REWATCH: Dáva mi od Kontrafaktu ťa vráti do roku 2003

Prinášame ďalší diel rubriky REWATCH, v ktorej sa venujeme hitom či bangrom slovenského rapu, ktoré už majú nejaký rôčik a mohlo sa stať, že zapadli prachom, respektíve, že ste ich už dlhšie nepočuli. Aby sa na ne úplne nezabudlo, my vám ich pripomíname a snažíme sa ich dostať aj po rokoch do povedomia. Dnes bude reč o jednej vyslovenej rapovej klasike, ktorá sa volá Dáva mi a je z dielne Kontrafaktu. Rok výroby? Teraz sa podržte – 2003.

Venované všetkým, ktorí sú s nami. Hip hop mi dáva, čo mi život berie. Mám svoj plán, na ňom zakladám. Bary, alebo ak chcete riadky, ktoré po takmer dvoch dekádach priam zľudoveli a pozná ich takmer každý priaznivec slovenského rapu. Skladba Dáva mi z roku 2003 má dokonca aj videoklip, v ktorom môžete vidieť mladučkých raperov Rytmusa a Ega, ktorých dopĺňa DJ Anys.

Dnes už otcovia, manželia či mentori, v týchto dobách mladí, nevypísaní chlapci, ktorí boli hladní po úspechu. Track vznikol v čase, kedy ešte neexistoval YouTube a internet malo v našich končinách iba niekoľko ľudí.

„Youtube neexistoval. Dokonca celý internet neexistoval, iba sa testovali jeho prvé verzie. Sociálna sieť bolo scifi slovo a videoklipy sa vysielali len v televíziách v hudobných hitparádach, kam sa dodávali na obrovských Beta kazetách. Písal sa rok 2003, česko-slovenský hiphop bojoval o svoje miesto pod kultúrnym slnkom a Kontrafakt práve vydával nový singel Dáva mi,“ znie v popise videa, ktoré bolo pridané v októbri 2018 na kanál, cez ktorý publikuje Rytmus.

„Klip mal premiéru 15.10. 2003 v hudobnom programe Paskvil v Českej televízii a tento počin navždy zmenil hudobný priemysel nielen na Slovensku. Do pár rokov tu rap ovládol všetko čo sa dalo,“ takmer 17 rokov. Jednoducho wow. A najlepšie na tom je zistenie, že tento rap sa stále dá počúvať aj v roku 2020. Samozrejme, v momentoch počuť, že produkcia je staršia, ale keby skladba prešla napríklad remixom, nikto by zrejme ani nezistil, kedy bola pôvodne vytvorená.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chýba ti letný rap? Chio ťa v novom songu vráti do chillu (VIDEO)

Aj toto je dôkazom toho, že Kontrafakt je tu dlhodobo a ak niekomu príde, že chalani už neriešia také témy ako kedysi, tak dôvodom je to, že oni o nich narapovali toľko, že už bolo povedané doslova všetko.

Foto: Dáva mi – videoklip YouTube

Odporúčame