Nicole a Daniel vytvorili spoločenskú hru, akú si ešte nevidel: Poteší prírodu aj teba, z návodu ti vyrastie zelenina!

Spoločenská hra Gastronómia

Hru gastronómia ocenia najmä gurmáni (Zdroj: Súkromný archív Nicole a Daniela)

#Spoločenské hry bavia ľudí už od nepamäti. Vytvoriť však úplne novú, to chce poriadnu dávku odvahy. Pokiaľ sa ale spojí skvelý nápad a láska ku gastronómii, výsledkom je unikátna hra, ktorá ľudí nielen zabaví, ale aj naučí množstvo zaujímavostí.

To je príbeh Nicole a Daniela, mladých Slovákov, ktorí sa rozhodli vytvoriť spoločenskú hru Gastronómia. Ako tento nápad vznikol? Čím všetkým si museli prejsť, kým im hotová hra prišla z tlače? To a ešte omnoho viac sa dozvieš v rozhovore nižšie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nicole Kissová (@nicole.kissova)

Vo svete gastronómie sa obidvaja pohybujete už dlho. Prezradíte našim čitateľom o sebe niečo viac?

Spoznali sme sa na strednej, kde sme sa prvý rok viac-menej obchádzali. V druhom ročníku sme sa začali bližšie spoznávať vďaka školským akciám, až sme zistili, že máme veľa spoločných záujmov. Tým najväčším bola gastronómia. Postupne sme náš vzťah spolužiakov, kolegov a nakoniec partnerov preniesli až do biznisu a vytvorili spoločenskú hru o gastronómii.

Sme Nicole a Daniel, milovníci gastronómie, radi vymýšľame, učíme sa a objavujeme nové veci a smery. Obidvaja sme študovali na Hotelovej akadémii v Bratislave, kde sme dostali najlepšie základy, ktoré nás dostali až tam, kde sme. Pracujeme v gastronómii odkedy sme skončili školu. Robíme všetko preto, aby sme boli šťastní a aby sme mohli naše skúsenosti a vedomosti predávať ostatným.

Ako u vás prvýkrát vznikol nápad na vytvorenie spoločenskej hry? A prečo práve gastronómia?

Gastronómia pre nás nie je len práca. Je to naša najväčšia záľuba, koníček a v podstate aj také poslanie. Oboch nás baví vzdelávať sa, zdokonaľovať vo všetkých smeroch a pátrať po novinkách. Gastronómiou žijeme každý deň. Väčšinu kamarátov máme z gastra. Keď máme voľno, radi si niečo uvaríme, dáme si dobré víno alebo sa ideme niekam najesť, takže sa dá povedať, že sme takí gastromaniaci.


Michal Sabo zmenil životný štýl, teraz bojuje za klímu: So svojím tímom prepisuje históriu, presvedčili už vyše 100-tisíc Slovákov


Veľa ľudí si to ani neuvedomuje, ale robia to isté. V podstate sme chceli predať naše vedomosti ďalej a trošku zmeniť pohľad na gastronómiu. Myslíme si totiž, že je veľmi dôležitá a všadeprítomná. Nápad na vytvorenie hry vznikol celkom spontánne. Večer, kamaráti, jedlo, pitie, hranie hier a debaty. Vtedy sme si povedali, že neexistuje hra, ktorá by nás naučila podstatné veci z nášho oboru a zároveň aj zabavila.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nicole Kissová (@nicole.kissova)

Vytvoriť spoločenskú hru asi nie je proces na dva týždne. Bola cesta k jej vzniku tŕnistá? Čo vás pri jej tvorbe najviac prekvapilo?

(smiech) Od začiatku sme vedeli, že to bude ťažké. Nikdy predtým sme nerozmýšľali nad tým, ako sa vyrába spoločenská hra. My sme mali nápad, ale nevedeli sme, čo ďalej. Hneď na začiatku sme si však ujasnili dve veci. Prvá bola, že hra musí byť čo najviac ekologická. Druhá, že náš nápad nedáme nikdy žiadnemu korporátu, ktorý by z toho spravil niečo, čo nám nedáva zmysel.

Od prvej myšlienky po spustenie predaja prešli necelé dva roky. Na začiatku sme sa najviac venovali obsahu, otázkam a funfactom. Mysleli sme si, že to bude to najťažšie, no opak bol pravdou. Čo nás prekvapilo najviac, bolo zháňanie tlačiarne, ktorá nám vyrobí hru za rozumné peniaze. To nám trvalo približne rok, počas ktorého sme sa chceli na všetko niekoľkokrát vykašlať.

Keďže sme hru financovali sami, nemali sme možnosť dať vyrobiť tisícky kusov, aby sa náklady znížili. Až po roku sme dostali tip na brnenskú tlačiareň CAT CUT, s ktorou sme boli spokojní. Od prvého kontaktu s nimi bola hra do piatich mesiacov v predaji.


Muži sú ťažký oriešok, vymyslieť im darček pod stromček nie je ľahké: Pomôžeme vám!


Hra spája niekoľko overených prvkov z iných hier, čo samozrejme nie je vôbec na škodu. Mali ste viacero návrhov, alebo ste od začiatku vedeli, akým štýlom bude hra ladená?

Mali sme niekoľko nápadov na výzor a štýl hrania. Prvotne sme chceli mať celú hru guľatú, od krabice až po hraciu plochu. Na výrobu to však nebolo jednoduché. Čo sa týka princípu, chceli sme, nech je hra čo najzábavnejšia, ale aj najjednoduchšia, aby sa pravidlá a návod zmestili na jeden papier.

Od začiatku sme však mali náročnú komunikáciu s dizajnérom. Niektoré prvky nie sú úplne podľa našich predstáv. Poučili sme sa z našich vlastných chýb a už vieme, čomu sa v budúcnosti vyvarovať.

Spoločenská hra Gastronómia
Nicole a Daniel sa rozhodli vytvoriť spoločenskú hru Gastronómia (Zdroj: Súkromný archív Nicole a Daniela)

My sme mali možnosť hru si vyskúšať a musím povedať, že ma prekvapila takmer úplná absencia plastu. Bol eko-štýl zámer? Nepodpísalo sa to aj pod výslednú cenu?

Áno, to bol náš zámer od úplného začiatku. Ako prvé sme dali vyrábať figúrky. Prišlo nám logické osloviť chránenú dielňu, ktorú sme mali za domom a spolu s nimi vyrobiť hlinené figúrky. Hľadali sme alternatívu na všetko, čo nám v hrách prekáža – veľa plastu. Krásne ručne vyrábané figúrky v plastovom obale – to sme nechceli.

Snažili sme sa osloviť aj ďalšie chránené dielne na iné komponenty, ale nepodarilo sa. Začali sme preto šiť na stroji a z nášho vyradeného oblečenia vyrábať kapsičky na figúrky a pásy na kartičky. Objavili sme rastúci papier na návod. Tieto všetky veci pre nás mali veľký zmysel, no rapídne zvýšili cenu hry.


Stačilo pár podpivníkov a vznikol hit: Slovinci dobývajú svet s geniálne jednoduchou stolovou hrou


Hra Gastronómia nie je úplne pre deti. Ako by ste opísali typického hráča, pre ktorého je určená?

Od začiatku sme cielili na deti od 15 rokov a dospelých. Chceli sme vytvoriť hru o základných a zaujímavých témach, ktoré by mali podľa nás milovníci gastronómie ovládať. Na to aj nadväzuje zámer hry. Vo väčšine hier je dôležité, aby hráč skončil prvý v cieli. Naša je o tom, aby sa ľudia spolu stretli, ideálne s fľašou dobrého vína, zabavili sa, porozprávali a niečo aj naučili.

Definovať typického hráča je dosť náročné. Je to každý, kto rád je, varí, pije, navštevuje reštaurácie, kaviarne, vinné bary, pivárne, študuje gastronómiu alebo v nej pracuje. Hru sme vytvárali z rôznych uhlov pohľadu. Najprv z toho, že obidvaja v gastronómii pracujeme, takže sme na strane obsluhy, ale aj z toho, že aj my sme každý deň zákazníci a hostia.

Aby bola hra vhodná pre oba typy, obsahuje otázky jednoduché, ale aj náročnejšie. Takže si ju môže pokojne zahrať skúsený gastronóm so svojim kamarátom z iného oboru. Prioritou pre nás bolo, aby boli otázky a funfacty podkladmi na rozvíjanie debát, výmenu názorov a skúseností.

Milujeme váš nápad s návodom k hre. My sme urobili presne to, čo bolo treba, no mnoho ľudí možno o rastúcom papieri nevie. Poviete nám o ňom viac?

Rastúci papier sme objavili úplnou náhodou a sme na neho veľmi pyšní. Nechceli sme, aby mala hra návod, pri ktorého čítaní vás prejde chuť na zábavu. Malo to by niečo stručné a jednoduché, jeden papier. Obyčajný papier neprichádzal do úvahy a keď sme objavili ten rastúci, bolo to to, čo nesmelo v našej hre chýbať.


Hru Gastronómia si môžeš kúpiť aj tu!


Keď sa ho hráči naučia, papier roztrhajú na malé kúsky, zasadia do hliny a čakajú, čo im vyrastie. Rastúci papier je vyrobený zo zemiakového škrobu a používa sa naň ekologická tlač, ktorá nepoškodí semienka, ktoré sú zalisované v papieri. My sme si vybrali mrkvu, šalát a divoké kvety. To robí našu hru jedinečnou. Nikto nevie, ktorú variantu dostane.

Spoločenská hra Gastronómia
Vďaka rastúcemu papieru ťa čaká malé prekvapenie aj po skončení hry (Zdroj: Súkromný archív Nicole a Daniela)

Vytvorili ste českú aj slovenskú verziu hry. Ako sa im darí? 

Tým, že sme žili šesť rokov v Prahe, česká bola samozrejmosť. Slovenskú sme urobili preto, že sme obidvaja Slováci. Najprv sme chceli spraviť jednu česko-slovenskú verziu, no po dlhšom uvažovaní nám to prišlo lepšie rozdeliť. Českých sme vyrobili viac ako slovenských, predávajú sa lepšie a aj objednávky väčšinou chodia viac z Čiech. My sme to aj predpokladali, chodili sme viac na české festivaly a spolupracovali s podnikmi z rôznych miest v Českej republike.

Na Slovensku máme hru zatiaľ len v dvoch bratislavských podnikoch. Teraz sme naspäť a veríme, že sa to rozbehne aj tu. Ak máme byť úprimní, dosť nám to celé pokazila korona. Od marca sme mali naplánovaných mnoho festivalov, ktoré sa zrušili. Tam sa hra predávala najlepšie, pretože sme ju ľudom mohli ukázať a predstaviť osobne.

Keďže si všetko od stránok, marketingu a propagácie robíme sami popri práci, nemáme toľko času a ani skúseností, aby hra ovládla internet a predávala sa úplne sama. Samozrejme, teraz pred Vianocami chodí dosť objednávok, ale boli mesiace, kedy sa predala jedna alebo žiadna.


Tipy na najlepšie darčeky pre kamarátku: Inšpiruj sa, týmito jej určite spravíš obrovskú radosť


Hra Gastronómia obsahuje 720 otázok. Hrali sme ju niekoľkokrát, no potrvá ešte poriadne dlho, kým začneme hádať spamäti. Raz to však príde, uvažujete do budúcnosti nad doplnením otázok, prípadne nejakou novšou verziou?

Presne o to nám išlo, aby sa hra neobohrala tak rýchlo. Nemáme to radi. Párkrát si zahráte nejakú hru a všetky otázky pomaly viete naspamäť. Preto sme pri vymýšľaní otázok zisťovali, koľko majú spoločenské hry otázok/kartičiek. My sme spravili dvojnásobok a polovicu doplnili o funfacty, ktoré vysvetľujú alebo dopĺňajú otázku či odpoveď.

Samozrejme, že hru nebudete môcť hrať donekonečna bez toho, aby ste sa to naučili. My si však myslíme, že pri našej hre je len dobre, ak sa hráči otázky naučia. Tým pádom hra splnila svoj účel a môže ísť k niekomu inému. Určite plánujeme aj iné verzie. Ešte nevieme presne aké, možno ich rozdelíme a zameriame len na profesionálov či na milovníkov a deti.

Spoločenská hra Gastronómia
Hru Gastronómia si obľúbi každý milovník dobrého jedla (Zdroj: Súkromný archív Nicole a Daniela)

Gastronómia tento rok utrpela pomerne ťažkú ranu kvôli pandémii. Obaja pracujete v gastrobiznise a pravdepodobne aj množstvo vašich známych. Vnímate rozdiely v pomoci pre gastroprevádzky v Česku a na Slovensku?

Myslíme, že koronavírus ovplyvnil každého, kto pracuje v gastronómii či už priamo, alebo nepriamo. Daniel vo februári nastúpil do novej práce, odkiaľ ho na konci marca vyhodili. Ja som našťastie mala polovičné úväzky v dvoch rôznych podnikoch. Jeden sa zavrel, druhý nie. Takže nám ostal aspoň nejaký príjem. Takisto nám korona dosť ovplyvnila aj súkromne a kvôli celému tomu šialenstvu, kedy sme sa nemohli dostať domov za rodinou, sme sa rozhodli presťahovať naspäť.

Rozdiely vnímame skôr celkovo. Tým, že sme prvú vlnu strávili v Česku a druhú na Slovensku, ukazuje nám to hlavne to, ako média všetko preháňajú a zveličujú. Keď máme ale ohodnotiť, ktorá krajina sa lepšie stavia ku gastru, je to jednoznačne Česko. Samozrejme, tiež nerobia najlepšie kroky, ale aspoň znížili daň, príspevky na zamestnancov podnikom vyplácajú, teraz po novom otvorili prevádzky. Uvidí sa, na ako dlho, ale otvorili.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame