Veriaci zažili hotové peklo, v kostole ich čakala smrť: Oravskému vrahovi nebolo nič sväté

Žena v kostole

Ilustračné foto (Zdroj: Pexels.com)

#Februárová ranná omša nijako nenaznačovala, čo veriacich v kostole sv. Júdu v Námestove čaká. Farár, ktorý sa práve chystal spovedať budúcich novomanželov v spovednici, však začul zdesené výkriky. Vzápätí sa aj jemu naskytol strašný pohľad – na zemi ležali tri skrvavené polonahé telá.

Florián z Novote, Helena z Námestova a mladučká Albína z Klina sa v podvečer 26. februára 1960 chceli len pomodliť. Ani jeden z nich by si nikdy nepomyslel, že kostol nie je len útočiskom lásky, ale že práve na tomto mieste môžu nájsť svoju smrť. Vrahom, ktorý ich surovým spôsobom pripravil o život, bol len 21-ročný Oravčan Ján Jenej.

Žiadne neviniatko

So zákonom mal problémy už v minulosti. Sotva dovŕšil osemnásť rokov, pokúsil sa znásilniť mladú ženu na večernej prechádzke. Za mrežami strávil dva a pol roka. Počas učňovských rokov býval u tety vo Vrútkach, no škola ho nezaujímala, radšej sa túlal a fajčil a popíjal v krčmách. Keď ho teta vyhodila z domu, prijali ho na internát, aj tu však spôsobil niekoľko výtržností. Trpeli ho tam len preto, lebo mal tesne pred dokončením školy.

Po návrate do Námestova chvíľu pracoval v bani, ťažká robota mu ale nevoňala a zase sa flákal. Peniaze na cigarety a alkohol získaval najmä drobnými krádežami a predajom vlastných vecí. Občas ho ale finančne podporovala aj matka. Neskôr práve na rodičov zvaľoval vinu za to, aký je. Vraj mu vždy dali všetko, čo chcel, aj keď skutočný záujem oňho neprejavovali.

Spoliehal na plné pokladničky

V ten deň zrejme opäť zostal s prázdnymi vreckami, a tak sa rozhodol konať: finančné suchoty vyrieši vykradnutím kostola. Ján vedel, že Oravčania sú povestní svojou katolíckou oddanosťou. Spoliehal sa na to, že pokladničky na milodary budú plné peňazí. Do námestovského kostola sa vydal krátko po 16. hodine, s cieľom ulúpiť čo najviac. Na pomoc si zobral aj sekeru. Prvú pokladnicu zbadal pri zadných dverách a sekerou ju strhol zo steny. V tej chvíli však začul, ako ktosi vstupuje dovnútra.

Krížik v zovretej dlani
Trojica veriacich netušila, že v kostole ich čaká smrť (Zdroj: pikist.com)

Nedokončené modlitby

Osobou, ktorá prišla do kostola načerpať duchovnú silu, bola 52-ročná Helena V. Kostol dôverne poznala, chodila sem pravidelne. Na fare navyše vypomáhala s udržiavaním čistoty a poriadku a dohliadala na zamykanie kostola. Helena si kľakla a začala sa modliť. V tej chvíli k nej Jenej pristúpil odzadu a sekerou ju udieraô do hlavy.

Najskôr sa rozhodol bezvládnu ženu aj pohlavne zneužiť. Keď ju však odtiahol k spovednici, začul, že žena dýcha. Vrátil sa po sekeru a opakovane ňou Helenu udieral do tváre. K pohlavnému zneužitiu nakoniec nedošlo – nie však preto, že by Jeneja odradilo množstvo krvi. Dôvodom bolo, že Helena sa mu odrazu zdala pristará. Vrah paradoxne svoju obeť neokradol, pozornosť opäť zameral na pokladničky.

No len čo sa pustil do otvárania nádob s peniazmi, do kostola vošli ďalší veriaci. Tentoraz Florián V., milujúci manžel a otec troch detí. K modlitbám sa utiekal pre neľahkú životnú situáciu: jeho manželka bola ťažko chorá a najstarší syn postihnutý, celá starostlivosť o rodinu tak ležala na jeho pleciach. Aj on si kľakol na kolená a spojil ruky.

Rozhovor s Bohom však trval len chvíľu, Jenej sa opäť prikradol zozadu a zasadil mu úder sekerou. Aby si bol istý, že je muž mŕtvy, znovu zdvihol sekeru a úbohému Floriánovi prerazil lebečnú kosť. Svoju obeť okradol – vzal mu peňaženku a občiansky preukaz jeho manželky.

Maturantku zneužil

Po druhej vražde sa Jenej znovu vydával na obhliadku kostola, aby našiel zostávajúce pokladničky. Lúpež mu však aj do tretice prekazil náhodný návštevník. Je ním len 17-ročná študentka gymnázia Albína S. Študovala v maturitnom ročníku a možno práve vo viere chcela načerpať odvahu pred blížiacou sa skúškou dospelosti.

Nič netušiaca dievčina sa pohrúžila do modlitby, v tej chvíli bol jej osud spečatený. Jenej sa k nej nerušene priblížil a niekoľkokrát ju udrel sekerou. Bezvládne telo odtiahol k spovednici, kde už ležali ďalšie dve telá. Niekoľkokrát obuchom sekery udrel do peknej tváre, až jej rozdrvil kosti. Ako neskôr ukázala pitva, dievčina zomrela práve na zadusenie sa vlastnou krvou. Jenej Albínu vyzliekol a znásilnil. Napokon pozbieral všetky peniaze, ktoré v kostole našiel, a pobral sa do neďalekej krčmy.

Vnútro kostola
Bezpečné múry kostola sa zmenili na peklo (Zdroj: Unsplash.com)

Dolapili ho už na druhý deň

Hľadanie vraha polícii netrvalo dlho. Ján sa totiž nijako nesnažil zahladiť stopy a nikde sa neschovával. Zakrvavenú sekeru odhodil pri neďalekom kultúrnom dome a odtiaľ ho to ťahalo už len k poháriku. Krčmárka a zvedaví štamgasti sa čudovali, čo je taký dokrvavený, no on si pohotovo vymyslel historku, že sa vonku pobil pre frajerku.

Že platil krvavými peniazmi si spomenuli až ráno, keď sa už Námestovom šírila zvesť o beštiálnej vražde. Z krčmy sa Jenej pobral k strýkovi do Vrútok, kde ho zatkla polícia. Pamätníci spomínajú, že keď ho viedli ku kostolu, kde ležali telá troch skrvavených obetí, musela ho polícia chrániť, inak by ho Námestovčania zlynčovali.

Ľútosť neprejavil

Vo vyšetrovacej väzbe sa Ján Jenej správal arogantne, neprejavil ani náznak ľútosti a svoj čin za celý čas neoľutoval. Bolo evidentné, že ide o človeka bez empatie a svedomia, závislého na alkohole, so sklonmi k sexuálnej deviácii a sadizmu. Súd mu nakoniec udelil ten najvyšší trest, aký mohol – smrť. Poprava vraha bola vykonaná 20. decembra 1960.

Otrasná vražda študentky Cervanovej otriasla Slovenskom: Táto kniha mapuje dej vyšetrovania

Zdroj: Hashtag.sk, Wikipedia, Youtube.com
Odporúčame