Skupina, ktorá formovala East Coast rap: Toto sú Run-D.M.C.

Run DMC

Skupina Run DMC (Zdroj: music-producer.fandom.com)

#Legendárna Run-D.M.C. je ikonická skupina, ktorá v podstate definuje pojem old-school rapu. Od ich vzniku v 80. rokoch minulého storočia až po súčasnosť, Run-D.M.C. zostáva jednou z najvplyvnejších skupín v histórii hip-hopu.

História skupiny

Rapová skupina Run-D.M.C. bola založená v roku 1981 v Queense v samotnom New Yorku. Skupinu tvorili členovia ako Joseph „Run“ Simmons, Darryl „D.M.C.“ McDaniels alebo Jason „Jam Master Jay“ Mizell. Toto zoskupenie bolo jednou z prvých skupín, ktoré dostali rap do mainstreamu. Tým pádom sa im v podstate podarilo otvoriť dvere aj pre ďalšie generácie svetoznámych raperov, ktorým takto položili významné základy. 

Prínosy a inovácie

  1. Miešanie s rockovou hudbou: Miešanie žánrov kedysi naozaj nebola bežná vec. Skupina bola teda jednou z prvých, ktorá spojila rap a rock. Ich spolupráca s kultovou kapelou Aerosmith na skladbe „Walk This Way“ bola revolučná a predostrela vtedy nové možnosti hudobných kolaborácií. Nájdeš ju na konci tohto článku!
  2. Štýlový imidž: Run-D.M.C. prisudzovali nový význam módnym trendom. Nosili typické široké džínsy, Adidas tenisky a kožené bundy, čo sa stalo ikonickým výrazom hip-hopovej kultúry.
  3. „My Adidas“: Keď už sme sa začali baviť o Adidase… Ich skladba „My Adidas“ nielen, že bola extrémnym hitom, ale tiež viedla k ikonickému partnerstvu práve so značkou Adidas. Toto partnerstvo bolo jedným z prvých v hudobnom priemysle, čo zároveň dotvára to spomínanie otvorenie dverí pre ďalších rapových/mimožánrových umelcov.

Ich najväčšie hity a albumy

  1. „It’s Like That“ / „Sucker M.C.’s“ (1983): Ich debutový singel nastavil v podstate štandardy pre rapové texty a rytmus.
  2. King of Rock (1985): Tento album priniesol slávne skladby ako „King of Rock“ a „Can You Rock It Like This.“
  3. Raising Hell (1986): Zásadný album skupiny s kultovými hitmi ako „Walk This Way,“ spomínaným „My Adidas“ a „It’s Tricky.“
  4. Tougher Than Leather (1988): Projekt, ktorý obsahoval napríklad nezabudnuteľnú skladbu „Run’s House.“
  5. Down with the King (1993): Ich posledný štúdiový album pred rozpadom v roku 2002, ktorý zapríčinilo úmrtie Jam Mastera Jaya.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
5 najzásadnejších žien vo svetovom rape: Najlepšie raperky na svete

Jam Master Jay a rozpad

Ako píšeme vyššie, v roku 2002 tragicky zahynul Jason „Jam Master Jay“ Mizell, čo bola ťažká strata pre svet hudby. Jeho smrť tiež viedla k neistote v skupine, a v roku 2002 Run-D.M.C. teda oficiálne oznámili svoj koniec.

Dnes je Run-D.M.C. uznávaná nielen ako hudobná legenda, ale aj ako jeden z počiatočných pilierov kultúry hip-hopu. Ich jedinečný zvuk, štýl a spôsob, ako integrovali rap do populárnej hudby, zostanú v pamäti nás, ale dozaista aj ďalších generácií. Sú to pionieri, ktorí s odvahou prekračovali hudobné hranice a zanechali nezabudnuteľný odkaz na svete rapu. 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame