Ako si doma upravíš nechty s gél lakom? Nechtárka Laura nám prezradila aj najväčšie prehrešky

Svetlo odrážajúca čierna a nude manikúra

Svetlo odrážajúca čierna manikúra (Zdroj: Laura Ambrúš)

#Ani teba už nebavia laky na nechty, ktoré nevydržia dlhšie ako dva dni? Ak sa chceš začať o svoje nechty starať sama, s úplnými základmi ti poradí Laura Ambrúš. Baba, ktorá sa pred šiestimi rokmi začala venovať úprave nechtov ako hobby, ti ponúkne tipy, čomu sa vyvarovať.

Aké nechtové trendy aktuálne registruješ a čo je naopak pre teba úplne out?
Už dlhšie si všímam na sociálnych sieťach aj u väčšiny nechtárok, že veľa žien obľubuje jednoduchú prirodzenú manikúru. Takú klasiku, ktorú predstavuje nude odtieň alebo obyčajná báza. Aj mne osobne sa to veľmi páči, považujem to za trendy a myslím si, že práve jednoduchosť nikdy nevyjde z módy.

Krátke nude ružové nechty
Prirodzená manikúra (Zdroj: Laura Ambrúš)

Naopak, out sú určite prezdobené nechty, kde je takmer každý necht inej farby a celé to dopĺňajú ešte aj trblietky a milión obrázkov. Motýlik sem, kvietok tam a pridáme aj geometrické tvary, aby toho nebolo málo. Okrem toho sa už nenosia ani krikľavé farby.

Aký štýl nechtov preferuješ ty?
Mám prirodzene hranatý tvar nechtov, páči sa mi a aj si ho udržiavam. Úprimne by sa mi ani nechcelo skúšať na sebe iné tvary, pretože to so sebou prináša naozaj veľa roboty. Bála by som sa, že by sa mi to na mne v konečnom dôsledku ani nepáčilo.

A čo sa už samotného štýlu týka, tak milujem jednoduchosť v podobe svetlých, jemných a prirodzených farieb. Rada nosím francúzska manikúru, raz za čas zatúžim po niečom živšom, tak stavím na červenú. Viac sa odviažem vždy v lete, kde si to pýta sýtejšie a nápaditejšie farby. Sem-tam sa nechám zlákať aj na trblietky, ale len jemné. Najvýstrednejšie nechty môžeš na mne vidieť maximálne v období Vianoc. 

Červené nechty
Červená klasika (Zdroj: Laura Ambrúš)

Čo ťa priviedlo k myšlienke začať pracovať s nechtami sama? Mala si zlú skúsenosť zo salónu alebo zavážilo niečo iné?
Nešlo o žiadny zlý zážitok. Ja som popravde v žiadnom salóne ani u profesionálnej nechtárky nikdy nebola. Moja jediná skúsenosť bola s gélovými nechtami, ktoré mi podomácky spravila sesternica. Vždy som bola typ ženy, čo potrebuje mať neustále nalakované a upravené nechty. Z toho pramenil prvotný impulz, pretože ma nebavilo si nechty nonstop lakovať.

A to bolo potrebné robiť v podstate skoro každý deň. Okrem toho som vtedy nosievala dlhšie nechty, ktoré sa ľahko zlomili, obili. Skrátka, nevydržali dlho pekné. Vtedy som si povedala, že ak by existovalo niečo, čo by mi ušetrilo robotu a zároveň spevnilo nechty, idem do toho. Vtedy som na Instagrame narazila na gél lak.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nový TikTok trend sa zameriava na nechty: Čo znamená farba tvojej obľúbenej manikúry?
Trblietavé nechty
Trblietavý gél na nechty (Zdroj: Laura Ambrúš)

Ako spomínaš na svoje začiatky? Išlo ti to od ruky hneď?
Pamätám si, že som si nakúpila základné dve farby, nejaký podklad a všetko potrebné, samozrejme cenovo dostupné. Spočiatku to vôbec nebolo dokonalé, ani mi to vždy nedržalo. Všetko chcelo čas a nejakú prax. Veľmi mi pomohlo osobné školenie, ktoré som absolvovala, aspoň so základmi ako napríklad správne narábanie s brúskou. Zo začiatku som sa toho bála hlavne preto, aby som sebe alebo budúcim zákazníčkam neprebrúsila nechty.

Musím spomenúť aj môjho pokusného králika, známu, na ktorej som sa učila a všetko v tých začiatkoch skúšala. Dokonca som si fotky svojej vtedajšej práce aj pridávala na Instagram. Keď sa na to spätne pozriem, bolo to strašné, ale niekde začať treba. Práve vďaka tým zverejneným fotkám sa mi časom začali ozývať ďalšie baby a nakoniec sa mi ustálili asi štyri zákazníčky, ktoré ku mne chodievajú pravidelne.

Karamelové nechty
Manikúra za použitia magnetu (Zdroj: Laura Ambrúš)

Skús trochu priblížiť laikom materiály, s ktorými pracuješ. Pre koho sú vhodné a v čom spočívajú ich výhody?
Pracujem s gél lakmi a polygélom. Ja som si vybrala tieto materiály na základe môjho samoštúdia. Z neho vzišlo, že s gél lakovými bázami sa pracuje najjednoduchšie. Treba si uvedomiť, že gél lak nie je vhodný na každý typ nechtu. Ja by som ho určila ako ideálny pre strednú až kratšiu dĺžku nechtov, ktoré sú zároveň pevné a ženy s nimi v tejto oblasti nemajú výrazné problémy. Jednoducho povedané, je skôr pre bezproblémové nechty.

Modrá manikúra
Modrá manikúra so vzorcami (Zdroj: Laura Ambrúš)

Aj pri menej problémových nechtoch však gél lak nie je vždy postačujúci. Necht je niekedy potrebné spevniť tvrdším materiálom. Hlavne pri hranatých nechtoch, kde sa tvar rohov udržuje zložitejšie. Tu si už ja pomáham s polygélom. To je spomínaný tvrdší materiál, s ktorým nechty spevňujem, poprípade predlžujem. V porovnaní s gél lakom, s ktorým sa dajú nechty predlžovať tak do jedného milimetra, v prípade polygélu je možné nastaviť rôzne dĺžky podľa potreby a preferencií zákazníčky.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najnovší trend tvoje nechty posunie na inú úroveň: Vybrali sme pre teba 5 dizajnov, s ktorými zažiariš!

Ako je to s gélovými a akrylovými nechtami? Aký máš názor?
Úprimne, ku gélovým a akrylovým nechtom sa úplne vyjadriť neviem, keďže nie som profi nechtárka. Moje znalosti sú v tejto téme tiež len laické. Tieto typy nechtov spadajú do kategórie tvrdších materiálov a v podstate sa takmer každé nechty tvarujú pomocou gélu. Ten používam aj ja, teda už spomínaný polygél.

Trblietavé tmavoružové a biele nechty
Svetlo odrážajúca manikúra (Zdroj: Laura Ambrúš)

Akrylové nechty sú samostatná kapitola a vôbec sa v nich nevyznám, nemám s nimi skúsenosti, ani som nemala potrebu si o nich niečo zisťovať. Najmä preto, že mne osobne sa vôbec nepáčia. Viem akurát, že je to veľmi špecifický materiál a spájam si ho hlavne s čínskymi salónmi. Dosť často sa stretávam s tým, že profi nechtárky ani nechcú prijímať zákazníčky, ktoré by prišli na prerobenie akrylových nechtov.

Čo hovoríš na to, keď si ženy robia gélové nechty podomácky? Ako by si im v tom poradila a čo je pre teba základom pre dobrú nechtárku?
Plne to podporujem, veď aj ja som tak začínala a dodnes v tom pokračujem. Úplným základom sú pre dobrú nechtárku dve veci. Kvalitné prístroje a aspoň jedno dobré školenie u odborníčky.

K nevyhnutným prístrojom patrí lampa, brúska a odsávačka. Od ich kvality závisí aj kvalita výsledných nechtov aj rýchlosť práce. Ja som na vlastnej koži vyskúšala, že aj na domáce použitie si treba za prístroje radšej priplatiť. Rozdiel je citeľný, či už v trasení pera alebo rýchlosti otáčok. Prednedávnom som investovala do novej brúsky v hodnote okolo sto eur a je to naozaj neporovnateľné. Ušetrí mi veľa času a pridáva na kvalite.

Netreba podceniť ani lampu na vytvrdnutie materiálu, ani obyčajnú lampu, pretože dobré svetlo je pri práci s nechtami tiež veľmi dôležité. A čo sa odsávačky týka, do tej som veľa neinvestovala, ale momentálne mi vyhovuje aj lacnejšia verzia. Skôr odporúčam používanie rúška pri práci, aby si zbytočne nevdychovala vzniknutý prach.

A mojou radou pre začiatočníkov je určite absolvovanie kvalitného osobného školenia. Je potrebné vidieť a naučiť sa správne držanie brúsky, tiež pilníka, aký tlak vyvíjať na nechty, aby nedošlo k poškodeniu, ako aj ďalšie veci.

Dnes je síce k dispozícii milión videí na Youtube a iných platformách, samozrejme aj článkov, no tie nie sú postačujúce, ak sa chce niekto nechtom venovať naozaj seriózne. Aj mne samej ten prvý osobný kurz dal najviac. Zistila som, kde robím chyby a v čom je potrebné sa zlepšiť. Takže v konečnom dôsledku je super, keď sa na to niekto dá, ale treba byť trpezlivý a nevzdať to.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nový TikTok trend sa zameriava na nechty: Čo znamená farba tvojej obľúbenej manikúry?
Čierne nechty, na jednom francúzska manikúra
Čierna manikúra (Zdroj: Laura Ambrúš)

Akú praktiku absolútne neuznávaš?
Poniektoré nechty, ktoré som videla, boli naozaj na zaplakanie. Najväčším prehreškom je z môjho pohľadu to, keď nelakujú materiál ku kožičke. Ak takto profi nechtárka odvedie svoju prácu, vypýta si za to napríklad 30 eur a ešte si pridá fotku s takým niečím na Instagram, je to na facku. Takéto nechty totiž vyzerajú, akoby boli už týždeň odrastené.

Rozumiem zámeru, ktorý je zrejme za tým, a to donútiť zákazníčku k skoršej opätovnej návšteve. No je to neetické a pre mňa neprofesionálne. Ďalšia vec je nezrovnaná báza na nechtoch. Vyzerá to nepekne, neesteticky. Ak profi nechtárka zverejní fotku s takými nechtami, je to hanba.

Čo najviac ničí a zaťažuje nechty? Máš nejaké tipy a rady, ako s nimi zaobchádzať šetrne?
Zo strany práce nechtárky najviac ničí nechty nesprávne odstránenie materiálu, respektíve prebrúsenie nechtovej platničky. Laicky by som to povedala takto: Šetrné je vlastne všetko, čo je dobre a kvalitne spracované.

Na druhej strane je veľmi dôležité správne zaobchádzanie s nechtami. Keď žena absolvuje úpravu nechtov, prvým pravidlom je uvedomiť si, že nechty treba vedieť správne používať. Na sociálnych sieťach sa nájde kopu videí poukazujúcich na najčastejšie úkony, na ktoré nechty jednoducho nie sú stavané a nemali by sa používať.

Napríklad, odstraňovanie nejakej špiny z nábytku, splachovanie záchoda, stláčanie klávesov a podobne. Vplyvom väčšieho tlaku sa nechty ľahko poškodia, môže dôjsť k väčším úrazom v podobe odtrhnutia nechta. Ženy si skrátka myslia, že nechty majú spravené a stačí ich len nosiť. Keď sa niečo stane, najčastejšou výhovorkou je, že sa to stalo samo alebo je na vine nechtárka, ktorá nechty nekvalitne upravila.

Nedá nám neopýtať sa, aký je tvoj názor na dlhé nechtiská?
Za mňa je odpoveď na dlhé nechty skrátka nie. Nepáčia sa mi, neviem si ich na sebe predstaviť a pôsobí to na mňa až nevkusne. Kilometrové nechty neuznávam a nikdy by som ich žiadnej zo svojich zákazníčok nerobila.

S akými výzvami sa najčastejšie stretávaš pri svojich zákazníčkach?
Sú to výzvy, ktoré si zákazníčky nájdu na Pintereste a myslia si, že som profi manikérka, ktorá im na nechtoch vykúzli umelecké diela (úsmev).

Nude manikúra s ozdobným prvkom
Manikúra ako z Pinterestu (Zdroj: Laura Ambrúš)

Sleduj náš Instagram

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame