Ľudo vymenil prácu v lukratívnom odvetví za vlastný biznis: Začínal v garáži, dnes predáva nábytok za tisícky eur až za hranice

ajnfach

Aký je príbeh Ajnfach? (Zdroj: Instagram/ajnfach_woodworks)

#Biznis s IT je lukratívny, ale predaj fyzických produktov ide omnoho ľahšie. Ľudo Franta dal kódeniu a svojej IT firme košom, aby s biznispartnerom Jakubom založili stolárstvo Ajnfach. V rozhovore ti prezradí, ako sa vyrába kvalitný nábytok, s ktorým drevom je najviac práce a prečo sa Slováci vracajú k masívu.

Kedysi si riadil grafické štúdio aj IT firmu. Prečo si presedlal k biznisu s nábytkom a ako toto rozhodnutie s odstupom času hodnotíš?

Ako najlepšie rozhodnutie v živote. IT biznis je na Slovensku ťažký. Síce sa v ňom točia veľké peniaze, ale tie treba vedieť hľadať, a to som ja asi nevedel alebo som nemal tie správne kontakty. Po 3 a pol roku s Ajnfachom musím povedať, že predaj fyzických produktov ide omnoho ľahšie. Klienti produkt vidia a chcú ho používať, preto radi zaplatia bez okolkov a obštrukcií. V IT sfére to nie je zvykom. Mnoho firiem chce veľa muziky za málo peňazí — bohužiaľ takto IT svet nefunguje.

Ako sa IT firma pretransformuje do nábytkárskej veľkovýroby?

Na začiatku sme sa profilovali ako interiérové štúdio, ktoré zariaďovalo kancelárske a komerčné priestory. Mnohí klienti z mojej prvej IT firmy sa časom sťahovali do nových priestorov. Ponúkli sme im, že identitu, ktorú sme pre nich vymysleli v online priestore, pretavíme aj do offline, teda do ich kancelárii. Tam vznikol náš príbeh s drevom. Časom nás oslovovali čoraz väčšie mená a postupne sme sa vyprofilovali až na výrobu s technologickým zázemím a kreatívnym a výrobným tímom.

Čo je na práci s drevom fascinujúce?

Baví nás hlavne všestrannosť dreva, jeho spojitosť s prírodou a krása tohto materiálu. Každý druh dreviny je iný, a to vidieť aj na našich výrobkoch. Najkrajší pohľad je na to, ako sa neopracované foršne dreveného masívu dovezené z píly menia na funkčný nábytok.

Ktoré drevo sa spracúva easy a s ktorým je najviac práce?

Najjednoduchšie ihličnaté, no u nás tvorí zanedbateľný objem produktov. Najčastejšie opracovávame dub, jaseň, orech, javor, brest. Všetko sú to listnaté dreviny, ktoré majú pomerne tvrdé drevo, s ktorým treba vedieť pracovať.

Vidno, že najradšej máte prácu s masívom

Masívny nábytok bol odjakživa súčasťou slovenských domácností. Potom prišlo obdobie, kedy sa tento materiál vytratil, pretože ľudia objavili “krásu” lesklých a bielych materiálov z drevotriesky. Doba sa mení a postupne sa ľudia vracajú ku kvalitnému nábytku z poriadneho dreva.

Čo sa deje s drevom po tom, čo dorazí do Ajnfach dielne?

Drevo je vždy podelené podľa jeho nárezovej hrúbky z píly a sušičky. Na začiatok je potrebné drevo správne rozdeliť, aby vzniklo po narezaní čo najmenej odpadu. Tieto napílené drevené dosky sa následne zrovnajú, zhobľujú, a potom sa pospájajú do potrebných rozmerov podľa dielenskej dokumentácie ku konkrétnemu nábytku. Výsledný materiál sa potom brúsi a spája do výslednej formy, napríklad komody. Následne ladíme všetky chybičky krásy, aby bol nábytok vo výsledku takmer dokonalý. Predposledný úkon je olejovanie nábytku do želaného farebného tónu. Napokon do nábytku vypálime logo Ajnfach, zabalíme ho a posielame klientovi.


Vyrovná sa svetovej konkurencii, pritom je naša: Zakladateľ obľúbenej outdoorovej značky hovorí, že má ešte veľké plány


Ako ďalej spracúvate najbytočný odpad s drevom?

Zvyšky masívneho dreva sa snažíme využiť čo najviac. V Divízii Drobností produkujeme dosky rôznych veľkostí, vhodné na krájanie a servírovanie, ale aj magnetické držiaky na nože z masívu. Aktuálne experimentujeme s výrobou detských drevených hračiek. Niektoré odrezky sa použijú ako kvalitné palivové drevo a hobliny ponúkame zadarmo komunitným kompostoviskám v Bratislave alebo pre chovateľov zvierat. Je z nich skvelá podstieľka.

O ktoré vaše produkty majú aktuálne Slováci najväčší záujem?

Aktuálne sú to solitéry ako jedálenské stoly či konferenčné stolíky. Záujem je aj o komody a nábytky na mieru ako kuchynské dosky, zásteny z masívu, knižnice a televízne stolíky.

Najlacnejší a najdrahší kúsok, aké kedy opustili vašu dieu?

Najlacnejšia bola doska na krájanie za 49 eur a najdrahšia asi lavica na sedenie s cenou nad 10 000 eur. V tomto prípade skutočne platí „na veľkosti záleží“. Čím väčší nábytok, tým viac materiálu a práce, tým náročnejšia preprava. S tým súvisí aj vyššia cena.

V čom je Ajnfach dielňa jedinečná?

V dizajne produktov a starostlivosti o klientov. Vždy sa snažíme čo najviac vyhovieť požiadavkám klientov, hlavne vo výrobe na mieru. Často je nutné prísť ku klientom domov, zamerať priestor a doladiť detaily ako odtieň, technológia otvárania dvierok, a podobne. Vždy chceme byť pre zákazníka partnerom, nie neznámym dodávateľom priemernej kvality z Nového Targu. U nás si zákazník za kvalitu priplatí, ale kvalitu aj dostane.

Na ktoré projekty si najviac pyšný?

Dizajnové stoly a nábytky, ktoré vznikajú v spolupráci s renomovanými architektmi. Zariaďovali sme napríklad butik Nehera vo Viedni a kompletne aj tatranské apartmány v Novom Smokovci.

ajnfach nehera
Ajnfach sa podieľali aj na zútulnení známych interiérov (Zdroj: Súkromný archív Ajnfach)

Ajnfach začínal v malej garáži, dnes máte v Petržalke veľkú dielňu. Kam až by si firmu rád potiahol?

Bol by som rád, keby sme sa postupne etablovali aj na českom trhu a následne na trhoch nemecky hovoriacich krajín. Všetko má svoj čas, nemáme sa kam ponáhľať. Chceme na to ísť s rozumom.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame