Zelené Vianoce? Od darčekov, cez dekorácie, až po jedlo – poradíme ti, ako byť udržateľný aj počas sviatkov

žena, muž a dieťa zdobia vianočný stromček - zelené Vianoce

Čaro Vianoc nespočíva v množstve darčekov (Zdroj: Unsplash/Jonathan Borba)

#Niekto si prípravy na Vianoce doslova užíva, plánuje do posledného detailu a nechce sa nechať zaskočiť nepredvídateľnými starosťami. No a iný, zas frfle a urobí z nich stres väčší ako by sa dalo očakávať. Nech už patríš ku ktorejkoľvek skupine z nich, asi budeš súhlasiť, že z vianočných sviatkov sa už dávno stali preteky v predbiehaní sa o najlepší darček, najkrajšiu výzdobu, najviac upečených koláčikov alebo najvyupratovanejší domov.

Ako nestrácať pravý zmysel Vianoc

Akoby sa počítali iba tie veci, ktorým sa dá priradiť slovíčko naj a automaticky by tak mali byť lepšie. Zmysel sviatkov radosti a pokoja sa vytratil a naplno ho ovládol konzumný spôsob života. Aby toto obdobie dávalo aj hlbší význam, vyžaduje to zmenu v spôsobe myslenia.

Tak ako si užiť prípravu, aj samotné najkrajšie sviatky roka? Skús to tento rok inak a naskoč na ekologickejšiu a udržateľnejšiu vlnu, ktorá ušetrí planétu, ale aj tvoju peňaženku. Určite nebudeš ľutovať!

Tipy, podľa ktorých najlepšie vyberieš darček

Najdôležitejšie pravidlo je zamerať sa na kvalitu a pôvod a nie na kvantitu a cenu. Vôbec už vymyslieť, a potom aj reálne nájsť, správny darček je často náročná misia. A k tomu všetkému, by bolo vhodné myslieť aj viac ekologicky a ekonomicky a výber darčeka prispôsobiť aj týmto kritériám.

Veľakrát sa stane, že darček netrafí vkus a náladu obdarovaného, a hoci bol úmysel dobrý, jednoducho to nevyšlo. Určite je lepšie dlhšie premýšľať a skúmať, čo by potešilo, ako bezhlavo nakúpiť viac darčekov, ale sotva jeden z nich bude pravý. Tým môžeš predísť tomu, že darček skončí ako nevyužitý a nepotrebný odpad. Pre niekoho možno bude tým hodnotným darčekom poukážka na nejaký zážitok alebo kurz a nie na hmotný kúsok.

Pokiaľ však vieš, že obdarovaného poteší nové pyžamo alebo peňaženka, zameraj sa na materiály, z ktorých sú vyrobené. Čím lokálnejší výrobca s udržateľnými materiálmi, tým lepšia voľba pre životné prostredie. Darček tak necestoval tisícky kilometrov a pokiaľ je vyrobený z recyklovaných materiálov alebo sa dokonca dá po používaní aj kompostovať, vybral si skutočne dobre.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Miluješ romantické príbehy? Nasledovné knihy budeš čítať so zatajeným dychom!
vianočné darčeky zabalené v papieri
Minimalistické a ekologické balenie darčekov má viacero výhod (Zdroj: Pixabay/Yvette Fang)

Nakoniec ostáva ešte jedna povinnosť, a to zabaliť darček. Pre kreatívne duše to bude isto zábavná aktivita, pre ostatných skôr nutná povinnosť. Na sociálnych sieťach sa môžeš inšpirovať rôznymi technikami balenia podľa témy a druhu darčeka, ale určite nepodceňuj výber správneho baliaceho materiálu. Zameraj sa na ten z recyklovaného papiera, ktorý je bez syntetických farbív alebo bez plastových fólií. FSC certifikovaný papier je istotou, že ide o zodpovednú voľbu k ochrane životného prostredia. Prípadne môžeš využiť zvyšky bavlnených látok, z ktorých sa dajú ušiť opakovane použiteľné vrecká.

Ani vianočné dekorácie nemusia ťažiť prírodu

Adventný veniec je nepochybne jednou z najtradičnejších dekorácií, asi hneď po vianočnom stromčeku. Sviatočnú výzdobu bez adventného venca si mnohí nevieme už ani predstaviť. A hoci mnohé z nich na pohľad môžu pôsobiť ako krásne, no nie všetky sú aj ekologické. Vynechaj preto plastové ozdoby či trblietavé doplnky a zameraj sa na udržateľné prírodné materiály. K ihličiu kombinovanému s vetvičkami cezmíny, brečtanu alebo iných vždyzelených drevín sa dokonale hodí kombinácia ozdôb zo záhrady a prírody. Rôzne šišky, sušená levanduľa, rozmarín, vetvičky s farebnými bobuľami či skoré lieskové jahňady vyniknú na každých vchodových dverách.

Užívaj si detskú radosť z otvárania adventného kalendára

Pri výbere adventného kalendára investuj do opakovane použiteľného alebo ešte lepšie, vyrob si vlastný, ktorý budeš vedieť použiť aj o rok a naplň ho rôznymi drobnosťami pre seba alebo svojich blízkych. A ak máš dobrý nápad, neváhaj vlastnoručne pripraveným adventným kalendárom potešiť aj svojho štvornohého miláčika. Každodenná hra, odmenená maškrtou z okienka kalendára, ho určite bude baviť.

Ozdoby na stromček hľadaj v pivnici alebo v prírode

Živý, umelý, črepníkový či požičaný vianočný stromček. Ktorýkoľvek z nich uprednostníš, až po ozdobení sa stáva skutočne vianočným. Tento rok zabudni na nakupovanie všetkého nového, trblietavého a aktuálne najviac trendového. Radšej pohľadaj dávnejšie odložené alebo rokmi zabudnuté vianočné ozdoby a povýš ich na rodinné dedičstvo, ktoré si spolu so spomienkami budeš opatrovať ešte veľa rokov. Alebo to skús ešte kreatívnejšie a vyrob si vlastné ozdoby zo slaného cesta alebo zo sušených plátkov pomaranča, či škoricových tyčiniek.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Čo všetko vieš o svetoznámych karnevaloch? Sprievod v Riu je starší, než si myslíš!

Vianočné osvetlenie rozsvieť ekologicky

Svetielka na stromčeku, v okne, aj na sviatočnom stole vyčarujú Vianoce ako z rozprávky a dodávajú celej výzdobe punc dokonalosti. Uisti sa, že všetky svetielka, ktoré pri dekorovaní použiješ budú vkusné a ekologicky priateľské. LED osvetlenie spotrebováva až o 80 % menej energie, no oveľa dlhšie vydrží a vyzerá rovnako dobre ako tradičné žiarovky. Solárnymi svetielkami vyrieš vonkajšiu vianočnú svetelnú výzdobu v záhrade či na balkóne. Efektívne znížiš nielen svoju ekologickú stopu, ale aj účty za energiu.

Sviatky hojnosti si uži s mierou

Možno sa aj ty na Vianoce najviac tešíš na bohato prestretý stôl plný jedál. Najmä tých, ktoré si bežne počas roka nedopraješ. Podobne to máme asi všetci, mali by sme však rovnako všetci myslieť aj na to, aby sme jedlom neplytvali. Bohatá ponuka jedál k sviatočným dňom patrí. Dôkladným plánovaním sa však môžeš vyhnúť tomu, aby množstvo z nich neskončilo v odpade.

vianočné sviatočné jedlo na stole
Premyslené vianočné menu zredukuje množstvo odpadu (Zdroj: Unsplash/Jed Owen)

Realistické očakávania a odhad, koľko jedla bude potrebného, nevedú k zvýšenej produkcii skleníkových plynov potrebných na vypestovanie, chovanie, spracovanie a dovoz jednotlivých surovín. A ak do svojho vianočného menu pridáš viac rastlinnej stravy, urobíš ďalší krok smerom k dobru našej planéty.

Pokiaľ je to možné, je dobré pouvažovať nad sezónnymi a lokálnymi surovinami, ktoré k nám necestujú stovky kilometrov. V tvojom nákupnom košíku by sa tiež nemali objaviť tradičné suroviny, ktoré sa s Vianocami síce už roky spájajú, ale ty ich vôbec nekonzumuješ. Hlavné predsa je, nestráviť Vianoce na gauči pred telkou s misou plnou jedla, ale s ľuďmi, na ktorých najviac záleží.

Zdroj: Bioekologika
Odporúčame