Slovenská obec sa môže pochváliť naozaj výnimočným úkazom: Priamo v centre im vyviera krásny vodopád!

Zdroj: Facebook/ Hrhovský vodopád

#Vodopády majú svoje čaro v každom ročnom období, či už jemne šumia, alebo sa mrazivo lesknú. Hrhovský vodopád je nielenže krásny, ale patrí aj medzi najväčšie a najvýdatnejšie vodopády v okolí. Čerešničkou je však to, že sa nachádza priamo medzi domami v obci Hrhov.

Skvost a rarita zároveň

Len máloktorá slovenská obec sa môže pochváliť tým, že má súkromný vodopád priamo vo svojom srdci. Nádherný burácajúci 15 metrov vysoký skvost je napájaný vyvieračkou Veľká hlava, nazývanou aj Féj. Voda sa tu dokáže valiť rýchlosťou neuveriteľných 1 000 litrov za sekundu. Dnes vyvieračka zásobuje obec pitnou vodou, no v minulosti poháňala až štyri okolité mlyny, a to Dobosov, Tirolyov, Haneszov a Szekfűov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa KošicePLUS (@kosiceplus),

Ťažba travertínu

Takmer 5 000 ročný travertín postupným usádzaním vytvoril až 16 metrovú hrubú vrstvu, ktorá sa v minulosti ťažila a využívala ako stavebný materiál. Travertín bol vtedy taký mäkký, že sa dal rezať aj obyčajnou pílkou. Neustálou ťažbou travertínovej kopy vznikol uprostred dedinky čarovný vodopád. Pri vyvieračke a vodopáde sa našli aj kúsky histórie v podobe skamenelín a archeologických nálezov.

Výlet pre nenáročných

Mnohí o tejto rarite ani len netušia, aj napriek tomu, že sa nachádza na hlavnej trase z Rožňavy smerom do Košíc, v oblasti Slovenského krasu a neďaleko maďarských hraníc. Ak máte voľný víkend, môžete vziať na výlet celú rodinu. Návštevu vodopádu zvládne naozaj každý, dokonca aj malé deti či mamičky s kočíkmi. Pred vodopádom je dostatok miesta na oddych a relaxáciu. Nájdete tu altánok či lavičku, a ak by ste zatúžili vidieť túto nádheru aj zhora, poslúži vám malý mostík, ktorý sa nachádza nad vodopádom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @lenka_boldisova,

Slovenský vtačí raj

Za zmienku stoja aj Hrhovské rybníky, ktoré obyvatelia vybudovali na bývalých močariskách. Nielenže patria medzi najväčšie slovenské rybníky, ale sú aj domovom až 120 druhov chránených vtákov či rôznych obojživelníkov, cicavcov a plazov. Rybníky sú dnes využívané najmä na chov kaprov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ️E V☀️ L E T (@evoletqa),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lubo CMOREJ (@lubo_cmorej),

Odporúčame