RECENZIA Jeden byt, jedno monštrum a litre krvi: Nový Evil Dead poteší nových divákov aj stálych fanúšikov

Horor

Evil Dead dostalo reboot s podtitulom Vzostup zla (Zdroj: Warner Bros.)

#Na dobrý tohtoročný horor v kinách sme napokon museli čakať až do konca apríla. Evil Dead: Vzostup zla je rebootom série z 80. rokov, ktorú nakrútil dnes už obľúbený režisér Sam Raimi. Novinka si ctí svojho predchodcu, no pridáva mu niečo, čo nemalo ani Raimiho pôvodné dielo.

Jeden byt

Večne rozcestovaná Beth sa rozhodne po rokoch navštíviť svoju staršiu sestru Ellie, ktorá žije s tromi deťmi v stiesnenom byte v Los Angeles. Návštevu však preruší nečakaný objav tajomnej knihy, ktorá vyvolá prastaré zlo a v budove rozpúta peklo. Keď Ellie posadne neľútostný démon, jej blízki musia bojovať o prežitie a čeliť tej najhoršej verzii rodiny, akú si vieš predstaviť.

Pôvodný Evil Dead je o partii priateľov, ktorých posadne lesný démon. Miesto chaty sa presúvame do spomínaného bytu. Plusom série Evil Dead je, že dej sa odohráva počas jednej noci a tak ide o nekončiacu dávku adrenalínu. Nevýhodou je zasa neustála tma a fakt, že sa niekedy divákom v stiesnených priestoroch horšie orientuje.

Tentokrát je spôsob rozprávania síce mierne retrospektívny, no nejde o nič, čo by nám prekážalo ani výrazne lahodilo. Drvivá väčšina príbehu je aj tak lineárna a prevedie ťa nocou, akú si zažila rodinka v LA.

Väčšina filmu sa odorháva v tmavom byte
Väčšina filmu sa odohráva v tmavom byte (Zdroj: Warner Bros.)

Jedno monštrum

Spôsob, akým sa dostaneme ku knihe mŕtvych je trošku ošemetný a kazí nám celkový dojem z filmu, ale budiš. Tvorcovia sa v prvej tretine rozhodli ísť pomerne skratkovito. Ide o najnudnejšiu a zároveň najhlúpejšiu pasáž filmu. Príbeh sa niektoré udalosti z prvého aktu snaží neskôr zužitkovať, no nie vždy sme mu to žrali.

Démon posadne matku rodiny s tromi deťmi v čase, keď ich navštívi jej sestra. Make-up a praktické efekty vo filme sú skvelé. Jumspscary síce kvôli nudnému prostrediu bytu nefungujú vždy, no Evil Dead na ne nikdy ani všetko nestavil. Najviac nám utkvela v pamäti scéna z priezoru na dverách, kde sa aj herečka Anna-Maree Thomas riadne predviedla.

Dôraz sa však kladie najmä na deti. Ich bojazlivosť a chvíľková odvaha sú dobre vyvážené a rozhodnutia väčšinou dávajú zmysel. Sem-tam sa pri dverách objaví aj nejaký sused. No je to Evil Dead, a preto očakávaj, že monštrum po sebe zanechá veľa mŕtvol.

Jediné, čo nám výraznejšie vadilo, bola nudná až neustále sa opakujúca hudba. Film má soundtrack zložený z tónov, ktoré sme už mnohokrát v tomto žánri počuli a ani po opätovnom pustení nedokáže vytasiť nič originálne. Evil Dead by si pritom svoju ikonickú znelku (akú má napríklad Halloween) zaslúžil.

Scéna cez priezor na dverách je skvelá
Scéna cez priezor na dverách je skvelá (Zdroj: Warner Bros.)

Litre krvi

Zďaleka najlepší je tretí a záverečný akt, v ktorom sa konečne v plnej paráde predvedie odvaha a odhodlanie jednej z hlavných postáv. V snahe zachrániť svoj život a jej rodinu sa z nej stáva poriadna drsniačka, ktorá sa démona nebojí. Tento prerod nepríde lusknutím prsta, postava si ho musí počas filmu zaslúžiť, čo v žánri hororu ceníme.

Každý Evil Dead musí mať svojho Asha s poriadnou brokovnicou. Vzostup zla nevybočuje z tradičnej línie a počas poslednej polhodiny sa z démona a nášho „Asha“ stávajú rovnocenní súperi. Vyhrá nielen ten silnejší, ale najmä ten rozumnejší.

Tvorcovia nám konečne ukázali, ako sa má narábať s umelou krvou. V závere filmu jej uvidíš skutočne požehnane a jedna zo scén nám dokonca pripomenula kultové Kingove Žiarenie. Ak máš v hororoch rád gore scény, nebojíš sa odtrhnutých končatín a nemáš traumu z krvi, na plátne si oči vyočíš.

Priprav sa na poriadne množstvo krvi
Priprav sa na poriadne množstvo krvi (Zdroj: Warner Bros.)

Poteší (takmer) každého

Najlepšie na Vzostupe zla je to, že bude fungovať aj pre nových divákov. Samozrejme, ak si pôvodné filmy (prípadne nedávny seriál) videl a máš ich rád, tento si zamiluješ. Ponúka mnoho odkazov a dovolím si tvrdiť, že aj zopár ikonických scén. Ale len v záverečnej pol hodine filmu.

Dôležité je chápať, o čom Evil Dead je, čo chce divákom predať a ako to urobí. Stačí pristúpiť na tieto pravidlá, teda vedieť, čo sleduješ a je to. V takom prípade ťa čaká skvelá kino jazda, ktorá sa scenáristicky aj hororovými prvkami zlepšuje každou jednou minútou. Sklamaní budú zrejme len fanúšikovia Blumhouse, ktorí nedostanú svoj B-čkový horor, kde všetci prežijú, ale skvelý a napínavý film.

Otázkou už len je, ako s ním tvorcovia naložia. Pokojne si vieme predstaviť ešte dve pokračovania s rovnakou kvalitou. Nový Evil Dead nás veľmi potešil a aj keď pomerne kostrbato začína, o to lepší je finiš. Odnáša si od nás solídne štyri body z piatich, ktoré podľa nás najlepšie vystihnú aj jeho potenciál do budúcnosti.

Hodnotenie: #####

Ako hodnotíš film Evil Dead: Vzostup zla?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame