S kým sa porovnávať? Momo má na to jasnú odpoveď

Je dobré sa porovnávať alebo by sme sa porovnávať nemali, pretože to môže viesť k úzkosti a sklamaniu, pretože každý má svoj individuálny príbeh a porovnávanie je od momentu číslo jedna vlastne nefér? To je polemika, o ktorej by sme sa mohli baviť aj hodiny, a pravdepodobne by sme nedospeli k jednotnému záveru. Existujú totiž rôzne prístupy, pričom nijaký z nich sa nedá označiť za vyslovene pozitívny alebo negatívny.

Každopádne, vždy je to ale o tom, aby si ty sám bol lepší ako včera, aby sa posúval dopredu, učil sa zo svojich chýb a snažil sa im vyvarovať. Podobne to vidí aj rapper Momo, jeden z najaktívnejších interpretov nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike, ktorého aktuálny hudobný projekt nesie názov M11 a ľudia ho pozorne počúvajú na rôznych platformách.

Rapper prehovoril o tejto problematike v rámci príspevku na svojom profile na sociálnej sieti Instagram. „Pracovňa v novom dome, zatiaľ sa tu moc nepracuje. Jak som povedal, niekto má menej platní niekto viac a niekto žiadnu. S kým sa porovnať? Ja ti poviem s kým, s mojím mladším ja, ktoré chodilo robiť za 800€ každý deň a moja najpoužívanejšia appka bola budík. Nové tracky čoskoro,“ napísal Momo, ktorý predovšetkým poslednou vetou dostal ľudí do varu, pretože vzhľadom na to, aký je aktívny, môžeme čakať nielen nové tracky, ale možno nie v tak vzdialenej dobe aj prípravu nového albumu. Avšak, nepredbiehajme, na to si ešte chvíľu počkáme.

Momo ale výborne prehovoril o tom, že prakticky jedná osoba, s ktorou by ste sa mali porovnávať je vaše mladšie ja. To je jediný relevantný konkurent vašej existencie. Ste vo vy sami, kto by sa mal motivovať k tomu, aby ste boli čoraz lepší. Nech už konkurenti v tom, čo robíte idú správnym alebo nesprávnym smerom, vás by zaujímať mali len okrajovo, pretože vaše podmienky máte len vy, preto sa porovnávanie s niekým iným nemá v konečnom dôsledku veľký význam.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
A$AP Rocky oslávil narodeniny. Poznáš všetky tieto „bomby”?

A Momo to vie, pretože je v rap game dostatočne dlho, aby sa stretol s rôznym druhom konkurentov, s rôznymi odkazmi od fanúšikov, pričom sám si v živote prešiel skutočne veľa vecami, ktoré ho vyformovali v človeka, akým je dnes. Momo spred desiatich rokov je iný ako ten dnešný, taktiež Momo na začiatku kariéry sa na svet pozerá inak ako Momo na konci roka 2021. To sú všetko faktory, ktoré, keď si dáte do celkového kontextu, dávajú väčší zmysel, ako by sa mohlo zdať.

Bohužiaľ však, žijeme v dobe, ktorá je nastavená spôsobom toho, že sa musíme porovnávať s druhými a prakticky nonstop. Súvisí to najmä so sociálnymi sieťami, kde sa dá každý jeden príspevok alebo príbeh, ktorý dáte buď vy alebo ľudia z vášho okolia, opísať ako prvok, ktorý prispieva k porovnávaniu. Samozrejme, je to téma, ktorej by sme mohli venovať osobitný článok alebo debatu, a zrejme, ako spomíname v samotnom úvode, by sme k ničomu svetobornému nedospeli. Keď sme však už pri tom, odporúčame, aby ste sa v čomkoľvek, čo robíte, sústredili predovšetkým na seba. Svoj príbeh poznáte najlepšie vy.

Photo credits: Momo, profil na Instagrame

Odporúčame