RECENZIA Vyskúšali sme lokalizátor SmartTag 2 od Samsungu: Už nikdy nestratíš kľúče, peňaženku ani kabelku

Samsung Galaxy SmartTag 2

Lokalizátor Samsung Galaxy SmartTag 2 (Foto: Hashtag.sk)

#Každá technologická spoločnosť vyrábajúca smartfóny sa snaží priniesť na trh doplnkové gadgety, ktoré zjednodušia a spríjemnia používanie. Samsung prichádza s druhou generáciou SmartTag. Ide vlastne o malý lokalizátor, ktorý zlepšuje takmer všetko, čo pri svojom prvom pokuse tak úplne nevychytal.

Ešte menšie zariadenie

Nový Galaxy SmartTag 2 je užší aj nižší ako jeho predchodca. Po novom váži zhruba 14 gramov, čo je približne desatina hmotnosti mobilu. Už na prvý pohľad je však napriek tomu oveľa väčší ako podobný výrobok od Apple. Výhoda Samsungu je, že kruhový výrez už má zabudovaný priamo v tele a nemusíš si teda kupovať kryt, ak ho chceš na niečo zavesiť.

Povrch je matný plast – čo na jednej strane odľahčuje zariadenie a znižuje jeho cenu, no na druhej mu hrozí poškrabanie. Počas doby testovania sa mi to síce nestalo, ak ho však budeš nosiť pri väčšom počte kľúčov, je to zrejme len otázka času.

Samotný krúžok je z vnútornej strany potiahnutý hliníkom, takže aspoň v tomto bode je zabezpečená zvýšená ochrana. SmartTag 2 má certifikáciu IP67, takže ani voda mu nerobí problém. Navyše vie využívať GPS aj v podzemí, napríklad v metre. Ak by v Bratislave bolo, rád by som túto funkciu vyskúšal.

Samsung Galaxy SmartTag 2
Samsung Galaxy SmartTag 2 (Foto: Hashtag.sk)

Dve farebné kombinácie

SmartTag 2 je dostupný v dvoch farbách – v bielej a čiernej. Je to málo, nie je to málo? Ak áno, tak pre teba Samsung pripravil farebné gumené obaly. Obsahujú kovový krúžok navyše, ktorým si zariadenie bez námahy pripneš prakticky k čomukoľvek.

Lokalizátor som týždeň nosil na svojich kľúčoch od auta, ktoré mám síce vždy doma na jednom a tom istom mieste, no počas tohto týždňa som ich hádzal kade-tade. Nestalo sa mi, že by som kľúče skutočne stratil a musel ich hľadať SmartTagom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Nečakané, ale o to lepšie: Viktor Sheen vydal adepta na album roku

Napriek tomu som zapol v mobile GPS a vždy našlo ich polohu takmer presne. Keď som sa k polohe dostal, apka ma naviedla priamo k lokalizátoru. Využiť ho však môžeš aj rozmanitejšie – napríklad ho vložiť do väčšej peňaženky, kabelky, na psí obojok či do samotného auta.

Samsung Galaxy SmartTag 2
Samsung Galaxy SmartTag 2 (Foto: Hashtag.sk)

Jednoduché spojenie s mobilom, avšak len s Galaxy

Prvé spárovanie prebiehalo hladko. V aplikácii Smart Things pridáš nové zariadenie. Ak ho nenájde, naskenuješ jeho QR kód a to je vlastne celé. Párovanie trvá asi minútu. Následne si môžeš SmartTag aj pomenovať, čo je dobré, ak si ich kúpiš viac. Ja som svoj nazval „Kľúče od auta“.

Ak v aplikácii hľadáš lokalizátor a nie je nablízku, ukáže sa mapa s jeho presnou polohou. Ak sa dostaneš do jeho blízkosti, mapa zmizne (stále ju môžeš zobraziť) a nahradí ju obrazovka, ktorá ťa vedie k zariadeniu formou „teplo-teplo-zima-zima“. Apka neukazuje presné metre vzdialenosti, no napĺňa sa krúžok podľa toho, ako blízko SmartTagu sa nachádzaš.

V prípade, že blúdiš a nevieš si dať rady, jednoducho klikni na výzvu vyzváňania. Lokalizátor začne pípať. Tento zvuk bol síce doma počuť dobre, no na rušnej ulici už nie. Ocenil by som silnejší zvuk a najmä možnosť niečoho viac prenikavého, teda aby mal tento zvuk väčší dosah.

Pre niektorých bude mínusom aj fakt, že SmartTag je kompatibilný len so zariadeniami Galaxy. Niektorí čínski výrobcovia mobilov tento typ elektroniky nevyrábajú a ich používatelia sa musia ohliadnuť po niečom inom.

Hľadanie SmartTagu v aplikácii SmartThings
Hľadanie SmartTagu v aplikácii SmartThings (Screenshot: Hashtag.sk)

Dlhá životnosť a 5-sekundová výmena batérie

Dôležitý aspektom je aj batéria. Oproti prvého modelu riadne stúpla, a to až na 500 dní používania. Vnútri SmartTagu sa nachádza batéria typu CR, čo je taký malý ploský krúžok (využíva sa aj v hodinkách). Celú životnosť som logicky nemohol otestovať, no verím, že tieto batérie sú dostatočne silné. Jedna batéria je súčasťou balenia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Do kín dorazila očakávaná novinka The Marvels: Je to konečne dobrý superhrdinský film?

Veľmi oceňujem ich jednoduchú výmenu, ktorá sa podobná k zmene fyzickej SIM karty. Ihličkou, ktorá je tiež súčasťou balenia, pichneš do jediného ihličkového vstupu v hliníkovej časti, čo uvoľní zásobník pre batériu z druhej strany. Zvládne to skutočne každý a trvá to pár sekúnd.

SmartTag druhej generácie prináša síce dobré vylepšenia, ale v skutočnosti nič, čo by sme tu ešte nemali. Je vhodným doplnkom pre ľudí, ktorí strácajú veci, ale aj pre tých, ktorý ešte nikdy nič nestratili a nikdy nevieš, čo život prinesie.

Každopádne, oplatí sa ho zavesiť len na skutočne cenné veci. Jedno zariadenie stojí 40 eur a prípadný obal ťa vyjde na ďalších minimálne 20. Podľa mňa je cena prestrelená, toľko predsa nestojí ani výrobok od Apple (aj keď ten nemá krúžok na uchytenie). Na druhej strane, vie ti ušetriť stovky eur pri strate či celé dni vybavovania nových dokladov. Jeho hodnotu už urči sám.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame