RECENZIA Ako sa jazdí na novej Xiaomi elektrickej kolobežke s pridanými smerovkami?

kolobežka xiaomi

Testujeme kolobežku Xiaomi Electric Scooter 4 Pro (Gen 2) (Foto: Hashtag.sk)

#Počas leta býva v aute poriadne horúco. Bicykel zasa jazdí na tvoju energiu. Ako nájsť medzi týmto kompromis? Odpoveďou môžu byť elektrické kolobežky, ktoré najmä počas leta pomôžu v preprave po meste, no slúžia aj na poriadne vybláznenie. Testovali sme nový model Xiaomi Electric Scooter 4 Pro 2. generácie, ktorý prichádza so zaujímavými bezpečnostnými prvkami.

Stojí táto asi 500-eurová investícia za to?

S pevnou, no skladacou konštrukciou

Takmer celá konštrukcia kolobežky je zmesou hliníka a plastu. Batéria sa nachádza v stúpadle, ktoré je zďaleka najťažšou časťou celej kolobežky. Dohromady váži 19 kilogramov, čo je ešte vcelku prijateľná hmotnosť na prenášanie, aj dostatočná v rámci stability a nosnosti – tá je maximálne 120 kilogramov (ale len jedna osoba).

Pneumatiky majú 10 palcov, výrazný dezén a sú dostatočne veľké (aj hrubé) na to, aby odolali menším výmoľom a nerovnostiam na cestách. Odpruženie síce nie je vždy dostatočné, ale upgradnuté obojkolesové odpruženie nájdeš v drahšom modeli Ultra. Navyše, vďaka odolnosti voči vode IPX4 dokáže jazdiť aj po mokrom povrchu, odporúčam ale obmedziť rýchlosť kvôli bezpečnosti.

Samotné riadidlá sú výrobné z polypropylénu, čo je materiál, ktorý zabráni šmýkaniu rúk a navyše je jemne poddajný, aby ťa počas jazdy netlačil. Na riadidlách nájdeš displej s informáciami o stave batérie, režime jazdy a aktuálnej rýchlosti, ďalej spúšť na akcelerovanie, zvonček, brzdu a dve tlačidlá pre smerovky. Tie ukazujú smer výrazným blikaním na konci riadidiel aj zvučným pípaním.

Brzdové svetlo svieti počas stláčania brzdy, ale aj počas horšej viditeľnosti. Predné svetlo je taktiež automatizované a zapne sa samé pri večernej jazde, ale napríklad aj počas prechodu tunelom. Konštrukcii, vyhotoveniu a použitým materiálom nemám čo vytknúť. Navyše sa kolobežka dokáže jednoducho zložiť a zmestí sa do kufra auta.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Oscarový animák je späť! Videli sme film V hlave 2: V čom je lepší ako jednotka?
Xiaomi elektrická kolobežka je vhodná aj na mierne hrbolatý terén
Xiaomi elektrická kolobežka je vhodná aj na mierne hrboľatý terén (Foto: Hashtag.sk)

Tri režimy jazdenia

Prejdem na to, čo ťa zaujíma asi najviac, a to je jazda. Xiaomi Scooter 4 Pro má tri režimy, ktoré vlastne len obmedzujú rýchlosť kolobežky:

  • Chôdza: do 6 km/h
  • Štandardný režim: do 20 km/h
  • Športový režim: do 25 km/h

Prvý z nich, chôdzu, využiješ počas jazdy na chodníku, keď svojou rýchlosťou neohrozuješ ostatných chodcov. Štandard som popravde príliš nevyužíval, pretože je minimálny rozdiel medzi 20 a 25 km/h.

Športový režim som mal aktívny pri 90 % jazdenia. Tá rýchlosť je zlatým stredom – jeden kilometer prejdeš za necelé dve a pol minúty. Navyše, vo vyššej rýchlosti by mohlo byť nabehnutie na väčšie nerovnosti nepríjemné, až nestabilné. Po mlákach ide stabilne vďaka dostatočnému dezénu a ani brzdenia na vode sa nemusíš báť.

Na kolobežke sa jazdí pohodlne, aj keď po dlhšej jazde (najmä nad 10 kilometrov bez prestávky) môžeš mať na chvíľu stuhnuté ruky či nohy. To prejde po pár sekundách od zastavenia. Pri jazde vyššou rýchlosťou tiež odporúčam (ideálne) slnečné okuliare, a to nie ani tak kvôli slnku, ale skôr hmyzu.

S jazdou po dlaždiciach nemá problém, no mačacím hlavám by som sa snažil skôr vyhýbať (kolobežka ich zvládne, ale budeš sa poriadne triasť).

Riadidlá Xiaomi kolobežky
Riadidlá Xiaomi kolobežky (Foto: Hashtag.sk)

Brzdí aj sama, najmä z kopca

Ovládanie kolobežky je veľmi intuitívne. Spúšť na akceleráciu je poddajná a reaguje okamžite, akonáhle sa rozbehneš na viac ako 4 km/h (teda nie od státia). Brzda je pochopiteľne tuhšia. Ich rozloženie je podobné ako v aute – na pravej strane riadidiel je akcelerácia (ako pravý pedál) a na ľavej strany riadidiel brzda (ako ľavý pedál).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Ako vyzerá svet z pohľadu kaskadéra? Na tento akčný film môžeš ísť aj s frajerkou

Akonáhle si rozbehnutý a prestaneš pridávať výkon, kolobežka začne sama spomaľovať. Brzdenie brzdou je veľmi rýchle, ale rozhodne neodporúčam stláčať brzdu plnou silnou ruky, ak skutočne nemusíš – spomalenie vie poriadne trhnúť tvojím telom. Obmedzovač rýchlosti funguje za každých okolností a to aj cestou z kopca, keď je kolobežka sama sebou brzdená, aby zvolenú hranicu neprekročila.

Jej výkon je tiež úctyhodný. Na rovine som 25 km/h dosiahol do približne 10 sekúnd. Mala by prekonať kopce do stúpania až 20 %, čo som aj riadne otestoval. Ak máš okolo 50 kilogramov, tak ťa hore vyvezie (s rýchlosťou asi 5 – 6 km/h).

Dospelú osobu s primeranou až vyššou váhou vyvezie jedine počas kľučkovanie do takéhoto kopca, aj to nie vždy. Bežné prevýšenie cca 10 % nemá problém aj s vyššou hmotnosťou, a v to v rýchlosti do 10 km/h.

Výstražné bočné smerovky
Výstražné bočné smerovky (Foto: Hashtag.sk)

Batéria a dojazd

Xioami Scooter 4 Pro má batériu s objemom 10 Ah, čo je priemerná veľkosť batérie v elektrických kolobežkách. Jej dojazd výrobca udáva na asi 55 kilometrov, no k tejto hranici som sa nedokázal priblížiť. Aktívnym využívaním športového módu som sa dostal na 30, maximálne 35 kilometrov. Pri šetrení energie som dokázal vyžmýkať necelých 40, ale to nebolo počas jej plného výkonu.

Každopádne, ak sa chceš dostať na miesto vzdialené 20 kilometrov a priviezť sa zároveň späť, buď bude musieť šetriť elektrinu alebo posledné kilometre domov odkrútiť odrážaním.

V balení nájdeš aj nabíjačku (je veľká ako tá od notebooku). Doba nabíjania z 0 na 100 % je takmer 8 hodín. Preto ju pred výletom dostatočne nabi. Tento údaj ale nie je podpriemer. Jednoducho si treba uvedomiť, že výkon domácich zástrčiek je obmedzený na 220, resp. 230 V a 10 Ah lítiová batéria je naozaj veľká.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Bad Boys prichádzajú po štvrtýkrát: Will Smith tentoraz aj za kamerou, toto mu vyšlo

Vyššia rýchlosť nabíjania by mohla skratovať. Xiaomi je jedným z popredných výrobcov rýchlonabíjačiek na trhu a ver, že ak by aktuálne existoval rýchlejší spôsob, tak ho výrobca pridá.

Nabíjanie Xiaomi Scooter 4 Pro
Nabíjanie Xiaomi Scooter 4 Pro (Foto: Hashtag.sk)

Verdikt

Na záver dodám, že kolobežky od Xiaomi (tak ako všetky ich zariadenia) si môžeš pridať do svojej mobilnej apky na Android aj na iOS a sledovať aj jej batériu. Navyše tu nájdeš údaje ako dojazd, v ktorom čase si jazdil a podobne. Samozrejme, ak máš počas jazdy zapnutý bluetooth a mobil pri sebe.

Xiaomi Electric Scooter 4 Pro 2. generácie je investícia do voľnočasovej aktivity, ktorá nesklame. Samozrejme, chcel by som lepší dojazd a o niečo menšie rýchlostné obmedzenie, no to viac-menej nájdeš v modeli Ultra (rýchlosť ostáva, dojazd je väčší).

Pro model je pre tých, ktorý nepotrebujú denne dochádzať do práce na druhom konci veľkého mesta, ale chcú sa po práci rekreovať, zbehnúť niekam nakúpiť, na návštevu, alebo si občas len zajazdiť. Cena je podľa mňa primeraná vzhľadom na ponúkané funkcie a ak je pre teba privysoká, siahni po lacnejšej verzii. Xiaomi má na výber množstvo modelov a každý si nájde ten svoj.

Sleduj nás na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame