Bodybuilder Dominik začal súťažiť z lenivosti, dnes je profesionálom: Pozri si jeho tipy na cvičenie aj naberanie hmoty

Zdroj foto: Archív Dominika Antoša

#Aktuálne žije v Kanade, no pre Slovensko získal perfektné úspechy. Dominik Antoš je súťažiacim v Men´s Physique, dostal sa medzi profesionálnych športovcov a o cvičení a zdravej strave vie mnoho. Čo teda hovorí na cvičenie s vlastnou váhou, čo je cesta k schudnutiu a ako vyzerá profi súťaž v kulturistike?

Súťažiť začal z lenivosti

Dominik začal cvičiť na základnej škole. Podobne ako mnohí mladí, aj jeho lákalo vyzerať dobre a nabrať nejaké svaly. Postupom rokov sa jeho tréning menil a čím dlhšie sa pohyboval vo svete cvičenia, tým viac poznatkov mal. Na základe týchto vedomostí si neskôr staval optimálny tréning, do cvičenia ťahal aj svoje okolie a snažil sa neustále zlepšovať. V čase začiatkov by však málokto povedal, že sa raz postaví na pódium nejakej súťaže.

„Súťažiť som začal na základe svojej lenivosti,“ smeje sa Dominik a púšťa sa do opisu situácie, keď ako vysokoškolák za hodiny telesnej dostával kredity. Na telesnej chodili ako vysokoškoláci do posilňovne, no tá bola školská a nie veľmi dobre vybavená. „Ak som sa tomu chcel vyhnúť, musel som byť zaregistrovaný ako športovec v nejakom klube. Bolo jedno, o aký šport sa jedná a keďže som cvičil už nejaký ten rok, kamoši zo silového klubu u nás v meste ma zobrali k sebe,“ vysvetľuje Dominik.

Mladý východniar sa neskôr v tomto klube zoznámil s terajšími „parťákmi“, ktorí ho na súťaženie v Men’s Physique nahovorili. „Bolo to také rozhodnutie dobrovoľne-nasilu,“ spomína s úsmevom.

Ako vyzerá súťaž v kulturistike a fitness?

Na súťaž v kulturistike a fitness sa môže dostať viac-menej každý so športovým duchom. „Najdôležitejšie je mať platnú registráciu v slovenskom zväze SAFKST, ak chcete súťažiť vo federácii IFBB alebo môžete súťažiť v naturálnej federácii SANK,“ vysvetľuje. Dominik súťaží pod hlavičkou IFBB a teda na Slovensku v Slovenskom zväze fitness, kulturistiky a silového trojboja.

Príprava na súťaž je podľa neho náročná po fyzickej, psychickej aj finančnej stránke. „Je potrebné absolvovať množstvo tréningov v posilňovni a hodiny trénovania pózingu, ktorý je v tomto športe veľmi podstatný,“ zdôrazňuje. Samozrejme sa môže stať, že si potenciálny pretekár počas tejto prípravy uvedomí, že na to nemá a ukončí ju bez toho, aby sa postavil na súťažné pódium. „Musíš to mať v sebe a musí ťa to baviť,“ dodáva Dominik.

Počas súťaže sa muži a ženy v jednotlivých kategóriách prezentujú na pódiu aj niekoľkokrát. Niekedy absolvujú eliminačné kolo, počas ktorého sa vyčlení semifinálová pätnástka. Z nej sa následne selektuje finálová šestka alebo päťka. Počas týchto výstupov na pódium súťažiaci pózujú, pričom sa pózing mení v závislosti od súťažnej divízie.

„V deň súťaže je väčšinou registrácia pretekárov. Počas tejto registrácie prebieha váženie, meranie a kontrola plaviek. V ženských kategóriách vás delia na základe výšky, u mužov je to niekedy podľa váhy a v niektorých kategóriách podľa výšky,“ vysvetľuje Dominik. Následne sa jednotliví súťažiaci venujú súťaženiu, po kategóriách vystupujú na pódium a samozrejme, nedočkavo čakajú na výsledky.

Men’s Physique prezentuje beach boy postavu, Antoš je v Európe top

Kategória Dominika Antoša sa volá Men’s Physique. Už na prvý pohľad sa títo súťažiaci líšia od kulturistov, súťažia v bermudách a sú menej osvalení. „Men’s Physique súťažiaci sú hodnotení na základe estetiky, svalstva, celkového vzhľadu a symetrie. Rozdiel medzi nami a kulturistami je hlavne v tom, že nepotrebujeme také veľkú svalovú hmotu,“ hovorí Dominik.

S úsmevom dodáva, že táto kategória by mala byť zaujímavá pre ženy, pretože sa hodnotí rozvinutie svalstva ramien, rúk, pŕs, brucha a chrbta. Men’s Physique sa ako kategória zapáčila mnohým chlapcom, ktorým imponuje práve takáto osvalenejšia verzia „beach boy“ postavy.

Dominik sa súťaženiu venoval už niekoľko rokov, no skutočný úspech prišiel až vlani. Vtedy sa mu podarilo na základe výsledkov prestúpiť z amatérskej divízie medzi profesionálov. Okrem slovenských súťaží si teda prešiel aj zahraničnými, ktoré môžete absolvovať, ak si myslíte, že vaša forma je hodná medzinárodného pódia.

„Kartu, ktorá ma oprávňuje štartovať medzi profesionálnymi Men’s Physique súťažiacimi som získal po absolvovaní zahraničných Diamond Cupov. Práve na týchto súťažiach je možnosť vyhrať PRO kartu a prestúpiť k profesionálnym športovcom. Ja som si týmito Diamond Cupmi prešiel až 8-krát a napriek niekoľkým víťazstvám mi unikla vždy o miesto či dve,“ povedal v rozhovore Dominik. Aktuálne žije tento Stropkovčan v Kanade, no po návrate na Slovensko v budúcom roku sa plánuje predstaviť po prvýkrát aj medzi profesionálnymi športovcami a porovnať si sily s najlepšími.

Môžeš vybudovať svaly aj bez posilňovne?

Začiatočníkom radí, aby si našli trénera alebo odborníka, ktorý im pomôže v zostavovaní tréningu a naučí ich správnu techniku jednotlivých cvikov. Tým predídete zraneniam, ktoré vám môže nesprávne cvičenie spôsobiť. „Ak sa chcete pripraviť na súťaž v ktorejkoľvek bodybuilding kategórii, predídete s trénerom chybám. Ráta sa tiež pomoc v pózingu, keďže váš tréner vás bude vždy vidieť inak, ako sa vidíte vy sami v zrkadle,“ dodáva Dominik. Najhlavnejšie preňho však ostáva aj tak nenechať sa odradiť, ak výsledky neprichádzajú tak rýchlo, ako si to predstavujete.

„Odkedy som začal cvičiť a zdravo sa stravovať, zistil som, že nie som tak často chorý, cítim sa lepšie a mám lepšiu kondíciu,“ vymenúva benefity Antoš. Popri zdravotných benefitoch pre vaše telo je teda skvelá postava len čerešničkou na torte. Dá sa však dobrá postava dosiahnuť aj cvičením mimo posilňovne? „Určite áno. Je veľa športovcov, ktorí sa venujú tzv. street workoutu, kde využívajú hrazdy a cvičia s vlastným telom. Ale na súťaženie vo fitness a kulturistike to stačiť nebude,“ konštatuje Dominik.

Buďte aktívni aj v bežnom živote

Aby ste pociťovali zdravotné benefity športu, nemusíte sa mu venovať vrcholovo, ako tento mladý bodybuilder. Zaktívniť môžete aj svoj každodenný život. „Je veľa iných činností mimo fitka, ktorým sa môžete venovať. Či už je to turistika v prírode, alebo si zahráte rekreačne hokej, futbal, prípadne si pôjdete zalyžovať, bude to veľký plus. Choďte tiež plávať alebo sa presúvajte radšej na bicykli ako autom, čo bude výhoda pre vaše zdravie aj prírodu. Pomôcť zdraviu môžu aj obyčajné prechádzky, pretože aj to je aktivita, pri ktorej pálite kalórie,“ hovorí Dominik.

Ak však viete, že sa chcete venovať posilňovaniu a rozvoju svalovej a aj silovej stránky svojho tela, potrebujete správny tréning. „Typov tréningov je nespočetne veľa. Najzákladnejší je však podľa mňa takzvaný 2+1 systém. To znamená že 2 dní cvičíš a deň odpočívaš. Čo sa týka partií, zaužívaným pravidlom je kombinácia veľkej partie s malou, napríklad hrudník a triceps, chrbát a biceps alebo nohy a ramená,“ vysvetľuje Antoš.

Váha na činke nesmie byť dôležitejšia ako technika

Veľkým problémom mladých cvičiacich je podľa skúseného Dominika to, že sa preceňujú. „Najčastejšie si v posilňovni všímam, že veľa chalanov dvíha váhy, ktoré sú príliš ťažké na to, aby s nimi previedli cvik technicky správne. Niekedy nie je tak dôležitá váha, ale prevedenie cviku správne a precítenie svalu počas tréningu,“ dáva do pozornosti Dominik. Všetkým, ktorí sa chcú venovať cvičeniu teda radí, aby sa zamerali radšej na techniku cviku, aby zbytočne nedošlo k zraneniam. Tie môžu, bohužiaľ, niekedy cvičencov odstaviť od posilňovne už doživotne.

A akú radu by poslal úspešný východniar ľuďom, ktorí chcú čo najefektívnejšie pribrať alebo schudnúť? „Jednoznačne je to tréning a zdravá strava. Ak sa jedná o chudnutie, pridajte kardio a nastavte si svoj kalorický príjem tak, aby ste zbytočne nenaberali tuk,“ odpovedá Dominik. Ak je vaším cieľom naberať, kalorický príjem by ste mali, naopak navýšiť a nerobiť kardio, ktoré zvyšuje váš kalorický výdaj.

Strava je podľa mnohých alfa a omega celého fitness priemyslu. „Je to stopercentne tak,“ potvrdzuje aj Dominik, „ako sa hovorí, kocky na bruchu sa budujú v kuchyni.“ To, čo by ste teda mali mať všetci na pamäti, pokiaľ sa práve chystáte cvičiť je veta, ktorou Dominik ukončil náš rozhovor: „Môžete cvičiť koľko chcete, no ak nebudete mať kvalitnú stravu, tak progres sa nedostaví.“

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame