíš ich tajomstvo?

Veľa masla a rumu (smiech). Naše moravské sú čučoriedkové, ktoré sú zároveň mojími najobľúbenejšími.

Leto je za rohom – na aké špeciality sa v horúcich dňoch môžu Bratislavčania tešiť?

V lete sa u nás budete môcť osviežiť espresso/coldbrew tonicom, nitrom, či affogatom a chystáme aj novinky, ktoré však ešte musíme doladiť, takže zatiaľ nebudem viac prezrádzať.  

Kvôli kaviarni si zanechal štúdium na výške. Hodnotíš to s odstupom času ako dobré rozhodnutie?

Určite to hodnotím pozitívne, keďže teraz si môžem robiť veci podľa seba a venujem sa tomu, čo ma baví.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame