Z pláže až na vysokohorské výpravy: Vieš, ako vznikla obľúbená značka adrenalínových nadšencov North Face?

Pixabay

#Populárna outdoorová značka nevznikla, ako mnohé úspešné firmy, v garáži, ale v malom obchodíku pri mori. Ako sa ale dostala zo slnečnej pláže v San Franciscu medzi kúsky, ktoré si obliekajú svetoví horolezci?

Za zrodom úspešnej značky stál Douglas Tompkins, známy milionár, ekológ a predovšetkým vizionár. V roku 1966 si spolu s manželkou otvorili obchod s outdoorovým tovarom priamo na pláži. Prvé kúsky vlastnej výroby pod značkou The North Face začali ponúkať po tom, čo obchod presťahovali do Berkeley. Neskôr založili aj odevnú značku Esprit.

Inovácie pre adrenalínový život

Najskôr sa zamerali na horolezecké vybavenie, ruksaky a oblečenie pre športovcov a milovníkov hôr. Postupne vymýšľali rôzne inovatívne postupy výroby, nové štýly a strihy, vďaka čomu prinášali vždy unikátne kúsky a pomôcky.

Prvým revolučným produktom bol nový druh stanu, ktorý nepotreboval stredovú tyč. Tento kúsok okamžite začali kopírovať aj ostatné firmy. Vďaka vysokej kvalite ponúkaného tovaru si značka veľmi rýchlo našla množstvo priaznivcov, a začala byť súčasťou mnohých významných expedícií. V osemdesiatych rokoch sa dostali aj do oblasti lyžovania a dnes sa právom zaraďujú medzi najväčších producentov outdoorovej výbavy na svete.

Severný svah len pre tých najlepších

Pomenovanie The North Face si značka vyslúžila podľa označenia najstrmšej steny hory, ktorá je pokrytá ľadom – severný svah. Toto pomenovanie používajú najmä horolezci, a len tí najlepší dokážu takúto náročnú cestu prekonať a dostať sa na vrchol. Neskôr spoločnosť uviedla na trh aj heslo Never stop exploring, ktorým sa riadi dodnes.

Zakladateľa zabila jeho vášeň

Douglas Tompkins sa stal akýmsi priekopníkom prepojenia outdoorovej firmy s adrenalínovými aktivitami. Aj on sám totiž fungoval v duchu motta značky a nikdy neprestal objavovať. Už ako mladík sa začal venovať horolezectvu a jazde na divokej vode. Vo veku 82 rokov napokon aj pri jazde na kajaku zahynul. Údajne ho zmietla veľká vlna do ľadovej vody chilského jazera General Carrera.

Americký podnikateľ sa preslávil aj svojimi aktivitami v oblasti ochrany životného prostredia. Douglas Tompkins kúpil kvôli ochrane prírody toľko pozemkov ako nikto na svete, a to aj napriek odporu štátov, firiem aj miestneho obyvateľstva. Na týchto pozemkoch potom vytvoril prírodné parky, prevádzkoval ekologické poľnohospodárstvo a usiloval sa o zachovanie a obnovu krajiny. Medzi tie najznámejšie parky patrí Corcovado, Yendegaia či Pumalín.

Zdroj: TheNorthFace
Odporúčame