Interaktívne kino budúcnosti: Budú sa filmové zápletky meniť v reálnom čase podľa emócií divákov?

dvojica v kine

V budúcnosti by sme sa mohli dočkať aj plnohodnotných interaktívnych filmov (Zdroj: Unsplash/Felipe Bustillo)

#Ak si zanieteným filmovým či seriálovým fanúšikom, určite to poznáš: Niekedy by si skrátka chcel, aby sa tvoja obľúbená postava zachovala inak, alebo by si najradšej rovno pozmenil celkový vývoj deja. Ako informuje The Conversation, interaktívne filmové zážitky, do ktorých môžu diváci zasahovať, sa postupne stávajú realitou. Čoskoro sa možno dočkáme aj filmov, ktoré budú reagovať na naše emócie.

Priekopnícky Black Mirror

Keď sa spomenie interaktívny film, s najväčšou pravdepodobnosťou si spomenieš na Bandersnatch zo série Black Mirror. Ten vyšiel na Netflixe v roku 2018 a diváci mali možnosť vstupovať do deja a rozhodovať o tom, ako bude ďalej pokračovať. Nepochybne ide o jedinečný koncept, no podľa mnohých prerušenia, počas ktorých diváci robia rozhodnutia, narúšajú umelecký zážitok. Tvorcovia sa teda snažia hľadať riešenia, vďaka ktorým by divák mal nad dejom kontrolu bez toho, aby sa samotný film prerušil.

Jedným z tvorcov zameraných na interaktívne média je aj Richard Ramchurn, riaditeľ produkčnej spoločnosti AlbinoMosquito Productions Ltd. Ramchurn je autorom krátkometrážnych filmov Disadvantages of Time Travel a The Moment, ktoré využívajú systémy analyzujúce elektrické signály z mozgu. Práve tieto systémy divákom umožňujú dej filmov efektívne ovplyvňovať svojou mysľou bez toho, aby bolo film nutné zastaviť. Nevýhodou však je, že je na to potrebné špecializované vybavenie. Pre svoj najnovší projekt sa teda Ramchurn rozhodol použiť dostupnejšiu technológiu.

Keď príbeh určujú emócie

Jeho pripravovaný film Before We Disappear bude reagovať na divácke emócie, ktoré budú rozpoznávané obyčajnou webkamerou. Ramchurn vysvetlil že na to, aby niečo také bolo možné, musel najskôr porozumieť tomu, ako diváci vlastne na filmy reagujú.

„Uskutočnili sme niekoľko štúdií zameraných na emócie, ktoré chcú filmári vyvolať , a na to, ako ich diváci pri pozeraní dávajú najavo. Vďaka metódam počítačového videnia a strojového učenia od nášho partnera BlueSkeye AI sme analyzovali tvárové prejavy emócií a reakcie na prehrávané filmové ukážky a vytvorili sme niekoľko algoritmov, ktoré získané dáta využijú pri ovládaní deja,“ napísal.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Adam Driver bojuje o holý život proti dinosaurom: Film 65 však ukrýva väčšiu hrozbu ako starodávne jaštery

Ramchurn dodal, že diváci väčšinou svoje emócie vyvolané filmom výrazne neprejavujú, no softvér od BlueSkeye AI je dostatočne citlivý na to, aby zaznamenal aj drobné zmeny a emočné prejavy v tvárach. Softvér funguje na základe toho, že sleduje pohyby tvárových svalov a meria úroveň emočného napätia.

Zároveň vyhodnocuje, či sú divákove emócie pozitívne alebo negatívne. Ako Rachmurn uviedol, v súčasnosti experimentuje s viacerými algoritmami, ktoré tieto údaje využívajú. Prezradil tiež, že v Before We Disappear využíva nelineárne rozprávanie a že existuje približne 500 možností, ktorými sa dej môže uberať. Celý filmový zážitok i to, ako sa film skončí, teda záleží od emočných reakcií každého diváka.

Bližšie divákovi i tvorcovi

Ramchurn vidí interaktívne technológie ako nástroj, ktorý rozšíri možnosti filmových tvorcov a umožní im robiť filmy, ktoré sa čo najviac priblížia konkrétnemu divákovi. Upozorňuje však na to, že sledovanie a emočných reakcií môže byť ľahko zneužité. Dôležité preto je, aby používatelia mali nad svojimi osobnými informáciami, vrátane emočných reakcií, kontrolu.

Ako Ramchurn vysvetlil, svoj nový film plánuje uviesť vo forme interaktívnej aplikácie, pričom analýza diváckych emócií bude prebiehať priamo v zariadení konkrétneho diváka. Dôležité podľa neho je, že tieto údaje nebudú odosielané ani ukladané nikde inde.

Ramchurn prirovnáva adaptívne filmy ku tradičnému rozprávaniu príbehov, pri ktorom rozprávač takisto mohol reagovať na svojich poslucháčov. To, že príbeh sa bude meniť na základe podvedomých reakcií a nie cielených rozhodnutí podľa neho navyše zabezpečí, že publikum sa bude môcť nerušene sústrediť na príbeh.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame