Mladý pár si otvoril fitko, vďaka ich radám sa dostaneš do formy: Na začiatok stačí aj 20 drepov!

Fitko Michalovce

Daniel Mitera a Erika Malá s tímom fitka v Michalovciach (Foto: fitkomi.sk - Juraj Pavuk Photography)

#Erika Malá je výživová poradkyňa, Daniel Mitera kondičný tréner. Mladý pár si založil vlastné fitness centrum Fitkomi, kde ľuďom pomáhajú žiť tak, aby sa vo svojom tele cítili šťastní.

Erika sa cvičeniu a zdravej strave venovala vždy, nikdy však nepremýšľala nad tým, že by sa v tejto oblasti mohla živiť. Keď prišiel čas rozhodnúť sa, ktorým smerom ísť v živote ďalej, voľba bola jasná. Dnes všetko klape a Erika dokonca vydala vlastnú knihu Zdravie na zjedenie! plnú zaujímavých receptov a rád o zdravej výžive.


Bodybuilder Dominik začal súťažiť z lenivosti, dnes je profesionálom: Pozri si jeho tipy na cvičenie aj naberanie hmoty


Od trinástich rokov sa v oblasti tréningu vzdelával aj Daniel. Zaujímal sa o športy, ktorým sa venoval a tiež o spôsoby zlepšenia estetiky tela. Štúdiom, ktoré absolvoval v zahraničí, sa jeho vzťah k športu ešte viac upevnil a po návrate domov začal trénovať.

„Mnoho ľudí motivuje k zdravej strave to, že cvičia. Myslím si, že je to oveľa múdrejšie a úspešnejšie kombinovať, než separovať. Človek často ani nezistí, ako zle sa cítil vo vlastnom tele, pokým sa nerozhýbe a nedostane ho do ideálneho stavu. Cvičenie alebo silovo-kondičný tréning, ktorý je organizovaný a správne technicky vykonaný je najbezpečnejšia a najefektívnejšia forma pohybu pre dosiahnutie silových, estetických či iných fit cieľov,“ dodáva.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Erika Malá (@erikamala21),

Začať sa dá akokoľvek

Začiatky sú ťažké. To je nám všetkým dobre známe. No ide iba o počiatočnú fázu. Z vlastnej skúsenosti vieme, že ak niečo neurobíme v daný deň, tak už potom vôbec. Preto by sme ani cvičenie nemali stále dookola odkladať na zajtra. „Každý návyk, ktorý začneme praktizovať, nás navedie k jeho pokračovaniu. Ideálne je začať pomaly a postupne v niečom, čo nás baví alebo zaujíma. Základom je začať! Či už to bude 20 drepov každé ráno, chôdza do práce alebo skupinový tréning s kamarátom/kamarátkou,“ hovorí Daniel.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Fitko Michalovce (@fitkomichalovce),


Sme to, čo jeme

A hlavne, koľko toho jeme. Erika sa ako coach zdravého životného štýlu často stretáva s otázkou, či sa dá jesť čokoľvek a pritom z toho nepribrať. „Teoreticky vzaté, áno. Nechcem však šíriť dezinformácie, preto hneď poznamenám, že tento proces chudnutia/priberania je veľmi komplexný a u každého človeka individuálny.“ Práve preto je dobré poznať vlastné telo a jeho potreby.

Nie všetky jedálničky, ktoré fungujú u našich známych či kamarátov, budú účinné aj v našom prípade. „Mala som klientov, ktorí jedli skutočne málinko a priberali a klientov, ktorí jedli viac ako sa všeobecne odporúča, no pribrať bol pre nich problém. Je potrebné zamerať sa najmä na to, koľko energie z jedla prijímame, či ju prijímame zo zdravých a kvalitných zdrojov a na pohybovú aktivitu, ktorá nám ju pomôže spáliť. Ak pribrať nechcete, zamerajte sa na konzumáciu najmä zeleniny a bielkovín,“ odporúča.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Fitko Michalovce (@fitkomichalovce),

Nie len chvíľkové pobláznenie

„Zdravú výživu si ľudia často vysvetľujú, ako niečo, čo musíme dodržiavať v prípade, že chceme schudnúť a vyzerať dobre.“  Opak je však pravdou. Povedzme si príklad. Blíži sa leto a v plavkách predsa chceme vyzerať čo najlepšie. Dostávame sa teda k rozhodnutiu niečo pre to urobiť. Začneme zdravo jesť a nechýba ani cvičenie. No hneď, ako sa dopracujeme k nášmu chcenému výsledku, celá záležitosť so zdravou stravou končí.


Tieto fakty ťa rozhodne prinútia vstať z gauča: Vedkyne z NASA prezradili motivačné benefity behania


To nie je správny prístup. Ak sa chceme naozaj skamarátiť so zdravou výživou, bude to na dlhšie. Mnoho ľudí si neuvedomuje dôležitosť každého jedného jedla, ktoré necháme naše telo spracovať. Nevedia, ako dobre sa môžu cítiť zmenou ich životosprávy, pretože to nikdy nezažili.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Erika Malá (@erikamala21),

Zradné slovo diéta

„V anglickom jazyku to znamená štýl dennodenného stravovania sa, či už dobrého, alebo zlého. Každý človek teda má nejakú tú diétu, aj keď konzumuje balík čipsov denne.“ O diéte ako takej máme na Slovensku mylné predstavy. „Diéta ľuďom evokuje niečo drastické, po čom síce budeme vyzerať chvíľu dobre, no zároveň sa budeme cítiť hrozne. Z vlastnej skúsenosti poznám rôzne diéty, ktoré nikdy nefungovali, keďže boli založené na malom množstve jedla alebo neudržateľnom systéme stravovania sa,“ vysvetľuje Erika.

Daniel má na diéty, ktoré poznáme v našich končinách tiež svoj názor. „Sú neudržateľné, extrémne, veľmi jednostranné a môžu spôsobovať mnoho porúch v stravovaní a vnímaní jedla. Vtedy nepomôže ani cvičenie. Môj štýl stravovania je založený na reálnych potravinách, počúvaní vlastného tela a zohľadňovaní správneho pomeru živín. Výhodu, ktorú s Erikou obaja máme je, že zloženia a nutričné hodnoty potravín, ktoré jeme, už poznáme naspamäť,“ dodáva.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Daniel Mitera (@danielmitera),

 Založili vlastné fitko

Síce ešte dýcha novotou, no je to miesto, kde dostaneš kvalitný osobný tréning. Daniel je majiteľom a jedným z trénerov. „Rovnako však ponúkame aj možnosť zacvičiť si v malej skupine, kde trénuje maximálne šesť ľudí. Medzi naše služby tiež patrí tvorba tréningových a výživových plánov, pohybová diagnostika a merania tuku certifikovanými prístrojmi.“


VIDEO Fajčenie vs. cvičenie: Aké následky má na váš výkon v posilňovni cigareta?


Cvičenie ale nie je všetko. O klientovu životosprávu sa stará Erika. Okrem konzultácií ponúka aj skrátený trojmesačný výživový mentoring. „Mojich klientov učím, ako si vyskladať stravu podľa vlastných preferencií bez toho, aby museli dookola platiť za predpísaný zoznam jedál a vedeli si stravu prispôsobiť akejkoľvek životnej situácii.“ 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Fitko Michalovce (@fitkomichalovce),

Dôležitá je psychická pohoda

Tá je totiž s fyzickou aktivitou najlepšia kamoška. Ak sa totiž cítime dobre fyzicky, tak potom aj psychicky. „Myslím si, že kombinácia pohybu, kvalitnej stravy, schopnosti vedieť sa dobre vyrovnať so stresujúcimi situáciami, kvalitného spánku a aktivít posilňujúcich imunitu ovplyvňujú naše zdravie. A nielen to fyzické, ale aj psychické. Pomáhajú nám nielen dobre vyzerať, ale aj sa tak cítiť,“ hovorí Erika.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Erika Malá (@erikamala21),

Recept na zdravý banánový chlieb od Eriky

Banánový chlebík je jej srdcovka. Receptov skúšala už veľa, no len tento je neskutočne nadýchaný a najmä jednoduchý.

Potrebujeme:

  • 170 g mletých mandlí
  • 60 g škoricového proteínu
  • štipku soli
  • štipku sódy
  • 1 lyžičku prášku do pečiva
  • 120 g bieleho selského jogurtu
  • 3 veľké zrelé banány
  • škoricu
  • 2 veľké vajcia

Postup:

Rúru predhrejeme na 180 stupňov. V miske zmiešame mandľovú múku, proteín, prášok do pečiva, soľ, škoricu, sódu a premiešame. Pridáme vajcia, jogurt a dva na kašu rozpučené banány. Cesto zmixujeme pokojne aj lyžicou, nemalo by byť príliš husté a vylejeme do formy na chlebík. Tretí banán pozdĺžne prerežeme a položíme na vrch cesta.


Hodiny strávené v posilňovni sa vyplatili: Krásna Simona má postavu, ktorú jej môžu závidieť mnohé ženy


Chlebík pečieme 45 minút dozlatista. Pre tých, ktorí obľubujú sladké dezerty, odporúčame pridať ešte 60 gramov medu. Ak recept skúsite a budete spokojní, neváhajte ho zdieľať pod hashtagom #jedzrealnejedlo, ktorý má už aj facebookovu fanpage a aj  nadšencov na Instagrame.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Fitko Michalovce (@fitkomichalovce),

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame