Michal Sabo zmenil životný štýl, teraz bojuje za klímu: So svojím tímom prepisuje históriu, presvedčili už vyše 100-tisíc Slovákov

Michal Sabo

Michal Sabo patrí k signátorom petície za klímu (Zdroj:Instagram/mxsabo)

#Moderátor jedného z najpočúvanejších rádií na Slovensku, zaujíma sa o politiku, tvorí podcasty a má vlastnú talkshow. Aby toho nebolo málo, stal sa z neho eko aktivista a greenfluencer. Reč je o Michalovi Sabovi, ktorý aktuálne patrí k skupine signátorov petície Klíma ťa potrebuje.

Michal je skutočne multitalent. Mimo všetkých svojich vášni a povinností obľubuje rodený Petržalčan prírodu, šport a zároveň leňošenie pred Netflixom. Keď je to možné a nie je polozavretý svet, užíva si cestovanie. „Rád čítam, píšem, pýtam sa a pijem víno. Mám vášeň pre hudbu, umenie a nutkavý pocit neustále testovať hranice vlastnej komfortnej zóny,“ dopĺňa zoznam svojich obľúbených aktivít.

Čomu sa venuje aktuálne, ako vyzerala jeho cesta k ekologickejšiemu životu a čo chcú s tímom Klíma ťa potrebuje petíciou dosiahnuť? To všetko a omnoho viac sa dozvieš v našom dnešnom rozhovore.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Sabo (@mxsabo),

Od porotcu v nákupnej relácii k slow fashion

Už dlhšiu dobu sa Michal prezentuje ako eko aktivista. Je o ňom známe, že nakupuje v sekáčoch a dokonca zbiera odpadky pri chorvátskom ramene. Ako je možné, že takýto človek bol pred pár rokmi moderátorom v Nákupných maniačkach? Kedy nastal takýto výrazný posun?

Bol som porotcom a na ponuku som prikývol pod podmienkou, že budem môcť hovoriť aj o kapsulovom šatníku. V tej šou som vydržal rok, potom sa prestala nakrúcať. Asi ten môj prínos nesplnil účel,“ spomína na svoje skúsenosti v relácii, ktorá bola skôr opakom toho, čo Michal vyznáva dnes.

Mišo odvtedy prešiel veľký kus cesty v sebapoznaní a jeho priority sa v živote zmenili.  „Keby som teraz dostal podobnú ponuku, už by som ju neprijal. Vtedy som tam videl potenciál. Dnes už viem, že moja cesta je niekde inde.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Sabo (@mxsabo),

Všetko zmenil jeden livestream

Za eko aktivistov sa v súčasnosti považujú mnohí ľudia. Avšak, máloktorí tým úplne žijú. Jedným z tých, ktorí ekológiu, klímu a budúcnosť našej Zeme neberú na ľahkú váhu, je práve Michal. Nikdy si však nepovedal, že „odteraz“ sa bude k tejto téme verejne vyjadrovať a nazývať sa aktivistom. Všetko zmenil až jeden livestream na Instagrame.

„Pamätám si na livestream, ktorý so mnou robila Babsy Heribanová. Bolo to na jar počas prvej vlny pandémie a ona ma vtedy ako prvý človek vôbec otitulovala ako aktivistu. Krútilo ma pri tom slove. Babsy mi rázne vysvetlila, že spĺňam všetky kritériá. Ona ma pozná dlhé roky a navyše jej verím. Vtedy som si ten aktivizmus akosi pripustil.“ Michal však jedným dychom dodáva, že teraz sa týmto pomenovaním nikde nehrdí. Podľa neho nie je dôležitý titul, ale obsah. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Sabo (@mxsabo),

Zmena príde postupne

Ako sám hovorí, v živote prešiel mentálnou revolúciou. za dobrý začiatok považuje práve triedenie odpadu, ktoré by mala zvládnuť väčšina z nás. „Keď človek raz začne triediť odpad, automaticky k tomu príde napríklad reducertariánstvo, alebo vegetariástvo. Až človek kompletne zmení život. Mne sa to stalo. Navyše mám aj spoločenský dosah. Príde mi automatické, preklopiť svoj súkromný život do toho pracovného, aby si žili v symbióze.“ Jeho skúsenosť je inšpiratívna a dokazuje, že niekedy naozaj stačí len začať a veci sa začnú hýbať tým správnym smerom.

Každý z nás žije rôznymi životmi. Mnohí si nevedia predstaviť deň bez mäsa, nových šiat, iný zas nemajú problém odhodiť ohorok z cigarety na zem. Michal na to šiel postupne, krok sa krokom. „Mojou filozofiou je byť dobrým príkladom. Urobil som vo svojom živote veľa kozmetických úprav, ktoré majú v širšom obraze veľký význam. Nebolí ma to, netrpím, neobedzujem sa, nie som hladný, nestojí ma to nekresťanské peniaze, práve naopak, som zdravší, viac sa hýbem a mám zo seba oveľa lepší pocit než pár rokov dozadu.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Sabo (@mxsabo),

Rekordná petícia, akú Slovensko nezažilo

Mišo sa aktuálne naplno venuje prvej slovenskej klimatickej petícii, v rámci ktorej sa už podarilo vyzbierať vysnených 100 000 podpisov. V čase publikovania článku je podpisov takmer 120-tisíc a číslo stále rastie. Už teraz je jasné, že Klíma ťa potrebuje je najúspešnejšou online petíciou na Slovenku! Možnosť podpísať ju má každý z nás, a to do 22. októbra. Zostávajú už len posledné hodiny. Signátori ju čoskoro odnesú do Národnej rady Slovenskej republiky. Aj tvoj podpis sa počíta!

V tíme Klíma ťa potrebuje je okrem Michala Saba aj Natália Pažická, Zuzana Dutková, Jakub Filo, Jakub Hrbáň a Marta Fandlová. „Príprava, koordinácia a všetko ostatné okolo petície nám zabralo posledné dva mesiace voľného, aj toho ostatného času. A ideme ďalej. Toto je iba začiatok,“ vyjadril sa Michal.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Sabo (@mxsabo),

Budúcnosť krajiny im nie je ľahostajná

Iniciátori chcú petíciou upriamiť pozornosť na tému, okolo ktorej sme na Slovensku donedávna chodili po špičkách. Pritom zmena klímy je komplexný problém, ktorý má a bude mať dosah na všetky aspekty našich životov. „My klimatickú krízu na Slovensku síce ani nevyriešime, ani ju nezvrátime, ale môžeme byť na ňu pripravení,“ vyjadril sa Michal na margo dôležitosti petície. Cieľom je vyvolať veľkú spoločenskú diskusiu na túto tému a zároveň zaviazať vládu Slovenskej republiky, aby začala realizovať konkrétne kroky na riešenie klimatickej zmeny.

Vo svete sa často organizujú rôzne klimatické protesty alebo sa upozorňuje na problém inými veľkými gestami. Prečo sa rozhodli práve pre petíciu? Petícia je účinný nástroj, ako občianska sila môže poukázať na problém, ktorý chce riešiť. Môže byť ukazovateľom toho, čo by malo byť témou a po čom je spoločenská objednávka. Na môj vkus sa tejto disciplíne venujeme príliš málo.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Sabo (@mxsabo),

Vedci už dlhé roky upozorňujú na tému týkajúcu sa zmeny klímy. Mnohí ľudia to však nepovažujú za problém, a nie len to. „Mnohí to bagatelizujú, prípadne popierajú. Pritom zmeny klímy vidíme, cítime, registrujeme dnes a denne. Nemáme čas baviť sa o tom, že raz hádam bude čas sa o tom porozprávať. O tento luxus sme už dávno prišli,“ vyjadruje svoj názor Michal a z jeho odpovede cítiť obavu. Zostáva len veriť, že tak, ako Mišo dokázal razantne zmeniť svoj životný štýl, dokáže spolu so svojim tímom a desiatkami tisíc podpisov zmeniť aj smerovanie našej krajiny v otázke klimatickej krízy.

Odporúčame