Stačilo pár podpivníkov a vznikol hit: Slovinci dobývajú svet s geniálne jednoduchou stolovou hrou

Facebook/LESS

#Like chess but less.  Ako šach, ale menej. Takým sloganom na seba púta pozornosť stolová hra Less, ktorá po úspechu na crowdfundingovom portáli Kickstarter pomaly dobýva svet. Spoločenská stolová hra pritom vznikla náhodou, no táto náhoda sa jej tvorcovi skutočne oplatila. A zaujímavosťou je, že sa tak stalo v Slovinsku.

Ako k tomu došlo? Aleksander Starovojtov išiel s rodinou na dovolenku, no všetky spoločenské hry zabudli doma. Vzal teda niekoľko podpivníkov a pár malých kamienkov a vznikla tak prvá verzia hry Less.

O čo ide?

Postavíte si hracie pole z 9 „podpivníkov“ a so 4 figurkami musíte prejsť do základne protihráča. Počas jedného kola máte vždy len tri ťahy s tým, že protihráč vám môže zavadzať, prípadne sa vám do cesty postaví stena. Autori tvrdia, že za úspechom stoja predovšetkým dve veci – jej pravidlá dokážete vysvetliť za menej ako jednu minútu a tiež ide o mimoriadne kompaktnú hru, ktorú zmestíte kdekoľvek. A navyše, nevyužité časti hracieho poľa môžete zatiaľ použiť ako podpivník. Preto sa oplatí túto hru zobrať so sebou na pivo.

Úspech s crowdfundingom

Hoci autori hry išli s Less na trh s veľkým sebavedomím (aj keď sa to na základe sloganu nemusí zdať), asi nečakali to, čo prišlo potom, čo začali na hru zbierať financie na crowdfundingovej stránke Kickstarter. Svoju želanú čiastku vyzbierali za niekoľko hodín a nakoniec sa im ju podarilo prekročiť o 1200%. Momentálne je však Less už v klasickom predaji, nemusíte teda prispievať v kampaniach.

 

Odporúčame