ROZHOVOR Tenisky sú škaredý biznis, ale aj veľká láska: Zberateľka Andrea hovorí, že sa oplatí investovať hlavne do značkových kolaborácií

Andrea zberateľka tenisiek

Tenisky sú Andreinou srdcovou záležitosťou (Zdroj: archív Andrea Naštická)

#Tenisky sú môj zdroj sebavedomia, cítim sa v nich dobre a sexy. Tak hovorí Andrea. Tenisky miluje odmalička a posledné roky ich aj aktívne zbiera. Ktoré kúsky zo svojej zbierky si cení najviac, koľko peňazí by vysolila za vysnívaný pár a prečo nemusia byť tenisky zlý nápad i do divadla či na svadbu?

Kedy si si vyvinula obsesiu s teniskovou kultúrou a ako sa z nej stala tvoja najväčšia vášeň?
Všetko naštartovala veta mojej starej mamy, keď som bola ešte malá: „Andrea, vždy sa chlapovi musíš pozrieť na topánky, či ich má čisté a pekné. Vždy!“ (smiech) A tak som sa podvedome vždy ľuďom pozerala na nohy, všímala si, čo majú obuté a, samozrejme, záležalo mi aj na tom, čo som mala obuté ja.

Keď som ešte chodila do školy a nezarábala som, tak som si aspoň menila rôzne šnúrky v tých jedných teniskách, čo som mala. Moje „módne výstrelky“ mi totiž rodičia neboli povinní platiť. Až potom, keď som začala zarábať, sa moja vášeň pre tenisky plne rozvinula a postupne som ich začala zbierať.

Prečo práve tenisky, a nie napríklad lodičky?
Tenisky sú môj zdroj sebavedomia. Cítim sa v nich dobre a sexy. Je to možno paradox, ale vždy, keď som sa mala obliecť na nejakú príležitosť a obliekla som si šaty s lodičkami, necítila som sa sebavedomo. Keď som sa však prezliekla a prezula do tenisiek, bola som vo svojej koži. Cítila som sa dobre a spokojná sama so sebou. V neposlednom rade, sú pohodlné! A keďže skoro všade chodím pešo, sú jasnou voľbou.

Koľko párov tenisiek aktuálne vlastníš?
Už dlhšiu dobu si držím číslo 50. V poslednej dobe som ich začala rotovať, takže tie, čo dlho nenosím, predám, aby robili radosť niekomu inému a aby uvoľnili miesto pre nové. Ale musím povedať, že niekedy je ťažké ich skladovať, najmä keď bývaš v jednoizbovom byte (smiech).

Prezraď nám špeciálnu story, ktorá sa spája s niektorým úlovkom z tvojej kolekcie.
Jedny tenisky, po ktorých som túžila, boli o pol čísla menšie a tlačili ma. Keďže som nebola ochotná sa ich vzdať, musela som ich roztiahnuť a rozchodiť. Pomohla mi s tým mamka, ktorá v nich týždeň chodila po byte — v hrubých huňatých ponožkách (smiech)!

Ktoré značky a kúsky idú u zberateľov v súčasnosti takpovediac „na dračku“?
Prevažne ide o zaujímavé kolaborácie, pre mužov napríklad Air Jordan a Off White či značky Nike s rapperom Travisom Scottom. Možno ťa to prekvapí, ale my ženy mávame oveľa menší výber. Mnohokrát sa stane, že takúto spoluprácu jednoducho nevyrobia v ženských veľkostiach, ale len v pánskych, teda 40 a vyššie. Pre baby sú tak zaujímavé hlavne spolupráce so ženskými návrhárkami, napr. Nike x AMBUSH či Air Jordan x Aleali May.

Je nejaká značka, ktorá ťa ako zberateľku zaujala len nedávno?
V poslednej dobe ma celkom „chytila“ značka New Balance. Ľúbia sa mi ich dizajny, materiály či farebnosť. Aktuálne by som rada zaradila do svojej zbierky model New Balance 2002R Protection Pack v ružovej farbe. Neskutočne sa mi tie tenisky páčia!

Aký je tvoj názor na súčasnú sneakers industry?
Bohužiaľ, zaslúži si aj trochu kritiky. Mám pocit, že sa nám to vymyká z rúk, že sa z tenisiek stal len kolotoč zdrojov príjmu a pomaly sa zabúda práve na tú pravú lásku k teniskám a v popredí sú len peniaze. Boty na získavanie vzácnych modelov, resell market, vykradnuté kamióny, fake modely a podobne. Mrzí ma, že sa to uberá týmto smerom.

Kedysi, keď si niekto chcel kúpiť model tenisiek, ktorý sa mu páčil, jednoducho vošiel do obchodu, vypýtal si svoje číslo a kúpil si tenisky. Dnes musí mať človek veľké šťastie, aby si svoj vytúžený model mohol kúpiť. A následne sa musí modliť, aby bol pravý a nevyhodil peniaze zbytočne za fake.

Mladí tiež kritizujú tenisky ako súčasť fast fashion. Ako dlho tento trend vydrží?
Nemyslím si, že trend zbierania tenisiek sa chystá našu spoločnosť opustiť – bude tu ešte veľmi dlho. Minimálne sa ľudia o tenisky zaujímať budú. A keď jedna generácia zberateľov prestane tenisky zhromažďovať a začne investovať peniaze inde, príde generácia po nej. Vidím to aj medzi komunitou, kde sa s vekom ľuďom jednoducho prehodia priority. Láska k teniskám nevymizne, len prioritou je už niečo iné.

Myslím si, že aj zbierať tenisky sa dá zodpovednejšie. Napríklad, vyberať si modely od udržateľnejších značiek, alebo si danú kúpu premyslieť a opýtať sa samého seba, či si nový pár naozaj potrebuješ kúpiť. Ja som napríklad kedysi nakupovala tenisky ako blázon, a to aj také, ktoré sa mi až tak nepáčili, ale boli vo vysokej zľave a chcela som ich v zbierke.

S týmto som už dávno prestala a kupujem len tie modely, o ktorých viem, že ich aj vynosím a naozaj sa mi veľmi páčia. Následne, ak tenisky dlhšie nenosím, posúvam ich ďalej, nech ich nosí niekto iný a urobia mu radosť.

Akú najväčšiu sumu by si bola ochotná zaplatiť za vytúžený pár tenisiek?
Veľmi dobrá otázka (smiech)! Mám taký jeden pár, konkrétne Jordan 1 Turbo Green, ktorý stál pred dvoma rokmi v mojej veľkosti 500 eur. Ak mám byť úprimná, tak som seriózne uvažovala nad ich kúpou. Nekúpila som ich. Čím som staršia, tým sa aj mne viac posúvajú priority inde a uvedomujem si, že peniaze viem minúť iným spôsobom. Ale ak by som mala byť konkrétna, tak asi 300 eur. Ale musel by to byť fakt vytúžený pár!

Môže byť kúpa špeci tenisiek aj dobrou investíciou?
Samozrejme. Mnoho mladých nakupuje tenisky, ktoré podľa odhadov dokážu časom stúpať na cene. Následne ich predávajú za navýšenú sumu, ide o tzv. resell. Ja osobne však zastávam názor, že tenisky sa majú nosiť a majú ľuďom robiť radosť.

Ktoré konkrétne tenisky zo svojej kolekcie si ceníš najviac a prečo?
Mojím najcennejším párom sú konkrétne tenisky FOOTSHOP x KANGAROOS ULTIMATE 3 The City Of A Hundred Spires, ktoré sú v kolaborácii s Footshopom. Na svete je vyrobených len 500 párov. Zároveň je ich dizajn inšpirovaný stovežatou Prahou, v ktorej žijem a toto mesto milujem.

Ďalším párom, ktorý si veľmi cením, je Jordan 4 University Blue, keďže som ho vyhrala v raffle. To, samozrejme, neznamená, že ich vyhráš zadarmo, „vyhráš“ len možnosť zakúpiť si ich za retailovú cenu. Aktuálna cena týchto tenisiek v mojej veľkosti sa pohybuje okolo 500 eur.

Ktorý je podľa teba najlepší sneaker boutique na Slovensku a v Česku?
Footshop. Potom ešte Queens a The Streets, ale mojou láskou je jednoznačne Footshop, ktorý má zaujímavý príbeh, lebo začal ako bakalárska práca a dnes predáva tenisky do celej Európy.

Ako tenisky kombinuješ? V súčasnosti sa vraj môžu nosiť aj v rámci menej formálnej pracovnej kultúry.
Kolegovia z práce ma už dobre poznajú a vedia, že do office vždy prídem v nejakých teniskách. Dokonca aj môj šéf sa mi často pozrie na nohy, čo mám obuté a pýta sa, čo to je za model. Naučila som sa tenisky kombinovať s formálnejšími kúskami oblečenia, ktoré nosím do práce a myslím, že to vyzerá skvelo. Mám rada, keď sa prekonávajú pomyselné hranice a kombinujú sa formálne a neformálne kúsky oblečenia.

Obula by si si tenisky aj do divadla?
Ja si viem predstaviť obuť si tenisky aj na svadbu ako nevesta, nielen do divadla (smiech). Ale rozumiem aj tomu, že pre mnohých iných by to bola červená čiara. Verím ale, že pri vhodnej kombinácii tenisky nemusia byť problém ani vo formálnom oblečení. Nemusí ísť o vyzývavé modely s miliónom farieb, aktuálne možno dostať aj krásne a decentne vyzerajúce tenisky. Napríklad model Adidas Stan Smith v kombe s kostýmom vyzerá výborne!


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame