Šport, pri ktorom by väčšina ľudí prišla o život: Kajakár splavuje obrovské vodopády, neodradil ho ani zdravotný postih

Dane Jackson pri splave vodopádu v Čile

Dane Jackson pri splave vodopádu v Čile (Zdroj: Red Bull Content Pool/Corey Rich)

#Daneovi Jacksonovi, mladému kajakárovi, ktorý má len 23 rokov, sa podarilo zdolať druhý najdlhší splav vodopádu v histórií. Ide o vopád Salto del Maule v Čile a jeho výška je neuveriteľných 40 metrov.


Pred Machom Muradovom stojí ďalšia veľká výzva: V nadchádzajúcom zápase ho preverí nebezpečný Poliak


Výzvy skutočne zbožňuje, a to aj napriek svoju handicapu – je hluchý. Posledných desať rokov strávil cestovaním po svete a splavovaním vodopádov, ktoré mali výšku minimálne 30 metrov. Rovnako sa tiež pravidelne od roku 2011 zúčastňoval súťaži vo freestylovom kajakovaní, kedy sa mu podarilo vyhrať súťaž Whitewater Grand Prix.

Vodopád Salto del Maule v Čile
Vodopád Salto del Maule v Čile (Zdroj: Red Bull Content Pool/Corey Rich)

Ako dlho ti trvalo naštudovať si potrebné veci práve o tomto vodopáde? Čím je vlastne výnimočný?

Kedykoľvek nastane situácia, že mi ukážu vodopád, ktorý nikto nikdy predtým nezdolal, zabliká mi v hlave otázka – je to možné? Keď mi pred štyrmi rokmi ukázali Salto del Maule, stal som sa ním úplne posadnutý. Takmer neustále som sa pozeral na jeho fotky a videá a snažil som sa prísť na spôsob ako to zvládnuť.

Vyzerá úplne dokonale a poloha je skutočne dychberúca, ale bolo tam množstvo otáznikov ohľadom bezpečnosti, ktoré ma vždy odradili od toho, aby som k nemu skutočne išiel. Keď som však v januári tohto roku dostal správu, kde boli impozantné zábery tohto vodopádu, vedel som, že nastal ten pravý čas.

Dane Jackson pri splave vodopádu v Čile
Dane Jackson pri splave vodopádu v Čile (Zdroj: Red Bull Content Pool/Corey Rich)

Ako sa psychicky pripravuješ na niečo tak desivé ako je splav vodopádu?

Najdôležitejšou vecou je vždy mať pokryté všetky situácie, ktoré môžu nastať. Byť pripravený na to, čo sa môže pokaziť a kde je bezpečné územie. Následne si dávam rozhovor sám so sebou, kedy sa utvrdím v tom, že som si na sto percent istý tým, do čoho idem.

Keď si toto všetko nachystám a vnútorne som so všetkým vysporiadaný, viem, že som pripravený. V prípade tohto splavu vyzeralo všetko úžasne, bolo to pomerne bezpečné a jednoducho to bol môj sen, takže som si bol istý, že nič na svete nechcem robiť viac.

Dane Jackson po splave vodopádu v Čile
Dane Jackson po splave vodopádu v Čile (Zdroj: Red Bull Content Pool/Corey Rich)

Vedel by si nám priblížiť ten pocit, keď si na samom okraji vodopádu a od „pádu“ ťa delí len niekoľko sekúnd?

Je to skutočne náročné opísať, pretože všetko sa deje veľmi rýchlo, ale viac ako kedykoľvek predtým, je to práve ten moment, kedy mi všetko docvakne. Práve v tej chvíli sa ukáže, či bude kajak reagovať ako si si naplánoval alebo nie. Je to zároveň ten najúchvatnejší pocit, pretože sa pred tebou otvorí celý horizont s jedinečným výhľadom.

Tento pohľad sa ti naskytne len na okraji tohto vopádu, pretože inde ti špliecha do očí voda, ale tu je všetko úplne čisté. A pri Maule to bolo to najkrajšie, čo som kedy zažil.

Dane Jackson pri splave vodopádu v Čile
Dane Jackson pri splave vodopádu v Čile (Zdroj: Red Bull Content Pool/Corey Rich)

Išlo všetko podľa plánu, alebo boli určité chvíle, kedy sa niečo pokazilo?

V podstate, všetko, po celú dobu splavu, bolo úplne perfektné a podľa predstáv. Nanešťastie, keď som dopadol, plášť môjho kajaku sa zošmykol a začal sa plniť vodou. Aj napriek som však ostal v ňom, zachoval si chladnú hlavu a dostal som sa z neho až keď mi nehrozilo riziko, že ma vír vodopádu stihne pod hladinu. Ale aj tak si myslím, že išlo všetko perfektne. Pravdepodobne to bolo aj preto, že som si poriadne neuvedomoval, že ide o najdlhší splav vodopádu v mojom živote. To by ma zrejme viac znervózňovalo.


Slovenská obec sa môže pochváliť naozaj výnimočným úkazom: Priamo v centre im vyviera krásny vodopád!


Svetový rekord dosiahol Tyler Bradt, ktorý splavil vodopád Palouse Falls vysoký takmer 58 metrov. Chcel by si ho niekedy prekonať?

Nemám to vyslovene naplánované, ale určite sa na svete nájde vodopád, pri ktorom by to bolo možné. No určite bude náročné nájsť nejaký, ktorý bude tak dokonalý ako Palouse. Ak sa niečo také nájde a bude na to vhodná príležitosť, tak do toho pôjdem, ale vyslovene to nevyhľadávam. Mám veľmi veľa iných vecí, ktoré by som chcel zažiť.

Dane Jackson pri splave vodopádu v Čile
Dane Jackson pri splave vodopádu v Čile (Zdroj: Red Bull Content Pool/Corey Rich)

Tento rok bol skutočnou výzvou. Aké nové miesta na kajakovanie sa chystáš navštíviť ako jeho pripomienku?

Mám v pláne dvojmesačný trip po Indonézii spolu s mojimi priateľmi. Navštívime niekoľko vodopádov a rôznych vodných tokov vhodných práve na kajakovanie. Okrem toho však zatiaľ neviem, nie som totiž veľmi dobrý v plánovaní si vecí dopredu.


Tomášove fotky slovenskej oblohy zožali úspech až v Amerike: Pozri sa, akú nádheru zachytil!


Si hrdý na to, že si svoje ťažkosti so sluchom prekonal a vo svojom športe exceluješ?

Nepovedal by som, že som to musel nejako prekonávať, pretože nie je až tak veľa vecí, ktoré by som bez sluchu nepochopil. Okrem toho, že netuším, aký je plán na ďalší deň pri víkendovej grilovačke, nepociťujem v podstate žiadne iné nevýhody. Navyše, to že viem čítať z pier mi pomáha v tom, že aj z kajaku pochopím, že mi niekto z brehu hovorí, čo ma na rieke čaká.

Rozhovor pôvodne vyšiel ako súčasť Red Bull Content Pool.

Zdroj: Red Bull Content Pool
Odporúčame